Други болести на майката, класифицирани другаде, но усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99
-
Анемия, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период.
-
Други болести на кръвта и кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Психични разстройства и болести на централната нервна система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Болести на сърдечно-съдовата система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Болести на дихателната система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Болести на храносмилателната система усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Болести на кожата и подкожната тъкан усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Други уточнени болести, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период.
-
Прееклампсия и еклампсия, довеждаща до спазъм на гломерулните капиляри.
-
Травматичен и хеморагичен шок (състояние на циркулаторна недостатъчност), развил се при цезарово сечение или тежко и продължително раждане, придружено с травми и остра масивна кръвозагуба.
-
Тежки кръвоизливи по време на бременността, предизвикана от предлежащата или преждевременно отлепена плацента, аборт, извънматочна бременност и др.
Лечението е комплексно и се провежда в следните насоки:
- Адекватно лечение на основното заболяване довело до ОБН.
- Лечение на острата бъбречна недостатъчност - регулиране на водно-електролитния баланс, проследяване нивото на уреята и креатинина.
Пиелонефритът по време на бременност се среща сравнително често.
Това е възпалително заболяване, което засяга бъбрека и бъбречното легенче. Това е най-честото заболяване на отделителната система по време н абременността. Най-често се касае за неразпознато или незадоволително лечение на заболяването появило се още през ранното детство. Още в ранните месеци на бременността се доказва при 10 % от бременните бактерии в урината. Оставена без лечение в 25-40 % от случаите се развива пикочна инфекция. За развитие на пиелонефрита главно място заемат следните причинители - ешерихия коли, ентерококи, протеус вулгарис, банални гнойни кокови инфекции.
Заболяването по време на бременността възниква при наличие на бъбречнокаменна болест у бременната (жените боледуват по-често, промените настъпват 4- тия лунарен месец на бременността, характерно е поява на бъбречна колика, която възниква внезапно и постепенно се засилва, придружава се с повръщане, образуване на газове и повишаване на телесната температура. Бременността при пациентки с нефролитиаза (камъни в бъбреците) може да се усложни с развитие на спонтанен аборт или преждевременно раждане).
Патологоанатомично се установява гнойно възпаление на лигавицата на пикочното легенче, в отделни случаи възпалителния процес може да обхване и бъбречната капсула.
Клинично се установява повишена температура до 39-40 градуса, втрисане, нарушено общо състояние, повръщане. Поява на болки в кръста, които могат да имитират лека бъбречна колика. Урината е мътна като микроскопски се откриват в нея бели кръвни клетки, бактерии и протеини.
През последните години е възможно и атипично протичане без наличие на температура.
Диагнозата се основава на изследване на урината (средна струйка, след сутришен тоалет на гениталиите).
Лечението на пиелонефрита при бременни се провежда в болнична обстановка. Болната се поставя на легло като лежи в странично положение на здравата си страна, за да осигури по-пълен и по-лесен отток на урината от заболелия бъбрек. Антибиотичното лечение се провежда след антибиограма от микробиологичното изследване.
Коментари към Други болести на майката, класифицирани другаде, но усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99