Счупване на гръдна кост МКБ S22.2
Изолираните фрактури на гръдната кост са редки.
По-често счупване на гръдната кост се наблюдават като съпътстващи на гръбначния стълб.
Механизъм на счупване на гръдна кост
Гръдната кост може да се счупи от директен удар, например от волана при ритане от кон, удар с тежък предмет отпред, автомобилна злополука, и др. Другият механизъм е флексионно - компресионна травма и често са придружени от медиастинален хематом, лезия на вътрешната мамарна артерия, перикардни и сърдечни наранявания.
Най-честото място на счупване е преходът между дръжката на гръдната кост и тялото на гръдната кост. Разместването на фрагментите се наблюдава рядко. При по-тежки счупвания се наблюдава подхлъзване и възсядане на фрагментите един над друг и така се образува праг.
Клиника на счупване на гръдна кост
Тя се характеризира с болка при вдишване и издишване. Установява се силна палпаторна болка. Може да се напипа праг на костта, ако има разместване. При притискане на средостението (медиастинума) от фрагмент или хематом (колекция от кръв) се появява аритмия и дразнене на диафрагмалния нерв с дисфагия (болка при преглъщане).
Диагноза на счупване на гръдна кост
При огледа и палпацията се намират екхимози, палпаторна болезненост, крепитации и патологична подвижност.
Диагнозата се потвърждава с рентгенография.
Лечение на счупване на гръдна кост
При леките и неразместени фрактури лечението се състои в овладяване на болката с аналгетици. При разместени счупвания се прави наместване.
Рядко се прибягва до оперативно лечение и остеосинтеза. Оперативна корекция е показана само при тотална дехисценция на фрактурните фрагменти и при тежки съчетани интраторакални наранявания.
Счупването зараства за около 20 дни.
Коментари към Счупване на гръдна кост МКБ S22.2