Открита рана на ухото МКБ S01.3
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Лицевите травми са често изключително често срещани в отделенията за спешна помощ, а ухото представлява уникално предизвикателство за възстановяване поради своята структура. Ухото е особено податливо на травмиране и разкъсвания, авулсии и тъпи травми поради изпъкналото положение на ушите, покриващи костна повърхност. Освен това слабото кръвоснабдяване на структурите на ушната мида създава предпоставка за по-бавното зарастване на раната.
Основните цели на лечението на открита рана на ухото са покриването на открит хрущял и минимизирането на хематома на раната. Трудност представлява и реимплантирането на тотални авулсии на ухото, което се постига с известен успех, обикновено от пластични хирурзи.
Нараняванията могат да засегнат всяка част от ухото, включително средното и вътрешното ухо. Най-често засегнато обаче е външното ухо, което представлява частта от ухото, която се вижда, както и ушния канал.
Различните наранявания могат да причинят кървене от ухото, болка, проблеми с равновесието и загуба на слуха. Тежкото нараняване на ухото може да бъде животозастрашаващо.
Анатомия на ухото
Ушната мида или външното ухо, се развива от 6 туберкули, които се сливат по време на ембрионалното развитие, за да се образуват различните части на ухото.
Ухото се състои от изключително добре кръвоснабдена кожа, плътно прилепена към аваскуларната хрущялна изграждаща част. Разкъсванията и травмите на ухото могат да включват кожата, хрущялната част, мастните тъкани на ушната мида.
Повърхностната темпорална артерия (a.temporalis superficialis) и задната аурикуларна артерия (a.auricularis posterior) осигуряват богатото кръвоснабдяване на ухото. Наличието на травматично увреждане на ухото се свързва с обилно кървене, но в същото време се констатира и изключително бързо зарастване на раните поради доброто кръвоснабдяване.
Честота и причини
Открита травма на ухото се причинява основно от остри предмети, които проникват в различните слоеве на клепачите или от тъпи предмети. Нараняванията най-често се наблюдават при деца или юноши. Причиняват се от падания, ухапвания от животни и случайни сблъсъци с остри предмети. При младите възрастни повечето причини за наранявания включват контактни спортове, пътни инциденти и удари с юмруци.
Като рискови фактори за травматично увреждане на ухото се посочват:
- Възраст - разкъсванията на ухото са сравнително често срещани при деца. Възрастовите групи, които са най-уязвими към наранявания включват малки деца, тийнейджъри и млади хора. По-възрастните също е вероятно да претърпят падане поради лошо зрение или координация.
- Пол - разкъсванията и травмите на ухото се наблюдават основно при мъже, тъй като те са по-склонни да участват във високорискови дейности, като контактни спортове, работно място, професия и други.
- Работно място - нараняванията на работното място също са сравнително често срещани, причинени от тежки машини с остри или заострени ръбове, машини с куки. Такива наранявания е най-вероятно да се появят при нови или необучени работници.
Симптоми
Симптомите при открита рана на ухото варират в зависимост от причината. Те основно включват:
Диагноза
Подробната анамнеза и статус на пациента са достатъчни за определяне вида на травмата и тежестта. За лекарите от значение е начинът за възникване на травмата. Още при пристигането на самия пациент може да се извърши изследване чрез отоскоп, за да се провери дали има засягане на ушния канал и тъпанчевата мембрана. Отоскопът позволява на лекаря да провери за чужди предмети, инфекции или увреждане на тъпанчевата мембрана.
При проявени симптоми като проблеми с равновесието, загуба на слуха, кървене от ухото, може пациентите да се нуждаят от различни изследвания като ядрено-магнитен резонанс, за да се изключи засягане на вътрешното ухо при травмата.
Лечение
Охлузванията са отворени рани, така че е необходима щателна проверка и почистване на раната. Всички чужди тела, трябва да бъдат премахнати, за да се предотврати инфекция. Прилага се антибиотичен мехлем или крем за локално приложение, за да се предотврати вторична инфекция. Може да се направи превръзка за първите 24 часа.
Трябва да се обясни на пациента да отиде незабавно на лекар, ако започнат по-тревожни симптоми като силна болка, треска, температура. Тези симптоми обикновено са сигнал развитието на инфекция, която изисква антибиотично лечение.
След първична обработка на раната с промивка се пристъпва към евентуално възстановяване на тъканите на ухото. Това обикновено става с помощта на хирургични шевове, които се нанасят с локална анестезия. Освен за възстановяване на раната, хирургичният шев служи и за хемостаза при наличието на обилно кървене от раната.
Усложнения
Както при всички травматични наранявания винаги съществува риск от цикатризация, инфекция и следоперативна болка като потенциални усложнения. Хондрит и образуването на хематом са усложнения, характерни за разкъсванията на ухото. Пациентите трябва да бъдат преоценени 24 до 48 часа след ремонта, за да се оцени развитието на тези усложнения.
По-голямата част от хондритите се причиняват от P.aeruginosa и трябва да се лекуват с ципрофлоксацин. Разкъсванията на външния слухов канал излагат пациентите на риск от стеноза на канала и остър външен отит.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525973/
https://emedicine.medscape.com/article/83294-overview
https://wikem.org/wiki/Ear_laceration
http://www.emdocs.net/external-ear-lacerations/
https://www.msdmanuals.com/professional/injuries-poisoning/facial-trauma/external-ear-trauma
Коментари към Открита рана на ухото МКБ S01.3