Синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии (G99.2*) МКБ M47.0
Медицинското състояние, характеризиращо се първично нарушаване на кръвоснабдяването на гръбначния мозък и мозъчния ствол, се нарича синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии. Медицинското състояние е познато още като преден синдром на гръбначния мозък. Заболявания на кръвоносната система в мозъчната тъкан патологично се класифицират като исхемични или хеморагични. Исхемията представлява нарушение на регионалното кръвообращение, което настъпва при притискане или запушване на кръвоносен съд, а хеморагията, при разкъсването му.
Анатомични особености
Около 20% от циркулаторния кръвен обем преминава през мозъка, което определя и изключително активно протичащите метаболитни процеси в него. Около 80% от кръвоснабдяването се реализира от чифтните a. carotis interna, а останалите 20% от a.vertebralis. Вертебралната артерия и нейните клонове участват в кръвоснабдяването на гръбначния мозък и мозъчния ствол. Клоновете на a.vertebralis са a. spinalis anterior и aa. spinales posteriores.
Особено място в познанието на кръвоснабдяването заема вертебробазиларната система. Вертебралната артерия възниква от a.subclavia, преминава през foramen transversia (през 6-те шийни прешлена), заляга върху задната дъга на атласа, преминава през атлантоокципиталната мембрана и навлиза във foramen magnum. Същевременно при сливане на клоновете на всяка a.vertebralis възниква a.spinalis anterior. A. spinales posterior се образува от сливането на a.vertebralis и a.cerebellaris posterior inferior.
Изображение: healthperfect.ru
Етиология
Възникването на синдром на интралуменна оклузия с притискане на вертебралните и предните спинални артерии може да е свързано с разнообразна съдовата патология. В част от случаите тя е свързана с проблеми от страна на гръбначния стълб, а в други тя трябва да се търси извън него.
Причини, свързани с проблеми от страна на гръбначен стлб:
- Спондилоза
- Остеофити
- Притискане на съдовете поради дискова херния на торакални и шийни прешлени
- Паникулит, поразяващ шийния отдел и гръбначния отдел, който притиска съдовете
Други причини:
- Емболизация на вертебралните и предните спинални артерии
- Тромбоза на вертебралните и предните спинални артерии
- Аневризма на вертебралните и предните спинални артерии
- Аневризма и дисекация на аортата
- Дисекация на аортата
- Васкулит, разгледан като част от системните увреждания на съединителната тъкан, неуточнени
- Синдрома на Behcet
- Хемораги
- Артерит на Adamkiewicz
Симптоми
Клиничната презентация на нарушеното регионално кръвоснабдяване се изразява с:
- Загуба на двигателна активност на хомолатералната страна, тоест на същата страна на увредата. Настъпва пълна моторна парализа под нивото на лезията, резултат на прекъсване на кортикоспиналния тракт (tractus corticospinalis ventralis)
- Загуба на усета за болка и температура на контралатералнта страна, тоест на противоположната страна. Загубата на сетивния и двигателния усет се дължи на увреда на tractus spinothalamicus
- Арефлексия
- Ортостатична хипотония
- Нарушенвибрационен усет
- Сексуална дисфункция и много други
При определени промени в този костен канал при рязко извиване на главата може да се стигне до притискане на артерията за кратко време (няколко секунди) и нарушаване на кръвотока в нея. Вследствие на това може да се стигне до преходна поява на световъртеж, гадене, двойно виждане, нарушения в координацията (залитане), нарушения в говора.
Синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии трябва да се различава от по-сериозните нарушения в кръвотока на вертебралните артерии - спазъм, тромбоза или емболия, които са свързани с промени в стената и просвета на кръвоносния съд и обикновено водят до неговото запушване с последващ мозъчен инсулт.
В тези случаи симптомите са подобни, но не преминават толкова бързо или се задържат трайно.
Диагностика
Диагнозата на болестта започва със снемане на лекарската анамнеза. Лекарят снема данни за сегашните оплаквания, предишни заболявания, фамилната обремененост, както и обстротелствата, при които е възникнал синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии. Водещо значение има коректно проведеният неврологичен статус. Лабораторните данни се променят спрямо първопричинителя за възникване на синдрома. При тромбоза се установява хемоконцентрация, докато при васкулит с автоимунна етиология се позитивират антинуклеарните антитела.
Инструментални диагностични методи на синдром притискане на вертебралните и спинални артерии се поставя чрез рентгеново изследване на гръбначния стълб, ултразвуковото изследване на каротидни артерии, а при необходимост компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс на шийните прешлени.
Изображение: freepik.com
Лечение
Лечението на синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии започва с обучение на пациента да избягва резки движения с главата, провеждат се физиотерапия с масаж и лечебна физкултура за заздравяване на шийната мускулатура и укрепване на шийния гръбнак. Може да се изпишат и съдоразширяващи, противовъзпалителни и отпускащи мускулите медикаменти, като така оплакванията значително намаляват.
Заглавно изображние: freepik.com
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Anterior_spinal_artery_syndrome
Коментари към Синдром на притискане на вертебралните и предните спинални артерии (G99.2*) МКБ M47.0