Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Болести на устната кухина, слюнчените жлези и челюстите Други болести на устните и устната лигавица Субмукозна фиброза на устната кухина

Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5

от 10 юни 2014г., обновено на 23 март 2023г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: Теодора Славова
Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Етиология и патогенеза

› Клинична картина

› Диагноза

› Лечение

Въведение

Регулирането на обменните процеси в съединителната тъкан в устната кухина се извършва от редица хормони(растежен, тироксин, андрогени, естрогени и кортикостероиди), витамини и микроелементи. Кортикостероидите потискат усиления синтез на съединителната тъкан, образуването на хиалуроновата киселина и колагена. Смущенията в съединителната тъкан при скорбут се обясняват с участието на витамин С в ензимното хидроксилиране на пролина и лизина(аминокиселини). Има експериментални доказателства, че недоимъкът на мед нарушава синтезата на еластина и колагена.

Смутената регулация, довела до отклонения в отлагането или разграждането на глюкозаминогликаните, които имат голямо значение за водната обмяна, е причина за някои наследствени заболявания и има голямо значение за патогенезата на субмукозна фиброза на устната кухина, която е и преканцероза.

Оралната субмукозна фиброза(Atrophica idiopathica mucosa oris, oral submucous fibrosis, OSL) е хронично заболяване на устната кухина, характеризиращо се с прогресивна фиброза в lamina propria и по-дълбоките слоеве. За предилекционно място се счита букалната лигавица, но всяка част от устната кухина може да бъде засегната, вкл. фаринкс.

Етиология и патогенеза

Субмукозна фиброза на устната кухина настъпва при смущения в обмяната на веществата в клетките и тъканите на устната лигавица. В клетките и междуклетъчното вещество на съединителната тъкан се натрупват разпадни или новообразувани продукти в резултат на дезорганизация на колагенните и ретикуларните влакна.

Най-често субмукозната фиброза на устната кухина е диспротеиназа с мукоидно и фибриноидно набъбване и хиалиноза. Настъпва разрастване на съединителната тъкан. Смущенията в кръвообращението на устната лигавица се манифестират с артериална и венозна хиперемия, анемия, хеморагия, телеангиектазии и оток.

Артериалната хиперемия най-често е възпалителна. Лигавицата е с ясночервен цвят, сочна, с повишена температура. Застойната хиперемия се наблюдава при венозен застой, най-често при сърдечно – съдова недостатъчност. Лигавицата е със синкав цвят и оточна. Съдовият пермеабилитет е повишен и се наблюдават кръвоизливи. При продължителна застойна хиперемия съединителната тъкан разраства и лигавицата се уплътнява. При съдов спазъм може да настъпи локална исхемия и хипоксемия на устната лигавица със съответните биохимични процеси. Исхемията и хипоксемията водят до субмукозна фиброза на устната лигавица.

В патогенезата на субмукозна фиброза на устната кухина се включва и системната консумация на чили, пипер и продължителен дефицит на желязо и цинк, което причинява свръхчувствителност към тези дразнители и водят до промяна в устната кухина. Тези реакции на свръхчувствителност водят до възпалителни реакции близо до епитела, което води до увеличаване на фибробластната активност и образуване на колагенови влакна в lamina propria. Тези колагенови влакна не се разграждат и фагоцитарната активност е сведена до минимум.

Клинична картина

В ранния стадий на заболяването лигавицата е все още еластична с изразени фиброзни ленти. С напредването на процеса лигавицата губи своята еластичност. Смята се, че заболяването започва от задната част на устната кухина и постепенно се разпространява напред.

Клиничната картина на орална субмукозна фиброза се манифестира с:

  • Тризмус(прогресивна невъзможност за отваряне на устата), възникващ поради оралната фиброза и белези
  • Дисгеузия(извратено възприятие на вкусовете)
  • Дисфагия(при засягане на хранопровода)
  • Орална болка
  • Промяна в говора – наблюдава се носна интонация
  • Парене в устната кухина при консумация на пикантни храни
  • Промяна в слюноотделянето – повишена саливация или ксеростомия(сухота в устата)
  • Нарушени движения на устата – свирене, смучене, издухване, хранене
  • Загуба на слуха поради стеноза на Евстахиевите тръби

Плоскоклетъчен карцином

Оралната субмукозна фиброза се разделя клинично на три стадия:

  • Стадий I – стоматит с еритематозна лигавица, везикули, язви, меланотична пигментация на лигавицата и петехии
  • Стадий II – фиброза, появява се при разязвяване на язвите
  • Стадий III – левкоплакия, среща се при повече от 25% от хората с орална субмукозна фиброза

При засягане на езика се наблюдава субмукозна фиброза на езика. Макроскопски представлява кълбообразна формация с плътна консистенция, рязко ограничена от околната тъкан. Най-често фиброзата се локализира медиално или в корена на езика. Субмукозната фиброза на езика не причинява особени оплаквания на болния. Оплакванията идват с увеличаването на фиброзата, или при неволно прехапване в областта на субмукозната фиброза, което може да доведе до разязвяване на повърхността на езика, рядко до кръвоизливи.

