Психични разстройства и болести на централната нервна система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.3
Промените, настъпващи по време на бременността, могат да предизвикат някои заболявания на бременността, които след раждането изчезват.
Психичните разстройства и болестите на централната нервна система се срещат сравнително рядко.
Част от тях могат да влошат състоянието на бременната и плода, докато друга да не повлияят нито бременността нито плода.
Психични разстройства и болести на централната нервна система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период включва acroparaesthasia.
Причината за появата му е дразнене или притискане на нервното сплетение.
Появяват се болки, изтръпване и мравучкане по крайниците.
Оплакванията настъпват по всяко време на денонощието, но са най-силни след полунощ, което води до нарушаване на съня.
Особено се засилват болките в последните месеци на бременността поради притискане от плода на нервните сплетения и след раждането изчезват.
Лечението се провежда със съдоразширяващи, общо успокояващи и витаминозни препарати.
Психични разстройства и болести на централна нервна система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период включва неврити и полиневрити.
По време на бременност са често усложнение.
Най-голямо значение има увреждане на седалищния нерв, като се приеме, че прилежащата част упражнява натиск върху него. Лечението се провежда с аналгетици и витамини.
По рядко се среща неврит на очния нерв, който води до влошаване на зрението, нистагъм (потрепване на очните ябълки).
Клиничната картина на засягане на тригеминалния нерв е болка в зъбите, без наличие на патологични промени в тях.
Лечението е аналгетици и витамини.
Полиневритите се изразяват през втората половина на бременността, а понякога и по време на лактация.
В послеродовият период възтановяването е бавно и продължително, като са възможни и повторения на заболяването.
Психични разстройства и болести на централната нервна система, усложняващи бременността, раждането и полсеродовия период включва епилептичен синдром.
Епилептичният синдром се среща рядко по време на бременност.
Той може да се появи по време на бременността, раждането или след раждането.
Клинично се наблюдава нарушения в сетивната, двигателната дейност и на съзнанието. Като може да настъпи кома.
Психични разстройства и болести на централната нервна система, усложняващи бременността, раждането и полсеродовия период включва тумори на нервната система и остри разстройства на мозъчното кръвообращение.
Туморите на нервната система могат да бъдат първични и вторични (метастатични).
Характеризират се предимно с главоболие, повръщане, парализи и парези на крайниците.
Поведението зависи от тежестта на състоянието.
При необходимост се прекъсва бременността по медицински показания.
Острите мозъчни кръвоизливи могат да бъдат изразени като хеморагични мозъчни инсулти, които най-често се появяват през втората половина на бременността.
При опасност за живота на болната бременността се прекъсва. Заболяването може да се развие от тромбози и емболии на мозъчните съдове.
Психични разстройства и болести на централната нервна система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период включва психоза по време на бременност.
Честотата на психозите е 1-2 %.
При тези случаи самата бременност може да бъде провокиращ момент, като се среща по-често при бременни жени за пръв път. В около 90 % от психозите се наблюдават в следродилния период.
Послеродилната психоза се манифестира непосредствено след раждането или в ранния следродилен период. По-често боледуват свенливи, затворени в себе си индивиди.
Важно място заемат недоразуменията в семейния живот и негативното отношение към бременността. Проявява се с депресивни настроения, безсъние, психомоторно безпокойство и обърканост.
Наличие на опити на самоубийство изискват наблюдение и лечение в стационар.
Коментари към Психични разстройства и болести на централната нервна система, усложняващи бременността, раждането и послеродовия период МКБ O99.3