Остра анална фисура МКБ K60.0
В зависимост от особеностите в протичането на болестния процес и давността на оплакванията фисура и фистула на ануса и ректума протичат под различни форми.
Остра анална фисура се наблюдава при персистиране на симптомите за период, по-кратък от четири седмици с наличие на различни по интензитет прояви и склонност към благоприятен отговор спрямо консервативните терапевтични мерки. Полезна и подробна информация по темата може да откриете и в раздел Здравни проблеми (Анална фисура).
Остра анална фисура: особености и симптоми
Фисура означава пукнатина, рагада, като острата анална фисура всъщност е остро възникнала линеарна язва в аналния канал в близост с кожно-мукозната граница, която в почти деветдесет процента от случаите е локализирана по задната комисура. Боледуват наравно мъже и жени, най-често в средна възраст, като висока честота се описва и при кърмачета и при възрастни пациенти.
Причината за разкъсване на мукозата (лигавицата) не е напълно ясна, като се посочва действието на редица фактори, считани за рискови за поява на фисурата. Благоприятстващи фактори за развитие на остра анална фисура са:
- констипация: запекът е сред водещите рискови фактори, като пациентите обикновено могат да посочат конкретната дефекация, след която се появява проблемът. Основният фактор при констипацията, съдействащ за развитие на фисура е силно разтягане на мускулатурата
- спонтанна или предизвикана от пургативи диария: спонтанна или предизвикана диария, остра или хронична, също крие риск от развитие на фисура във връзка с контактно дразнене на тъканите
- заболявания с увреждане на мускулатурата: при системни заболявания и болести на аноректалната област, протичащи с развитие на миозит, се описва по-висок риск от поява на анална фисура
- кожни промени с хиперкератоза: при усилено вроговяване също нараства рискът от поява на фисура във връзка с намалената еластичност на кожата и тъканите в областта
- инфекции и автоимунни заболявания: различни инфекциозни и автоимунни заболявания, като болест на Crohn, туберкулоза, сифилис, ХИВ и СПИН, рак на ануса и други повишават риска от развитие на фисура
- раждане: по време на естествено раждане и при констипация в следродилния период се описва по-висока честота на поява на аналните фисури
Значение за възникване на остра анална фисура има механичната травма от твърди фекалии, запек, диария, чужди тела. При посочените условия механични въздействия или съдови промени с микротромбозиране предизвикват формиране на фисура в зоната на най-малка резистентност, а именно задната комисура. В дъното на образувалия се дефект се раздразват нервните окончания от преминаващите фекални маси и възниква болка, която от своя страна предизвиква нервно-рефлекторен спазъм на сфинктера и още повече засилва болковия синдром, дискомфорт, парене.
Острата анална фисура протича със силна болка по време на или след дефекация, спазъм на външния анален сфинктер и непостоянно оскъдно кървене при дефекация. Болката се дължи на дразнене на нервните окончания в дъното на язвата и тоничния спазъм на сфинктера. Образува се порочен кръг, като фисурата предизвиква остра болка, водеща до спазъм. Последният пречи на зарастването, предизвиква исхемия на тъканите и задълбочава още повече проявите.
Болката може да ирадиира (да се разпространи) към лумбалната област, сакрума, перинеума, долните крайници, може да провокира чревни колики, дизурични смущения, дисменорея (болезнена менструация) и други.
Във връзка с болките и дискомфорта пациентите често развиват констипация, която допълнително влошава състоянието им и задълбочава проявите, повишавайки риска от хронифициране на заболяването.
Основните рискове и усложнения, свързани с острата анална фисура, включват затруднено зарастване, чести рецидиви въпреки успешното лечение, локални усложнения (включително инфектиране).
Поставяне на диагнозата
Диагнозата се поставя въз основа на характерните оплаквания и данните от проктологичното изследване. Фисурата е едно от най-болезнените анални заболявания.
Обикновено при остра анална фисура диагнозата се поставя въз основа на анамнестичните данни и данните от физикалния преглед и оглед на аноректалната област. Поради силната болезненост в областта при възможност не се извършва ректално туше и някои от образните методи на изследване, като диагнозата може да се постави след изключване на други възможни причини за лезия с подобна локализация.
Диференциално диагностично силна болка в аналната област, но с изразено ясно кървене, се среща при хемороидална болест. Необходимо е изключване и на други болезнени заболявания в тази област като криптит (възпаление на криптите), папилит (възпаление на папилите) и сфинктерит (възпаление на сфинктера), което не е трудно чрез ректално туширане и ректороманоскопия.
Фисурата на аналния канал е характерна проява на аналните изменения при болестта на Crohn. Фисурата е с типично местоположение, но контрастират липсата на болка при големите размери, които има, едемните (оточните) ръбове, от които сълзи воднисто-розов секрет, както и наличието на други изменения като едемни кожни гънки, дълбоки инфектирани язви и фистули. Биопсията от ръба на фисурата може да докаже наличие на характерните епителоидни грануломи.
