Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Други болести на устните и устната лигавица

Други болести на устните и устната лигавица МКБ K13

от 13 юни 2014г., обновено на 27 март 2023г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: Теодора Славова
Други болести на устните и устната  лигавица МКБ K13 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Коментари
Свързаност

Устата се явява началната част на храносмилателния тракт. Тя участва активно в процесите на механично храносмилане, преглъщане, дишане, говор, изразяване на емоции и мимики. Поради постоянния досег с външната среда, както и поради множеството функции, които изпълнява, устата, респ. нейните структури, са изложени на повишен риск от развитието на патологични изменения с различна етиология.

Към рубриката „Други болести на устните и устната лигавица“ се разглеждат следните нозологични единици:

› Болести на устните

› Прехапване на буза и устна

› Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика

› Космата левкоплакия

› Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица

› Субмукозна фиброза на устната кухина

› Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене

› Други и неуточнени увреждания на устната лигавица

Болести на устните

Ангуларен, ексфолиативен, гландуларен хейлит, хейлоза, хейлодиния, рагада са заболявания на устните. Хейлитът е възпаление на устните, ангажиращо лабиалната лигавица и кожата около устата. Възпалението може да бъде причинено от външни фактори като излагане на прекалено високи или ниски температури, а също и от химични, биологични и радиоактивни фактори. Хейлит, при който се наблюдава засягане на единия или двата устни ъгли, се нарича ангуларен хейлит. Възпаление в зоната на Вермилион на устните, при което има непрекъсната десквамация и образуване на крусти в тази зона, се бележи с названието ексфолиативен хейлит. Възпалението на жлезите на устната кухина е също вид хейлит - гландуларен хейлит. Хейлодинията е състояние на болезненост или неприятно усещане за парене по устните. Всички горепосочени заболявания са описани подробно и може да намерите информация за тях на:

» K13.0 Болести на устните

Прехапване на буза и устна

Прехапването на устна и буза е състояние, характеризиращо се с хронично възпаление или нараняване на устната и букалната лигавица. Причините, отговорни за прехапването на буза и устна, са най-разнообразни – от случайно прехапване по време на хранене или говорене, до метод за справяне със стресови ситуации. Прехапването на буза и устна води до развитието на ексфолиативен хейлит. Повече за етиологията, клиничната картина и лечението на състоянието, може да прочетете на:

» K13.1 Прехапване на буза и устна

Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика

Измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакия са премалигнени състояния. Те се приемат като отговор на устната лигавица спрямо външни фактори, химично и механично дразнение и най-вече към тютюнопушене. Тези изменения включват червени, плоски лезии по устната лигавица, наречени еритроплакия. Небцето на пушача или т.нар. левкокеартоза е дифузно, безболезнено петно, с локализация по твърдото небце. Причинява се от топлинно и химично индуцирана кератоза. Обикновено лезията е обратима и преминава спонтанно след преустановяване на тютюнопушенето. Повече за измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакията може да прочетете при:

» K13.2 Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика

Космата левкоплакия

Други болести на устните и устната лигавица включва и космата левкоплакия. Косматата левкоплакия представлява бяло петно с влакнест вид, причинена от Epstein-Barr вирус(EBV) и обикновено се среща при хора с имунокомпрометирана имунна система и особено тези с човешкия имунодефицитен вирус(HIV)/синдром на придобитата имунна недостатъчност(СПИН). Няма симптоми и признаци, свързани със самата лезия. Самата лезия има вид на бяло петно поради хиперкератоза(свръхпроизводство на кератин) и епителна хиперплазия, най-често по страничната повърхност на езика. Подробна информация за косматата левкоплакия можете да прочетете при:

» K13.3 Космата левкоплакия

Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица

Еозинофилният гранулом се характеризира като язвена лезия, чиято етиология е неизвестна. Предполагаеми причини са травма, имунни реакции,прием на лекарства и други. Доброкачествена лезия с веруциформен вид, но може да бъде на краче като полип, множествени като полипоматоза или на широка основа, се определят като верукозен ксантом на лигавицата на устната кухина. Пиогенния гранулом е образуване на гранулом като хиперпласична реакция на съединителната тъкан. Най-честата локализация е по венците и по-рядко по език, бузи, устни и твърдо небце. Повече за грануломоподобни заболявания и гранулом на устната лигавица можете да прочетете при:

