Множествени открити рани на главата МКБ S01.7
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
› Прогноза
Въведение
Травма на главата е всякакъв вид нараняване на мозъка, черепа или скалпа. Тя може да варира от лек удар или натъртване до травматично мозъчно увреждане. Честите наранявания на главата включват сътресения, фрактури на черепа и рани по скалпа. Последствията и лечението варират значително в зависимост от това какво е причинило нараняването на главата и колко тежко е то.
Нараняванията на главата могат да бъдат затворени или открити. Други използвани термини за травмите на главата са проникващи и непроникващи травматични увреждания. При проникващите наранявания, каквито ще разгледаме в тази статия се наблюдава директна пенетрация през различните слоеве на главата, съпроводени с фрактура на черепа.
Понякога тези травми е трудно да бъдат оценени само с първичен преглед. Някоит леки наранявания имат тенденцията да кървят обилно поради богатото кръвоснабдяване, докато някое големи наранявания изобщо могат да не кървят. Образните изследвания са задължителни дори и при на пръв поглед леки множествени открити рани на главата.
Честота и причини
Нараняванията на главата са изключително често срещани и са една от най-честите причини за инвалидност и смърт при възрастни. Според различни епидемиологични проучвания средно около 1,7 милиона души постъпват всяка година в спешно отделение с някакъв вид травма на главата.
Повечето хора са имали леко нараняване на главата си поне веднъж в живота. Нараняванията могат да бъдат при:
- Леки пътнотранспортни произшествия
- Спортни травми
- Падания
- Криминално насилие
- Злополуки на работното място или у дома
Рискови групи за множествени открити рани на главата са:
- деца на възраст от 5 години
- възрастни на възраст над 85 години
Симптоми
Симптомите могат да варират значително при различните пациенти. Симптомите основно зависят от локализацията на травмата. Откритите рани на главата могат да бъдат пропуснати при някои от пациентите, тъй като кървенето е скрито и трудно се забелязва. Основните симптоми включват:
- Кървене - известно е, че главата е много богато кръвоснабдена и при повърхностна травма обикновено се наблюдава кървене. При засягане на някои по-голям съд се наблюдава дори и активно кървене, което реално е основната причина пациентите да търсят лекарска помощ. Кървенето обикновено е с тенденция да спре от само себе си поради физиологичните кръвоспиращи механизми на организма. Ако кървенето продължава за по-дълъг период от време може да се наложи хирургична обработка на раната.
- Локална болка
- Главоболие - след удара на главата много често пациентите се наблюдава главоболие. То отшумява в рамките на няколко часа, но при пациентите може да се приложат аналгетици.
Симптомите при тежко нараняване на главата (особено при пътнотранспортни произшествия) с множествени открити рани на главата могат да включват:
- Загуба на съзнание
- Гърчове
- Повръщане
- Проблеми с баланса и координацията
- Необичайни движения на очите
Диагноза
Първичният преглед при множествени открити рани на главата е от много голямо значение за прогнозата на пациентите и развитието на тяхното заболяване. Първичната оценка на състоянието при такива пациенти е с помощта на Глазгоу скалата. Тя представлява 15-точков тест, който оценява психическото състояние на пациентите. Ниският резултат показва по-сериозно нараняване.
Важни за лекаря са обстоятелствата за възникване на нараняването. Голяма част от пациентите не си спомнят за възникването на травмата и подробности от инцидента. Преглед и консултация с невролог е препоръчителна при по-сериозни наранявания и при загуба на съзнание за известен период от време. Неврологичният статус оценява функцията на нервната система, мускулният контрол и тонус, сила, движение на очите, както и някои сетивни усещания.
За диагностициране и оценка на различните травми на главата се използват образни изследвания като рентгенография и компютърна томография на глава.
Лечение
Незабавното лечение на множествени открити рани на главата се фокусира върху спиране на евентуално кървене, ако това е възможно. Кървенето е характерно при травми на главата поради богатото кръвоснабдяване. Често се наблюдава наличието на чуждо тяло в раната, което пациентите не трябва да се опитват да извадят сами. Отстраняването става единствено от лекар след оглед и антисептична обработка на раната.
Много от пациентите с мозъчна травма и открита рана на главата се нуждаят от комплексно лечение включващо хемостаза, лечение на фрактури на черепа, отстраняване на чуждо тяло от раната, антисептична и хирургична обработка, антибиотично покритие с широкоспектърни антибиотици.
В зависимост от вида, локализацията и дълбочината на раната, лекарят може да използва различни техники за лечение на отворена рана. След почистване и евентуално обезболяване на областта, лекарят може да затвори раната с помощта на тъканно лепило или хирургичен шев по негова преценка. При контакт с метална повърхност при нараняване, пациентите получават ваксина против тетанус.
В зависимост от местоположението на раните и потенциалът им за инфекция, лекарят може да не затвори раната, а да я остави да заздравее вторично. Този процес изисква повече време и антисептична обработка на раните.
Усложнения
Основното усложнение на отворена рана е рискът от инфекция. Нужно е пациентите да потърсят медицинска помощ при дълбоки травми или сериозен инцидент, показване на признаци на значително кървене или инфекция. Може да се мисли за инфектиране на рана при:
Прогноза
Процесът на възстановяване зависи от това колко тежка е била травмата. Някои пациенти с открита рана се възстановяват напълно с минимална медицинска намеса. Това е особено често срещано при пациенти с открита рана и наличието на линейна фрактура на черепа. След хирургична обработка възстановяването е сравнително бързо и пациентите могат да се върнат към нормален начин на живот в рамките на няколко седмици.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/head-injury
https://www.spinalcord.com/open-wound-brain-injury
https://www.healthline.com/health/head-injury
https://www.radiologyinfo.org/en/info/headinjury
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459254/
Коментари към Множествени открити рани на главата МКБ S01.7