Билки при ендометриоза
Ендометриозата е заболяване, при което тъкан, характерна за вътрешната повърхност на маточната стена (ендометриума), расте извън нея. Това може да включва яйчниците, червата или тъканите в таза. Рядко, но е възможно ендометриалната тъкан да се разпространи извън областта на таза. Характерно за тази „разселена” ендометриална тъкан е, че тя продължава да функционира нормално – нараства и се разгражда, съпроводено с кървене през всеки менструален цикъл. При това, отпадната тъкан и кръв няма как да напуснат тялото, а остават като „в капан”. Когато ендометриозата включва яйчниците, се образуват характерни кисти, наричани ендометриоми. Освен това, в околните тъкани може да настъпи дразнене и да продуцират анормална съединителна тъкан и сраствания между органите.
Симптоми на ендометриоза
Основният симптом на ендометриозата е болка в таза, често свързана с менструацията. И, макар че много жени изпитват болки и спазми по време на менструация, тези при ендометриоза са описвани като далеч по-силни и влошаващи се с течение на времето. Общи признаци на ендометриоза могат да включват:
- Болезнени периоди (дисменорея) – болката в таза и спазмите могат да започнат няколко дни преди очакваната менструация и да засягат предимно долната част на гърба и корема.
- Болка по време на полов акт – болка по време или след полов акт също може да има връзка с ендометриоза.
- Болка при уриниране или дефекация – най-вече по време на менструация.
- Прекомерно менструално кървене (менорагия) или кървене между отделните периоди (менометрорагия).
- Безплодие – ендометриозата често се диагностицира за пръв път при жени, които търсят лечение за безплодие.
- Други признаци - умора, запек, диария, гадене, подуване на корема (особено по време на менструация).
Невинаги тежестта на болката е индикатор за степента на заболяването. Някои жени с лека ендометриоза могат да имат силни болки, а други с напреднала ендометриоза да изпитват по-малко или никаква болка.
Подробна информация за състоянието може да прочетете в секцията "Здравни проблеми": Ендометриоза
Билки при ендометриоза
За да се постигне ефект от терапията с билки при ендометриоза, избраните лечебни растения трябва да изпълняват следните задачи: да ограничават възпалителните процеси, да имат аналгетично действие, да нормализират хормоналния баланс, да повишават имунния отговор и да ограничават разрастването на функционалната част от лигавицата на матката (ендометриум). За целта подходящи са:
Клинавиче сладколистно (орлови нокти)
Билката е известна и със следните си наименования: орлови нокти, сладколистно сграбиче - Astragalus glycyphyllos. Представлява тревисто многогодишно растение с разклонени стъбла, цъфтящо в жълто. Разпространено е в гористите региони из цяла България. Плодът на растението прилича на шушулките на боб, обагрено е в кафяв цвят и е с много твърда кора. Не трябва да се бере, когато растението е дало плод.
Билката се слави със своите противовъзпалителни свойства и затова се препоръчва като хранителна добавка при лечението на ендометриоза и болезнена менструация. В народната медицина се използва още като средство, което стимулира производството на мляко при кърмачки с хипогалактия.
Използваната част от растението е стъблото, което се суши и от него се приготвя чай. Този лечебен чай може да бъде приготвен по следния начин: 4 чаени лъжици се заливат с половин литър вряла вода. Оставя се да се кисне за половин час и след това се приема по една чаена чаша, три пъти дневно преди всяко основно хранене.
Гръмотрън
Тази билка носи латинското наименование Оnonis spinosa. Среща се в цялата територия на България. Биоактивните съставки на билката са: дъбилни вещества, лимонена киселина, фитостерин, сапонини, въглехидрати (захари и нишесте), гликозидите оноспин, ононид, ононин и онон. Предполага се, че фитостеринът и гликозидите имат противовъзпалително действие и са причина за по-бързото регенериране на засегнатия от възпалителен процес участък от ендометриума.
Освен това, тази билка има диуретично и жлъчегонно действие, което допринася за по-лесното елиминиране на токсините и подобрява функционалното състояние на целия организъм и в частност, на еднометриума.
