Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.2
Болести на ендокринната система, разстройство на храненето и на обмяната на веществата, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период се срещат сравнително често.
Ендокринните заболявания се срещат все по-често в днешно време. При част от тях забременяването е значително затруднено или невъзможно.
В други случаи съчетанието на бременност с ендокринни заболявания може да доведе до промени засягащи както майчиния, така и организма на плода.
От практическа гледна точна съществуват множество ендокринопатии, които имат значение за бременността, раждането и послеродовия период.
От болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период най-голямо значение се отдава на захарния диабет и заболяванията засягащи щитовидната жлеза.
Жени, които боледуват от тиреотоксикоза, рядко забременяват. Ако настъпи бременност, заболяването твърде често се влошава още първите месеци на бременността с поява на емоционална неустойчивост, безсъние, намалена работоспособност, лесна умора. Само при някои леки и средно тежки форми бременността повлиява благоприятно заболяването. При средно-тежките и тежките форми се наблюдава преждевременно раждане и аборти.
Ендемичната гуша не показва отклонения във функцията на щитовидната жлеза. По време на бременността гушата може да се увеличи, дори да предизвика механично претискане и сихателни смущения. Внимание изисква процесът на раждането - във връзка със смущенията в дишането може да се наложи съкращаване на втория период на раждането. Към хирургично лечение на гуша по време на бременност се прибягва само при строги показания.
От болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период голямо значение се отдава на диабета.
Захарния диабет е ендокринното заболяване, което има най-голямо значение и дава голямо отражение на бремнността, ако въглехидратния метаболизъм не се контролира адекватно.
Не бива да се препоръчва износване на бременността при диабетички с белези на органни нарушения (засягане на ретината, на бъбреците), Тъй като по време на бременността тези заболявания се влошават.
По време на раждането инсулинът трябва да се прилага много внимателно - кръвозахарните стойности не бива да надхвърлят границите на нормата.
След раждане на плацентата нуждите от инсулин силно намаляват. Необходимите дози се уточняват след няколкократно изследване на кръвната захар. Крайните действителни нужди се определят се установяват четвъртата и до шестата седмица след раждането.
Тези особености в характеристика на основното заболяванепри комбинация с бременност изискват специализиран контрол върху състоянието на болната. Родоразрешението при диабетички трябва да се осъществи най-късно в 35 гестационна седмица на бременността.
Тъй като с напредване на бременността опасността от вътрематочна смърт се увеличава, съветва се родоразрешението да се извърши между 35 и 38 седмица на бременността. По прицип раждането може да бъде извършено по вагинален път с предизвикване на родилна дейност в избрания срок.
Родилният процес е изпитание за диабетично болната жена, тъй като кръвозахарните стойности са твърде нестабилни, склоност към диабетична кома или хипогликемичен шок е по-голяма. Много често се налага цезарово сечение. В следродилният период родилите диабетички са по-често застрашени от следродилни инфекции.
Понякога родените деца на майки без манифестна диабетична симптоматика се наблюдават белези характерни за децата на диабетно болните жени. Лекарят се насочва към тази патология на базата на :
- Фамилно предразположение към диабет.
- Раждане на деца с наднормена телесна маса.
- Чести аборти и мъртви раждания с неясни причини.
- Малформации на новородени, особено засягащи сърдечно-съдовата система.
- Бързо и значително напълняване на жената.
- Наличие на макрозомия, като главата на плода е по-малка от раменния пояс.
Преди забременяване е необходимо да се въведе в норма кръвната захар и гликирания хемоглобин.
Това състояние разрешава жената да забременее. Поведение по време на бременността е спазването на диетата изключва се приемане на сладки храни и сокове, но не се изключват храни съдържащи въглехидрати.
Храната трябва да се приема в следното процентно съотношение: сутрин - закуска 25 %, обяд - 30 %, вечеря - 30 %. Останалите 15 % се приемат в 10 часа сутинта и 17 часа следобедна закуска. Като въглехидратите трябва да бъдат 45 %, белтъците - 25 %, а мазнините - 30 %.
Коментари към Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.2