Ендометриоза на червата МКБ N80.5
Ендометриозата на червата е гинекологично заболяване, свързано с наличието на ендометриална тъкан по повърхността на червата.
При здрави жени ендометриалната тъкан се разполага единствено във вътрешността на матката, а при патологични случаи може да се открие в миометриума на матката, в яйчниците, маточните тръби, перитонеума и другаде.
Причината за поява на ендометриоза на червата не е ясна. Съществуват следните теории за възникването и:
- метастатична (при менструация фрагменти от ендометриума могат да преминат през венозното или лимфното русло до далечни органи и системи);
- трансплантационна (регургитация на менструална кръв през абдоминалния край на фалопиевите тръби до коремната кухина);
- ембрионална (наличието на млюлеров епител по повърхността на червата).
Оплакванията на жените са свързани с факта че ектопичната ендометриална тъкан реагира по същия начин на хормоналните стимули по време на менструалния цикъл като маточната лигавица: пролиферира, секретира, десквамира (кърви) и регенерира. Кръвта изляла се в коремната кухина и чревния лумен постепенно се резорбира. Поради периодичния излив и резорбция на кръв в се образуват сраствания (адхезии). Ендометриозата се среща само при жени в репродуктивен период, а след менопаузата огнищата регресират спонтанно.
Клиничната картина на ендометриоза на червата се проявява по време на менструалното кървене: болезнена менструация, тазова болка, мелена (черни лъскави изпражнения), запек, изтичане на ярка кръв от ректума и други. Доста често има стерилитет.
Диагнозата се поставя въз основа на клиничните оплаквания, обективното състояние, ехография на тазови органи и лапароскопия.
Лечението при ендометриоза на червата бива консервативно и оперативно.
Лекарствата, които се препоръчват са гестагени (Orgametryl) и антигонадотропни препарати (Danazol, аналози на гонадотропния релизинг хормон).
Към хирургическо лечение се пристъпва при непоносимост или неповлияване от медикаментите за поне 9 месеца, тежка клинична картина, усложнена ендометриоза или желание за бременност. Извършва се лапароскопска коагулация на достъпните ендометриозни огнища, а при завършен план за репродукция= хистеректомия с двустранна аднексектомия.
Коментари към Ендометриоза на червата МКБ N80.5