Други болести на устните и устната лигавица МКБ K13

Устата се явява началната част на храносмилателния тракт. Тя участва активно в процесите на механично храносмилане, преглъщане, дишане, говор, изразяване на емоции и мимики. Поради постоянния досег с външната среда, както и поради множеството функции, които изпълнява, устата, респ. нейните структури, са изложени на повишен риск от развитието на патологични изменения с различна етиология.
Към рубриката „Други болести на устните и устната лигавица“ се разглеждат следните нозологични единици:
› Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика
› Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица
› Субмукозна фиброза на устната кухина
› Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене
› Други и неуточнени увреждания на устната лигавица
Болести на устните
Ангуларен, ексфолиативен, гландуларен хейлит, хейлоза, хейлодиния, рагада са заболявания на устните. Хейлитът е възпаление на устните, ангажиращо лабиалната лигавица и кожата около устата. Възпалението може да бъде причинено от външни фактори като излагане на прекалено високи или ниски температури, а също и от химични, биологични и радиоактивни фактори. Хейлит, при който се наблюдава засягане на единия или двата устни ъгли, се нарича ангуларен хейлит. Възпаление в зоната на Вермилион на устните, при което има непрекъсната десквамация и образуване на крусти в тази зона, се бележи с названието ексфолиативен хейлит. Възпалението на жлезите на устната кухина е също вид хейлит - гландуларен хейлит. Хейлодинията е състояние на болезненост или неприятно усещане за парене по устните. Всички горепосочени заболявания са описани подробно и може да намерите информация за тях на:
Прехапване на буза и устна
Прехапването на устна и буза е състояние, характеризиращо се с хронично възпаление или нараняване на устната и букалната лигавица. Причините, отговорни за прехапването на буза и устна, са най-разнообразни – от случайно прехапване по време на хранене или говорене, до метод за справяне със стресови ситуации. Прехапването на буза и устна води до развитието на ексфолиативен хейлит. Повече за етиологията, клиничната картина и лечението на състоянието, може да прочетете на:
» K13.1 Прехапване на буза и устна
Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика
Измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакия са премалигнени състояния. Те се приемат като отговор на устната лигавица спрямо външни фактори, химично и механично дразнение и най-вече към тютюнопушене. Тези изменения включват червени, плоски лезии по устната лигавица, наречени еритроплакия. Небцето на пушача или т.нар. левкокеартоза е дифузно, безболезнено петно, с локализация по твърдото небце. Причинява се от топлинно и химично индуцирана кератоза. Обикновено лезията е обратима и преминава спонтанно след преустановяване на тютюнопушенето. Повече за измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакията може да прочетете при:
» K13.2 Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика
Космата левкоплакия
Други болести на устните и устната лигавица включва и космата левкоплакия. Косматата левкоплакия представлява бяло петно с влакнест вид, причинена от Epstein-Barr вирус(EBV) и обикновено се среща при хора с имунокомпрометирана имунна система и особено тези с човешкия имунодефицитен вирус(HIV)/синдром на придобитата имунна недостатъчност(СПИН). Няма симптоми и признаци, свързани със самата лезия. Самата лезия има вид на бяло петно поради хиперкератоза(свръхпроизводство на кератин) и епителна хиперплазия, най-често по страничната повърхност на езика. Подробна информация за косматата левкоплакия можете да прочетете при:
Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица
Еозинофилният гранулом се характеризира като язвена лезия, чиято етиология е неизвестна. Предполагаеми причини са травма, имунни реакции,прием на лекарства и други. Доброкачествена лезия с веруциформен вид, но може да бъде на краче като полип, множествени като полипоматоза или на широка основа, се определят като верукозен ксантом на лигавицата на устната кухина. Пиогенния гранулом е образуване на гранулом като хиперпласична реакция на съединителната тъкан. Най-честата локализация е по венците и по-рядко по език, бузи, устни и твърдо небце. Повече за грануломоподобни заболявания и гранулом на устната лигавица можете да прочетете при:
» K13.4 Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица
Субмукозна фиброза на устната кухина
Фиброзата на устната кухина се получава при нарушена обмяна на веществата и по-точно на съединителната тъкан. Най-често започва като стоматит, който преминава в ранна фиброзна лезия и завършва с кръгли или вертикални повлекла от фиброзна тъкан в устната кухина. Като усложнения от късната фиброзна лезия се получава левкоплакия и нарушения в говора и слуха. Тя може да се класифицира в няколко групи според възможността за отваряне на уста. Повече за класификацията, клиничната картина и лечението на подлигавична фиброза на устната кухина можете да прочетете при:
» K13.5 Субмукозна фиброза на устната кухина
Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене
Абразивни, фрактурирани, кариесни зъби, зъбен камък, неудобни мостови и коронки, подвижни протези са само част от механичните фактори, причиняващи хронично дразнене на устната лигавица и могат да доведат до хиперплазия на лигавицата. Хиперплазията при други болести на устните и устната лигавица е локализирана и симптоматично се изявява с оток, зачервяване, кератоза, папиломатоза, хиперкератоза и дълбоки язви. Може да присъства парене и болка. Това хронично дразнене и хиперплазия на лигавицата крият опасност от малигнено израждане. Информация за причинена от дразнене хиперплазия на устната кухина можете да намерите на:
» K13.6 Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене
Други и неуточнени увреждания на устната лигавица
Огнищна лезия, некапсулирано, но добре ограничено и локализирано огнище от съединителна тъкан, се нарича огнищна муциноза на устната кухина. Изградено е от фибробластно подобни и пенести клетки, оградени от фиброзна тъкан. Клиничната картина е нехарактерна - има подутина на широка основа или на краче и първоначално не може да се постави точна диагноза. Повече за неуточнени и други увреждания на устната лигавица можете да прочетете при:
» K13.7 Други и неуточнени увреждания на устната лигавица
Изображения: freepik.com
Други болести на устните и устната лигавица включва
- Болести на устните;
- Прехапване на устна и буза;
- Други изменения на устния епител и левкоплакия, включително и на езика;
- Космата левкоплакия;
- Грануломоподобни увреждания и гранулом на устната лигавица;
- Субмукозна фиброза на устната кухина;
- Причинена от дразнене хиперплазия на устната лигавица;
- Неуточнени и други увреждания на устната лигавица.