Лечебни свойства имат корените на гръмотръна, от които може да се направи както спиртен извлек, така и чай. Извлекът се прави, като 10 супени лъжици от корените на гръмотръна се заливат с домашна ракия и престояват за 10-15 дни. От извлека се използват по 5 капки, разтворен в 1 чаена чаша. Чаят се приготвя, като 2 чаени лъжици се запарят с половин литър вряла вода. Кисне се половин час и се приема по 1 чаша, половин час преди всяко основно хранене.
Дафинов лист
Тази билка е позната още от дълбока древност и се използва като подправка за супи и месо. Биоактивните съставки на дафиновия лист са: етерични масла (евкалиптол, сескитерпени, терпени, линалол, феландрен, терпинеол, гераниол).
Различни домашни рецепти с дафинов лист са ефективни срещу редица здравословни проблеми: кашлица, тромбофлебит, диабет, ендометриоза, нарушения в менструалния цикъл. Дафиновият лист има адстрингентни свойства, с които се обяснява положителният ефект от прилагането му при лечението на ендометриоза.
Laurus nobilis може да бъде прилаган под формата на разтвор от спиртен извлек, като чай или като масажно олио. За лечение на ендометриоза в миналото са се прилагали вагинални промивки с извлек от дафинов лист, но в днешно време тази практика е изоставена. Препоръчва се чай от дафинов лист, който се приготвя, като 4-5 листа се залеят с вряла вода и престоят 15 минути. Пият се по 3 чаши чай обезателно след храна, защото някои от съставките в дафиновия лист имат дразнещо стомашната лигавица действие. Възможно е положителен ефект да окаже и масаж с масло от дафинов лист.
В последните години има изследвания с дафинов лист, които показват, че дафиновият лист има и имунорегулаторни функции.
Канела
Тази известна подправка има способността да намалява тежкото менструално кървене и подобрява кръвообращението на репродуктивната система, което е едно от условията, за да се осъществи по-бързо и по-ефективно регенериране на ендометриума.
Бял равнец
Известен още като Achillea Millefolium, белият равнец действа изключително стягащо и ограничава прекомерния приток на кръв, свързан с ендометриоза. Бял равнец е едно от най-добрите билки за спиране на обилно кръвотечение поради ендометриоза.
Джинджифил
Корените на това растение имат силно противовъзпалително действие.
Листа от червена малина
Листата на малината са богати на витамин A, B комплекс, С и Е, каротеноиди, танини, лимонена киселина и микроелементите (калий, желязо, фосфор, калций). Препоръчвани са за справяне с гаденето, повръщането, менструални болки, метеоризъм. В горещините се препоръчва като разхлаждащо средство под формата на студен чай. Основните ефекти на малиновите листа, поради които се прилагат за лечение на ендометриоза, са следните: тонизиращо действие върху маточната мускулатура, нормализиране на притока на кръв по време на менструалния цикъл (намаляване на притока на кръв към ендометриозните образувания), което предотвратява прекомерната кръвозагуба от ендометриалните формации по време на менструация.
Начин на приложение: 1 и ½ супена лъжица изсушени листа от малина се заливат с 300 милилитра гореща вода и престояват така 3 часа. Препоръчва се да се пият по 3 чаши чай на ден. Може да приемате листата от малина и под формата на тинктура или на таблетки.
Ехинацея
Според някои проучвания ендометриозата се разбира като заболяване, дължащо се на автореактивност и неправилна имунологична реактивност на собствената имунна система. Затова, поради имуномодулиращите свойства на ехинацеята тя се препоръчва при ендометриоза.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
АЛИН ЧАЙ ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪКОВЕ 50 гр.
БИЛКОВИТА БИЛКОВА СМЕС ПРИ МАТОЧНИ КРЪВОТЕЧЕНИЯ 160 г
ОВЧАРСКА ТОРБИЧКА СТРЪК 50 гр. БИЛЕК
ФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ЦИСТОФЕМИН таблетки * 120 ТОШКОВ
ТУРТА ЦВЯТ
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Възстановяване след абразио
- Билки при удебелена лигавица на матката
- Циклични промени в ендометриума
- Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
- Ендометриоза
- д-р Мима Димитрова Димитрова
- Как се лекува хиперплазия на матката?
- Кюретаж
- д-р Луиза Антимова Коцева
- Алтернативно лечение на миома
Коментари към Билки при ендометриоза