Болести на храносмилателната система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.6
Заболяванията на храносмилателната система по време на бременността не се увеличават и не се изострят, като много рядко оказват съществено влияние върху нейното протичане.
Болестите на храносмилателната система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период обикновено се срещат рядко.
Хроничните заболявания на храносмилателната система се повлияват добре по време на бременността поради по-доброто кръвоснабдяване на засегнатите органи.
Нарастването на матката по време на бременност затруднява оттичането на жлъчка. Увеличаването на количеството на холестерин в кръвта по време на бременност довежда до чести заболявания на жлъчната система.
Лечението на заболяванията на жлъчната система се извършва по правилата на гастроентерологията, като лекарствените средства се съобразяват с бременността.
В първата половина на бременността приложението на хирургична интервенция не е противопоказана.
От болестите на храносмилателната система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период голямо значение се отдава на запека.
Обстипацията се среща по-често през втората половина на бременността.
Характеризира се с хипотония на червата и е обусловена ендокринно, вследствие на високите нива на естрогените и прогестерона.
Лечението на обстипация се провежда чрез подходяща диета богата на зеленчуци и плодове.
При липса на ефект се прилагат очистителни медикаменти, които нямат дразнещо действие и не предизвикват контракция на матката.
Болестите на храносмилателната система, усложняващи бременността, раждането и полсеродовия период включват апендицит.
Апендицитът при бременни се среща по-често в първата половина на брменноста и значително по-рядко в следродилния период. Клинически протича нетипично – болката се локализира по-високо и е изместена латерално от нарасналата матка, болката е по-слаба, ирадиира към крака или рамото. Диагностицирането му е затруднено.
Дефансът на коремната стена е по-слабо изразен и е затруднено определянето му поради опънатите коремни стени и нарасналата матка.
Поради повдигане на апендикса разликата между ректална и аксиларна температура не е ясно изразена (при нормално състояние има разлика).
При по-тежко протичане на апендицита има ускоряване на пулса.
Апендицитът затруднява протичането на бременността поради:
- високата температура довежда до маточни контракции;
- плодът се засяга от инфекция по хематогенен път, която обхваща матката и плацентата.
Бременността повлиява заболяването, като нарастващата матка измества апендикса нагоре, нарушава кръвообращението му и предизвиква застой.
Хиперемията и намаленият мотилитет на червата със задръжка на фекалии улеснява инфекциозния процес.
Диференциална диагноза при апендицит се прави с извънматочна бременност, торзия на яйчникови тумори, начален аборт, възпалителни заболявания на десни аднекси, остър панкреатит, перфорация на язва на стомаха.
Лечението се изразява в извършването на оперативна интервенция, тъй като ако такава не бъде предприета има реална опасност за живота на бременната.
Болестите на храносмилателната система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период включват панкреатит.
Съчетанието на панкреатит и бременност се среща рядко, като в повечето случаи се развива се най-често по време на втората половина на бременността.
Бременността благоприятства развитието на заболявания на черен дроб, жлъчния мехур и жлъчните пътища.
Нарушава се кръвостабдяването на задстомашната жлеза (панкреаса), липидите са увеличени и е налице хиперсекреция на панкреаса.
Налице е остра болка в епигаструима, която ирадиира (разпространява се) към раменете и гърба).
Гадене и неспирно повръщане на храна, след което на стомашен сок и жлъчка.
Общото състояние се влошава, пулсът е забавен в началото, след което се ускорява и кръвното налягане спада.
Лечението се осъществява посредством медикаменти, които трябва да бъдат съобразени с наличната бременност и нейния срок.
Коментари към Болести на храносмилателната система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.6