Ендометриоза на яйчника МКБ N80.1
Ендометриоза на яйчника представлява наличието на ендометриална тъкан по повърхността на яйчника.
Причината за ендометриоза на яйчника не е точно изяснена. Подозират се 4 патогенетични теории:
- ембрионална теория (наличие на ектопични участъци от мюлеров епител);
- трансплантационна теория (регургитация на менструална кръв в коремната кухина);
- метастатична теория (пренос на ендометриална лигавица до далечни места с лимфното и венозно кръвообращение);
- метапластична теория (под влияние на естрогенните хормони целомния епител на яйчника може да метаплазира до ендометриален).
Важно условие за развитие на ендометриоза на яйчника е наличието на менструация и наличието на циклични хормонални промени. Преди менархето ендометриоза не се среща, а след менопаузата огнищата регресират спонтанно.
Ендометриалните огнища се състоят от ендометриални жлези, съставени от еднореден цилиндричен или кубичен епител, заграден от строма. Ендометриалните огнища претърпяват същите циклични промени като нормалната лигавица на матката: фаза на пролиферация, секреция, десквамация и регенерация. Излятата екстравазално кръв постепенно се резорбира.
При ендометриоза на яйчника огнищата имат вид на синкави хеморагични възли по повърхността на овариите. В някой случаи ендометриалната тъкан пролиферира и навлиза в паренхима на яйчника. При ежемесечните кръвоизливи яйчникът постепенно се превръща в кистозна формация, която може да достигне значителни размери. Кистите са изпълнени с гъста материя с цвят на шоколад- шоколадови кисти.
Клинично ендометриозата на яйчника протича с дисменорея (болезнена менструация), тазова болка, смущения в менструалния цикъл, стерилитет и други неспецифични оплаквания.
Диагнозата ендометриоза на яйчника се поставя от акушер-гинеколог, чрез палпация на уголемените яйчници и ехография на тазови органи, а понякога и интраоперативно.
Усложнения при ендометриоза на яйчника:
- руптура на шоколадова киста, при което съдържимото им изтича в коремната кухина. Клиничноруптурата на шоколадовата киста манифестира с картината на остър хирургичен корем (остра болка, подуване на корема, стоп в пасажа на червата);
- тазови сраствания, в резултат на перитонеалната възпалителна реакция. Могат да се изявят със стерилитет, тубарна бременност, илиус и т.н.
Лечението на яйчниковата ендометриоза е консервативно и оперативно.
Медикаментите, които се употребяват са: гестагенни препарати (Orgametryl), антигонадотропни препарати (Danazol), аналози на гонодотропния релизинг хормон и други.
Пре неповлияване от консервативното лечение, или при наличие на усложнения се пристъпва към хирургична интервенция. Извършва се електрокоагулация на повърхностните кисти, а при напреднала възраст се прави тотална хистеректомия с двустранна аднексектомия.
Коментари към Ендометриоза на яйчника МКБ N80.1