При първичен ulcus durum се описва твърда папула на големина до нокът с централно разположена кръгла язва или рагада с уплътнени ръбове и плътно дъно. Язвата е с атипично разположение, придружава се от неболезнена ингвинална аденопатия, положителни серологични проби и микроскопското изследване доказва Treponema pallidum.
Аналният рак може да наподобява фисура, която е разположена по всички части на аналния канал с неравни, надебелени и кървящи ръбове. Решаваща е биопсията. Макар и рядко, в аналния канал се наблюдават улцерации (язви) при туберкулоза и левкемия. Фисурите са атипично разположени, а водещи са проявите на основното заболяване. За диагнозата съществено значение има морфологичното изследване.
Лечение при остра анална фисура
Терапевтичният подход при пациентите с остра анална фисура се определя индивидуално в зависимост от тежестта и давността на оплакванията, изясняването на действието на някои рискови фактори и преценка на някои от особеностите в състоянието на болния.
Острите фисури се лекуват предимно консервативно, като се назначават промени в храненето, локална терапия или перорална медикаментозна терапия с подходящи средства. Тъй като почти винаги има констипация (като причина или последствие), трябва да се осигури редовна дефекация. За отпускане спазъма на сфинктера могат да се опитат топли седящи бани или инжектиране под фисурата на новокаин или лидокаин.
Най-често лечението при остра анална фисура включва някои от следните подходи и методи:
- средства за облекчаване на дефекацията: могат да се използват лаксативи, прокинетици, препарати, съдържащи фибри и други за омекотяване на фекалните маси и улесняване на дефекацията
- диета: препоръчва се пълноценно и здравословно хранене с осигуряване на достатъчно фибри, витамини, минерали, аминокиселини. Повишава се ежедневният прием на сезонни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни и ядки, а се ограничава консумацията на тестени и сладкарски изделия, газирани напитки, пържени и мазни храни. Необходимо е повишаване приема на течности (вода, пресни сокове, чай)
- локални средства: локално могат да се прилагат различни кремове и мазила, съдържащи калциеви антагонисти (например дилтиазем), нитрати (например нитроглицерин), обезболяващи (например лидокаин), а по преценка на лекуващия лекар и кортикостероиди. Опция на избор, макар и с не особено добри дългосрочни ефекти, е локалното инжектиране на ботулинов токсин
- билки и лечебни растения: приложени локално или перорално някои билки и лечебни растения могат да окажат изключително благоприятен ефект при повлияване проявите при остра анална фисура, като такива например са комбинация от зехтин, мед и пчелен восък, алое вера, черен оман, кокосово масло и други
Добрите хигиенни навици също подпомагат лечението при остра анална фисура. Липсват специфични мерки за профилактика на заболяването, обикновено се препоръчват общи мерки за превенция, като прием на достатъчно фибри с храната, прием на достатъчно течност, регулярна физическа активност, контрол и лечение на подлежащи заболявания.
Прогнозата при остра анална фисура обикновено е благоприятна, като основният риск при липса на лечение, липса на отговор от приложените мерки или наличие на други фактори, усложняващи протичането, е развитието на хронична анална фисура.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Остра анална фисура МКБ K60.0
ВсичкиЛечение на Остра анална фисура МКБ K60.0
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
БИЗАКОДИЛ супозитории 10 мг * 6 ЗА ВЪЗРАСТНИ СОФАРМА
ИЗИЛАКС ЗА ВЪЗРАСТНИ супозитории 2500 мг * 18
МУКОФАЛК ПОРТОКАЛ сашета * 20
ЦИКАТРИДИНА супозитории * 10 НАТУРФАРМА
МАСТУ супозитории * 10 СТАДА
БИЗАКОДИЛ супозитории 5 мг * 6 ЗА ДЕЦА СОФАРМА
СЕНА ФОРТЕ таблетки * 60 НИКСЕН
ИЗИЛАКС ЗА ДЕЦА супозитории 1500 мг * 18
АЛУМИНА 5 СН
БИЗАЛАКС таблетки 5 мг * 30 ТЕВА
ДУФАЛАК перорален разтвор 15 мл * 10 МАЙЛАН
СЕНА ПАНАЦЕЯ таблетки * 30
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anal-fissure/symptoms-causes/syc-20351424
https://www.healthline.com/health/anal-fissure
https://www.uofmhealth.org/health-library/uf4764
https://www.webmd.com/digestive-disorders/anal-fissure-treatment#1
https://www.webmd.com/digestive-disorders/anal-fissure-causes
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/anal-fissures
https://en.wikipedia.org/wiki/Anal_fissure
https://www.medicinenet.com/anal_fissure/article.htm
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/anal-fissure
Коментари към Остра анална фисура МКБ K60.0