Ангуларен, ексфолиативен, гландуларен хеилит, хеилоза, хеилодиния, рагада са заболявания на устните. Хеилита е възпаление на устните, включва лабиалната лигавица и кожата около устата. Възпалението може да бъде причинено от външни фактори студено и влажно време, слънцето, химични, биологични и радиоактивни фактори. Хеилита засягаш единия или и двата ъгъла се нарича ангуларен хеилит. Възпалението в зоната на Вермилион на устните, при което има непрекъсната десквамация и образуване на крусти в тази зона е ексфолиативен хеилит. Възпалението на жлезите на устната кухина е вид хеилит - гландуларен хеилит. Хеилодинията е болезненост или неприятно усещане за парене по устните.
Повече за тези заболявания на устните можете да прочетете при:
K13.0 Болести на устните.
Прехапване на устна и буза е състояние характеризиращо се с хронично възпаление или нараняване на устната лигавица и лигавицата на бузата от вътрешната страна. Тази лезия се нарича фрикционна кератоза. Обикновено е двустранно. Устната и лигавицата на бузите обикновено е зачервена, оточна и суха. Прехапването може да доведе до по-дълбоки рани, които могат да се инфектират вторично.
Повече за прехапване на устна и буза можете да прочетете при:
K13.1 Прехапване на буза и устна.
Измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакия са предракови заболявания. Те се приемат като отговор на устната лигавица спрямо външни фактори, химично и механично дразнене и най-много към тютюнопушене. Тези изменения включват - червени, плоски лезии по устната лигавица наречени еритроплакия, сиви, бели или синкави оточни плакии се наричат левкоедема. Небцето на пушача или левкокеартоза е дифузно, безболезнено петно по твърдото небце на пушачите. Причинява се от топлинно и химично индуцирана кератоза. Обикновено лезията е обратима и преминава спонтанно след спиране на цигарите.
Повече за измененията на епитела на устната лигавица и левкоплакия можете да прочетете при:
K13.2 Левкоплакия и други изменения на устния епител, включително и на езика.
Косматата левкоплакия е бяло петно с влакнест вид причинена от Epstein-Barr вирус (EBV) и обикновено се среща при хора с имунокомпрометирана имунна система и особено тези с човешкия имунодефицитен вирус (HIV) / синдром на придобитата имунна система (СПИН). Няма симптоми и признаци свързани със самата лезия. Самата лезия представлява бяло петно създадено от хиперкератоза (свръхпроизводство на кератин) и епителна хиперплазия най-често по страничната повърхност на езика.
Повече за косматата левкоплакия можете да прочетете при:
K13.3 Космата левкоплакия.
Еозинофилен гранулом е язвена лезия, чиято етиология е неизвестна. Предполагаеми причини са травма, имунни реакции, лекарства и друго. Доброкачествена лезия с веруциформен вид, но може да бъде на краче като полип, множествени като полипоматоза или на широка основа е верикозен ксантом на лигавицата на устната кухина. Пиогенния гранулом е образуване на гранулом като хиперпласична реакция на съединителната тъкан. Най-честата локализация е по венците и по-рядко по език, бузи, устни и твърдо небце.
Повече за грануломоподобни заболявания и гранулом на устната лигавица можете да прочетете при:
K13.4 Гранулом и грануломоподобни увреждания на устната лигавица.
Фиброзата на устната кухина се получава при нарушена обмяна на веществата и по-точно на съединителната тъкан. Най-често започва като стоматит, който преминава в ранна фиброзна лезия и завършва с кръгли или вертикални повлекла от фиброзна тъкан в устната кухина. Като усложнения от късната фиброзна лезия се получава левкоплакия и нарушения в говора и слуха. Тя може да се класифицира в няколко групи според възможността за отваряне на уста.
Повече за класификацията, клиничната картина и лечението на подлигавична фиброза на устната кухина можете да прочетете при:
K13.5 Субмукозна фиброза на устната кухина.
Абразивни, фрактурни, кариесни зъби, зъбен камък, неудобни мостови и коронки, подвижни протези са механични фактори, които причиняват хронично дразнене на устната лигавица и могат да доведат до хиперплазия на лигавицата. Хиперплазията е локализирана и симптоматично се изявява с оток, зачервяване, кератоза, папиломатоза, хиперкератоза и дълбоки язви. Може да има парене и болка. Това хронично дразнене и хиперплазия на лигавицата крият опасност от малигнено израждане.
Повече за причинена от дразнене хиперплазия на устната кухина можете да прочетете при:
K13.6 Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене.
Огнищна лезия, некапсулирано, но добре ограничено и локализирано огнище от съединителна тъкан е огнищна муциноза на устната кухина. Изградено е от фибробласто подобни и пенести клетки оградени от фиброзна тъкан. Клиничната картина е нехарактерна има подутина на широка основа или на краче и първоначално не може да се постави точна диагноза.
Повече за неуточнени и други увреждания на устната лигавица можете да прочетете при:
K13.7 Други и неуточнени увреждания на устната лигавица.
Коментари към Други болести на устните и устната лигавица МКБ K13