Открита рана на бузата и темпоромандибуларната област МКБ S01.4
› Анатомия на бузата и темпоромандибуларната област
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Откритите травми на лицето обхващат широк спектър от наранявания и подчертават сложната анатомия на лицето. Подходящото лечение на раните на лицето изисква познаване на анатомията на лицето, съвременните техники за сутуриране и насоки за консултация с други специалисти. При такива травми се подчертават ролите на междупрофесионалния екип при такива пациенти, които претърпяват травма и впоследствие се подлагат на възстановяване на открита рана на бузата и темпоромандибуларната област.
В САЩ приблизително 2 милиона пациенти се нуждаят от медицинска помощ за открити травми в областта на лицето ежегодно. Като се има предвид на разпространението на тези травми, разбирането за правилното управление и лечение са от решаващо значение, тъй като лошото лечение може значително да повлияе на качеството на живот на индивида.
Белезите по лицео могат да доведат до отрицателно социално и функционално въздействие с по-високи случаи на намалено удовлетворение от живота. От жизненоважно значение е внимателно да се прегледа сложната анатомия на лицето, правилните техники за възстановяване, за да се осигури оптимална грижа за пациента.
Анатомия на бузата и темпоромандибуларната област
Букалната област е локализирана от инфраорбиталния ръб до линията на челюстта, латерално до преаурикуларната гънка и медиално до носа. Слоевете включват кожа, подкожие, повърхностна мускулно-апоневротична система, ареоларно пространство и дълбока фасция. Подкожният слой съдържа повърхностни мастни възглавнички, които осигуряват допълнителен контур на лицето. Откритите рани в тази област, които засягат подкожния слой, могат да доведат до хернииране на тези мастни възглавнички.
Ареоларното пространство подпомага за движенията на разположените отгоре лицеви мускули и връзки, които прилепват меките тъкани към костната лицева рамка.
Кръвоснабдяването на бузата се състои от клонове на офталмичната артерия, като зигоматика-фациалната, зигоматико-темпоралната и инфраорбиталната артерия. През назолабиалната гънка преминава ангуларната артерия, която кръвоснабдява медиалната част на букалната област на лицето.
Честота и причини
Травматичните увреждания в околоочната област са много често срещани, особено при по-млади индивиди. Лацерациите възникват в резултат на два основни механизма, включително контакт с остри предмети, движещи се с висока скорост, които проникват през повърхностните структури като кожа и подкожие и водят до дефект в целостта им.
Повечето наранявания се наблюдават при деца или млади възрастни при падания, пътнотранспортни произшествия, контакт с остри предмети, контактни спортове и други.
Мъжете са по-склонни да получат разкъсвания на клепачите, отколкото жените, може би защото мъжете са по-склонни от жените да участват в директен контакт или да практикуват високорискови спортове.
Възрастните хора са изложени на повишен риск от падане, което потенциално увеличава риска от увреждане в околоочната област. Съобщава се също за повишена честота на травми в околоочната област в развиващите се страни и на други места, където преобладаващият начин за транспорт са моторните превозни средства.
Обобщено основните причини за открита рана на бузата и темпоромандибуларната област включват:
- Произшествия с моторни превозни средства с висока скорост
- Огнестрелни рани
- Ухапване от хора и животни
- Остри режещи предмети
Симптоми
Симптомите при открита рана на лицето включват:
- Образуване на хематом (подкожен кръвоизлив)
- Оток
- Кървене поради богатото кръвоснабдяване на лицевата област
- Локална болезненост
Потърсете медицинска помощ, ако:
- Кръвоизливът не може да се контролира с прилагане на студен компрес.
- Дълбока рана с обилно кървене.
- Данни за вторична инфекция - признаците на инфекция обикновено се появяват около четири дни след нараняване. Те включват най-често зачервяване, треска, изтичане на гной от раната, болка и др.
Диагноза
Диагностиката при пациенти с открита рана на бузата и темпоромандибуларната област започва с обстоен преглед и анамнестични данни за начина на възникване на травмата. Наранявания на лицето, при които има значителна чувствителност на костите или очевидна деформация, изискват образна диагностика за оценка за фрактури на някои от лицевите кости.
Предпочитаните образни изследвания са рентгенография и компютърна томография на глава. Образното изследване обикновено се препоръчва да се извърши преди затваряне на самата рана. Ако лекарят има съмнение за фрактура и обикновената рентгенография не може да го визуализира, компютърната томография може да бъде полезна като метод на избор за по-детайлно изобразяване.
Лечение
Всяко нараняване на меките тъкани на главата или лицето изисква задълбочено изследване и физикален преглед. Повърхностни ожулвания или наранявания с минимално засягане на епидермиса могат да бъдат подходящи за заздравяване с локална грижа за рани и антисептична обработка. Въпреки това, всички рани изискват внимателно изследване и оценка на околните структурни наранявания.
Спешни травми, които изискват незабавно внимание, имат предимство пред възстановяването на разкъсвания. Осигуряването на дихателните пътища и поддържането на хемодинамична стабилност е приоритет при оценка на травмата. При стабилен пациент разкъсванията на главата или лицето не трябва да се възстановяват, докато не бъдат оценени други костни или структурни наранявания на лицето.
Рани, които изглеждат силно инфектирани или замърсени, не трябва да се затварят, тъй като затварянето създава среда, благоприятстваща бактериалния растеж и има риск от инфекция. Раните, които не са били третирани с антисептични разтвори 24 часа след възникване на травмата, имат по-голям риск от инфекция на раната и основно се оставят за вторично зарастване.
Усложнения
Като основни усложнения при открита рана на лицето и букалната област се посочват:
- Инфекция
- Образуване на хематом (подкожен кръвоизлив)
- Некроза на ръба на раната
Белези и образуване на келоиди са често срещани усложнения след възстановяване на открита рана на лицето. Прекомерното напрежение на раната при затваряне, неоптималното приближаване на ръба на раната могат да причинят лоши козметични резултати. Ако пациентите са податливи към образуването на келоиди и белези, е важно да са запознати с евентуалните резултати и начините, по които може да бъде предотвратено това образуване.
Прогноза
Прогнозата при открита рана на бузата и темпоромандибуларната област при по-голямата част от пациентите е добра. Нараняванията обикновено зарастват бързо, позволявайки на пациентите да се върнат към нормален начин на живот в рамките на няколко дни или седмици.
Самото възстановяване изисква разбиране на анатомията на лицето и техниките за работа с тъканите. Лошите естетически резултати от неоптималното лечение на разкъсването на лицето могат да имат отрицателно психологическо въздействие върху пациента. Обсъждането на опциите за възстановяване и лечение позволява на лекаря да води откровен диалог на очакванията и да насърчава дискусията между различните специалисти.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=P02803
https://www.healthdirect.gov.au/facial-injury
https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=cuts-and-wounds-of-the-face-90-P02803
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK570584/
https://emedicine.medscape.com/article/84727-overview
Коментари към Открита рана на бузата и темпоромандибуларната област МКБ S01.4