Анемия, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.0
Анемия, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период се среща сравнително често.
Най-голямо значение от всички кръвни заболявания имат анемиите.
По време на бременност се увеличава количеството плазма и относително намаляват червените кръвни клетки и се установява псевдоанемия.
Тя се изразява с намалено количество на червените кръвни клетки и хемоглобина. Бременността може да бъде провокиращ фактор за развитие на някои кръвни заболявания, като анемичния синдром оказва влияние върху развитието и на плода.
Към анемия, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период принадлежи остра кръвоизливна анемия.
Причини за тази анемия могат да бъдат всички акушерски усложнения свързани с голяма кръвозагуба, както и всички други познати причини за остра кръвоизливна анемия.
Клиничната картина се характеризира с 2 фази:
- първата, която продължава 2-3 дни и е налице повишено кръвосъсирване и намаляване на циркулиращия обем кръв в кръвностните съдове без изява на признаци на анемия.
- втора - възтановяване на кръвния обем и манифистиране на анемичния синдром.
Клиничната картина се характеризира с бързо влошаване на общото състояние, побледняване, изтиване на крайниците, кожата става влажна и се стига до загуба на съзнание с намаляване на общия обем циркулираща кръв.
Компенсаторните механизми на костния мозък увеличават образуване на червени кръвни клетки. Увеличава се броя на белите кръвни клетки и тромбоцитите.
Лечение при кръвозагуба в ограничено количество е постелен режим за няколко дни и поемането на течности в по-голямо количество. Обилните кръвоизливи налагат своевременно заместване на загубеното количество кръв - в началото с физиологични разтвори, плазма или плазмозаместители. Количеството кръв което се прелива е задължително да бъде равно или малко повече от загубената.
Към анемия, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период принадлежи желязодефицитна анемия.
Желязодефицитната анемия е най-честото срещано заболяване по време на бременността.
Причината за развитието и е железен дефицит. Желязото участва в биологичните процеси на организма, но доминиращата му роля е в изграждането а хемоглобина.
Железният дефицит се получава поради няколко причини:
- Повишена загуба.
- Нарушена резорбция.
- Повишена консумация.
По време на бременността се повишава нуждата от желязо за допълнително кръвообразуване и за плода. Желязодефицитната анемия се развива по време на бременността по-често, особено когато бременността е съпроводена с допълнителни заболявания на храносмилателния тракт и неправилното хранене.
Патогенетично заболяването се характеризира с нарушаване на еритропоезата, намалено образуване на хемоглобин, което води до развитие на анемия. Настъпилите изменения нарушават транспорта на кислород, това води до страдание на плода и родилката.
Клиничната картина се характеризира с обща отпадналост, лесна уморяемост, сънливост и болки в областта на гърдите. Главоболието е един от постоянните симптоми. Кожа и лигавици бледи.Появяват се ритъмни нарушения в сърдечната дейност.
От клинично лабораторните данни е характерно намаляване на серумното желязо, понижаване на хемоглобин и хематокрит, както и червените кръвни клетки.
Лечението е с железни препарати, витамин С. При тежки форми желязото се въвежда венозно, а при неповлияване от лечение се препоръчва кръвопреливане.
Към анемия усложняваща бременността, раждането и послеродовия период принадлежи хиперхромна анемия.
Хиперхромна мегалобластна анемия при бременните се развива поради намалено количество на фолиева киселина в организма.
Причините за това страдание са няколко:
- Повишени нужди от желязо по време на бременността, което се изразходва за плода, плацентата и нарастналият брой еритроцити (червени кръвни клетки).
- Недостатъчно и непълноценно хранене преди и по време на бременността.
Клиничната картина се манифестира през втората половина на бременността с влошено общо състояние, бледи кожа и лигавиците с лек жълтеникав отенък. Лице подпухнало, коса суха, чуплива, език полиран. От страна на нервната система се наблюдават засягане на периферните нерви. Установява се оплаквания от страна на храносмилателния тракт и подут корем. След раждането състоянието се подобрява.
За диагнозата основно значение има установяването на мегалобласти, стойностите на MCV и MCH.
Лечението е с фолиева киселина и витамин В12.
Симптоми и признаци при Анемия, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.0
- Главоболие
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Недостиг на въздух
- Виене на свят
Коментари към Анемия, усложняваща бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.0