Ендометриоза на матката МКБ N80.0
Ендометриозата на матката представлява наличие на ендометриална тъкан в мускулния слой (миометриума) на матката.
Ендометриоза на матката включва аденомиоза.
Аденомиозата представлява състояние, което се характеризира с наличие на ендометриума в мускулния слой на матката.
Причината за ендометриоза на матката не е изяснена. Съществуват няколко теории:
- ембрионална-според нея ендометриалната лигавица възниква от ектопични участъци на мюлеров епител;
- трансплантационна-при излющването на ендометрума с менструалното кървене и последващото му имплантиране на друго място;
- метастатична-по време на менструация жизненоспособни ендометриални клетки могат да местазират по венозен или лимфен път извън матката.
Важно условие за развитието на ендометриоза е наличието на менструация и свързаните с нея циклични хормонални промени. Ендометриоза на матката не се среща преди менархето, а след менопаузата огнищата спонтанно регресират.
Ендометриозните огнища са съставени от ендометриални жлези, изградени от еднореден цилиндричен или кубичен епител и заградени със строма.
В ектопичния ендометриален епител се извършват същите циклични процеси, като в нормалния епител на матката-фаза на пролиферация, секреция, десквамация и регенерация. Ендометризните огнища са разположени вътре в миометриума под формата на малки кистички и ходове. Някои от кистите имат връзка с маточната кухина.
Клиничната изява на ендометриоза на матката включва дисменорея (болезнена менструация) и полименорея (увеличено менструално кървене). Матката е уголемена, с неравна повърхност и болезнена на палпация.
Диагнозата се поставя чрез ехография, хистерография, хистероскопия, а при по-неясни случаи чрез лапароскопия.
Лечението при ендометриоза на матката бива консервативно и оперативно.
Консервативните медикаменти които се ползват са: гестационни препарати (Orgametryl), антигонадотропни препарати (Danazol) и аналози на гонадотрпин-релизинг хормона.
Към оперативно лечение се пристъпва при неуспех от консервативно, провеждано най-малко 9 месеца. При жени под 35 години се отстраняват само ендометриозните огнища, като след операцията се провежда хормонален курс против настъпването на рецидиви. При по-възрастни жени се извършват тотална хистеректомия с двустранна аднексектомия.
Симптоми и признаци при Ендометриоза на матката МКБ N80.0
- Обилно и продължително менструално кървене
- Вагинално кървене или зацапване
- Тазови симптоми
- Обилно менструално кървене
- Симптоми, свързани с матката
- Менструални крампи
Коментари към Ендометриоза на матката МКБ N80.0