» K13.4 Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица

Субмукозна фиброза на устната кухина

Фиброзата на устната кухина се получава при нарушена обмяна на веществата и по-точно на съединителната тъкан. Най-често започва като стоматит, който преминава в ранна фиброзна лезия и завършва с кръгли или вертикални повлекла от фиброзна тъкан в устната кухина. Като усложнения от късната фиброзна лезия се получава левкоплакия и нарушения в говора и слуха. Тя може да се класифицира в няколко групи според възможността за отваряне на уста. Повече за класификацията, клиничната картина и лечението на подлигавична фиброза на устната кухина можете да прочетете при:

» K13.5 Субмукозна фиброза на устната кухина

Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене

Абразивни, фрактурирани, кариесни зъби, зъбен камък, неудобни мостови и коронки, подвижни протези са само част от механичните фактори, причиняващи хронично дразнене на устната лигавица и могат да доведат до хиперплазия на лигавицата. Хиперплазията при други болести на устните и устната лигавица е локализирана и симптоматично се изявява с оток, зачервяване, кератоза, папиломатоза, хиперкератоза и дълбоки язви. Може да присъства парене и болка. Това хронично дразнене и хиперплазия на лигавицата крият опасност от малигнено израждане. Информация за причинена от дразнене хиперплазия на устната кухина можете да намерите на:

» K13.6 Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене

Други и неуточнени увреждания на устната лигавица

Огнищна лезия, некапсулирано, но добре ограничено и локализирано огнище от съединителна тъкан, се нарича огнищна муциноза на устната кухина. Изградено е от фибробластно подобни и пенести клетки, оградени от фиброзна тъкан. Клиничната картина е нехарактерна - има подутина на широка основа или на краче и първоначално не може да се постави точна диагноза. Повече за неуточнени и други увреждания на устната лигавица можете да прочетете при:

» K13.7 Други и неуточнени увреждания на устната лигавица 

 

Изображения: freepik.com

Болести на устната лигавица и устните са заболявания свързани с употреба на алкохол и цигари.

Други болести на устните и устната лигавица включва
- Болести на устните;
- Прехапване на устна и буза;
- Други изменения на устния епител и левкоплакия, включително и на езика;
- Космата левкоплакия;
- Грануломоподобни увреждания и гранулом на устната лигавица;
- Субмукозна фиброза на устната кухина;
- Причинена от дразнене хиперплазия на устната лигавица;
- Неуточнени и други увреждания на устната лигавица.

Ангуларен, ексфолиативен, гландуларен хеилит, хеилоза, хеилодиния, рагада са заболявания на устните. Хеилита е възпаление на устните, включва лабиалната лигавица и кожата около устата. Възпалението може да бъде причинено от външни фактори студено и влажно време, слънцето, химични, биологични и радиоактивни фактори. Хеилита засягаш единия или и двата ъгъла се нарича ангуларен хеилит. Възпалението в зоната на Вермилион на устните, при което има непрекъсната десквамация и образуване на крусти в тази зона е ексфолиативен хеилит. Възпалението на жлезите на устната кухина е вид хеилит - гландуларен хеилит. Хеилодинията е болезненост или неприятно усещане за парене по устните.
Повече за тези заболявания на устните можете да прочетете при:
K13.0     Болести на устните.

Прехапване на устна и буза е състояние характеризиращо се с хронично възпаление или нараняване на устната лигавица и лигавицата на бузата от вътрешната страна. Тази лезия се нарича фрикционна кератоза. Обикновено е двустранно. Устната и лигавицата на бузите обикновено е зачервена, оточна и суха. Прехапването може да доведе до по-дълбоки рани, които могат да се инфектират вторично.
Повече за прехапване на устна и буза можете да прочетете при:
K13.1     Прехапване на буза и устна.

Измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакия са предракови заболявания. Те се приемат като отговор на устната лигавица спрямо външни фактори, химично и механично дразнене и най-много към тютюнопушене. Тези изменения включват - червени, плоски лезии по устната лигавица наречени еритроплакия, сиви, бели или синкави оточни плакии се наричат левкоедема. Небцето на пушача или левкокеартоза е дифузно, безболезнено петно по твърдото небце на пушачите. Причинява се от топлинно и химично индуцирана кератоза. Обикновено лезията е обратима и преминава спонтанно след спиране на цигарите.
Повече за измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакия можете да прочетете при:
K13.2     Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика.

Косматата левкоплакия е бяло петно с влакнест вид причинена от Epstein-Barr вирус (EBV) и обикновено се среща при хора с имунокомпрометирана имунна система и особено тези с човешкия имунодефицитен вирус (HIV) / синдром на придобитата имунна система (СПИН). Няма симптоми и признаци свързани със самата лезия. Самата лезия представлява бяло петно създадено от хиперкератоза (свръхпроизводство на кератин) и епителна хиперплазия най-често по страничната повърхност на езика.
Повече за косматата левкоплакия можете да прочетете при:
K13.3     Космата левкоплакия.

Еозинофилен гранулом е язвена лезия, чиято етиология е неизвестна. Предполагаеми причини са травма, имунни реакции, лекарства и друго. Доброкачествена лезия с веруциформен вид, но може да бъде на краче като полип, множествени като полипоматоза или на широка основа е верикозен ксантом на лигавицата на устната кухина. Пиогенния гранулом е образуване на гранулом като хиперпласична реакция на съединителната тъкан. Най-честата локализация е по венците и по-рядко по език, бузи, устни и твърдо небце.
Повече за грануломоподобни заболявания и гранулом на устната лигавица можете да прочетете при:
K13.4     Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица.

Фиброзата на устната кухина се получава при нарушена обмяна на веществата и по-точно на съединителната тъкан. Най-често започва като стоматит, който преминава в ранна фиброзна лезия и завършва с кръгли или вертикални повлекла от фиброзна тъкан в устната кухина. Като усложнения от късната фиброзна лезия се получава левкоплакия и нарушения в говора и слуха. Тя може да се класифицира в няколко групи според възможността за отваряне на уста.
Повече за класификацията, клиничната картина и лечението на подлигавична фиброза на устната кухина можете да прочетете при:
K13.5     Субмукозна фиброза на устната кухина.

Абразивни, фрактурни, кариесни зъби, зъбен камък, неудобни мостови и коронки, подвижни протези са механични фактори, които причиняват хронично дразнене на устната лигавица и могат да доведат до хиперплазия на лигавицата. Хиперплазията е локализирана и симптоматично се изявява с оток, зачервяване, кератоза, папиломатоза, хиперкератоза и дълбоки язви. Може да има парене и болка. Това хронично дразнене и хиперплазия на лигавицата крият опасност от малигнено израждане.
Повече за причинена от дразнене хиперплазия на устната кухина можете да прочетете при:
K13.6     Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене.

Огнищна лезия, некапсулирано, но добре ограничено и локализирано огнище от съединителна тъкан е огнищна муциноза на устната кухина. Изградено е от фибробласто подобни и пенести клетки оградени от фиброзна тъкан. Клиничната картина е нехарактерна има подутина на широка основа или на краче и първоначално не може да се постави точна диагноза.
Повече за неуточнени и други увреждания на устната лигавица можете да прочетете при:
K13.7     Други и неуточнени увреждания на устната лигавица.
3.9/5 8 оценки

Видове Други болести на устните и устната лигавица МКБ K13

  • K13.0 Болести на устните
  • K13.1 Прехапване на буза и устна
  • K13.2 Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика
  • K13.3 Космата левкоплакия
  • K13.4 Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица
  • K13.5 Субмукозна фиброза на устната кухина
  • K13.6 Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене
  • K13.7 Други и неуточнени увреждания на устната лигавица

Коментари към Други болести на устните и устната лигавица МКБ K13

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други болести на устните и устната  лигавица МКБ K13
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:19
    Коментирайте "Други болести на устните и устната лигавица МКБ K13"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Устна кухина
  • КП № 229 КОНСЕРВАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ ПРИ ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЛИЦЕВО-ЧЕЛЮСТНАТА ОБЛАСТ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 7 часа и 2 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 12 часа и 24 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 15 часа и 23 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 6 часа и 24 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival