Други болки в гърдите МКБ R07.3

Към групата "други болки в гърдите" се причисляват болки в областта на предната стена на гръдния кош. Тази група заболявания се характеризират с разнообразна етиология. В едни случаи тези болки са безобидни, например при спазми на гръдната мускулатура, а в други случаи може да са първи предвестници на животозастрашаващи.
Причини
Болка в гърдите е един от най-опасните симптоми, които човек може да има. Всяка част на гръдния кош може да бъде причина за поява на болка — сърце, бели дробове, хранопровод, мускули, кости и кожа. Поради сложното разпределение на нервите в тялото, болката в гърдите може в действителност да произхожда от друга част на тялото. Стомахът, или други органи в корема например, може да предизвика болка в гърдите.
Някои от по-честите причини за болка в гърдите са:
- Плевралгия e болка или дразнене в областта на гърдите, която е с плеврален произход. Тя се дължи на дразнен на плевралните нервни окончания при заболявания на плеврата (плеврит, плеврални сраствания).
- Плевродиния е внезапна остра болка в областта на гърдите, която се съпровожда от треска, неразположение, главоболие. Приема се, че плевродията е усложнеие на коксакивирусна инфекция. Нелекуваната и усложнена плевродиния може да доведе до частична некроза на интеркосталната мускулатура, която се докава с наличние повишени серумни нива на креатин киназата. Вирусната инфекция е с инкубационен период около една седмица. Бързо може да се разпространи из цялото тяло по хематогенен път (кръвен път) и да предиввика усложнения, включително менингит. Заболяването процентно се среща повече при деца под 15 годишна възраст. Плевродиния е с добра прогноза.
- Ретростернални болки произхождат зад гръдната кост. Тази болка може да с белодробен или сърдечен произход, да се дължи на органите на медиастинума или на храносмилателната система.
- Болки, в резултат на травми на костите на гръдния кош се предизвиква в резултат на травми на гръдната кост, травми на ребрата. Болката при тези наранявания е остра, продължителна, усилва се при движение. По-тежки травми се съпровождат и с болка при дихателните движения.
- При вродени аномалии има особен случай на болка в гърдите, която се дължи на някои костно-мускулни деформации на гръдната стена.
- Нетуморни образувания в областта на гърдите
При спонтанна болка в гърдите винаги трябва да се мисли и за животозастрашаващи състояния като:
- миокарден инфаркт
- аортна дисекация
- пневмоторакс
Симптоми
Други болки в гърдите могат да бъдат придружени от други симптоми в зависимост от основното заболяване. Някои от тях са
- изпотяване
- тахикардия
- кашлица
- гадене
- повръщане
- задух
- замаяност
- умора
- тахипнея
- болезнено преглъщане
- саливация
Диагноза
При установяване на болка в гърдите, задължителни изследвания са:
- Електрокардиограма е изследване, чрез което става възможно определяне на електрическата активност на сърцето. Тази активност може да се определи посредством електроди, които се поставят по гръдната стена крайните на изследващия се.
- Рентгенография на гръдния кош е бърз, нативен метод с висока диагностична стойност.
- Компютърна томография е неинвазивен метод, позволяващ детайлно наблюдения на анатомичните структури в тялото.
- Коронарна ангиография представлява диагностичен метод, при който за реализиране на образа на коронарните съдове се прилага контрастна материя.
Лечение
Лечението на други болки в гърдите се състои в симптоматично болково овладяване и лечение на основното и придружаващите заболявания.
Изображения: freepik.com
Коментари към Други болки в гърдите МКБ R07.3