Най-сериозните усложнения, които могат да настъпят при оралната субмукозна фиброза, са развитието на орална дисплазия и плоскоклетъчен карцином. При OSL рискът от развитие на перорален плоскоклетъчен карцином е 7,6% за 10 годишен период.

Диагноза

Диагнозата „орална субмукозна фиброза“ се поставя въз основа на клиничните признаци и симптоми, характерни за заболяването като парещо усещане в устната кухина, болка, наличие на язви, депапилация на езика и загуба на пигментация. Няма специфични лабораторни методи, доказващи наличието на OSL, но някои проучвания съобщават за следните патологични находки:

  • Понижени нива на хемоглобин
  • Понижени нива на желязо
  • Понижени нива на протеини
  • Понижени нива на витамини от група В
  • Повишено СУЕ

Поради потенциалния риск от малигнизация на процеса оралната биопсия с последващо оцветяване с хематоксилин еозин е от решаващо значение за отграничаване между OSL и оралния плоскоклетъчен карцином. Хистологичните промени зависят пряко от стадия на заболяването, като във всеки такъв се откриват различни патологични находки. Така в ранният етап на орална субмукозна фиброза се откриват възпалителни инфилтрати с оток, фин фибрилерен колаген и наличие на фибробласти, докато умерено напредналите и напреднали стадии се характеризират с дифузна хиалинизация на субепителната строма с пигментна инконтиненция от надлежащия епителен меланин, оток с или без хиперкератоза, хронично възпаление с фиброза на малките кръвоносни съдове.

Диференциална диагноза може да се направи с:

  • Анемия
  • Амилоидоза
  • Генерализирана фиброматоза
  • Орални прояви на склеродермия
  • Орален лихен планус

Лечение

Лечението на оралната субмукозна фиброза е консервативно и хирургично. Предложена е следната групова класификационна система за хирургично лечение на тризмус, който е и основният проблем, настъпващ с напредването на заболяването:

  • Група I - при отваряне на устата, разстоянието между резците е по-голямо от 35 мм
  • Група II  - при отваряне на устата, разстоянието между резците е 26-35 мм
  • Група III - умерено напреднало състояние, разстоянието между резците е 15-26 мм., фиброзните ленти са видими по мекото небце
  • Група IVA - тризмусът е тежък, разстоянието между резците е по-малко от 15 мм и има обширна фиброза по цялата орална лигавица
  • Група IVB – наблюдават се преканцерозни и злокачествени промени по лигавицата

Лечението на пациенти със субмукозна фиброза зависи от степента на клинично участие. Ако заболяването се открие в много ранен етап, елиминиране на етиологичния фактор(дъвчене на тютюн, ядки, пикантни храни) е достатъчен. Повечето пациенти с орална субмукозна фиброза са с умерено до тежко засягане. Умерената до тежка орална субмукозна фиброза е необратима.

Медицинско лечение е симптоматично и предимно насочени към подобряване на движението на устата. Лечението се състои в субмукозно инжектиране на кортизон. Хирургично лечение се препоръчва в случаите на прогресивна фиброза, при която разстоянието между резците при отворена уста са по-малко от 2 см. Пентоксифилин като съдоразширяващо средство за подобряване на кръвоснабдяването на лигавицата също се препоръчва като съпътстваща терапия. Лечението на субмукозната фиброза на езика е хирургично.

 

Изображения: Coronation Dental Specialty Group, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons;

4.3/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5

  • Симптоми на речта
  • Сухота в устата
  • Увреждане (нарушение) на слуха
  • Симптоми на букалната област
  • Болка в устата
  • Повишено слюноотделяне
Всички

Библиография

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2486725/pdf/bullwho00417-0150.pdf

emedicine.medscape.com/article/1077241-workup#c7

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6627879/

Коментари към Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:14
    Коментирайте "Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Устна кухина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ракът на устната кухина се оказва по-опасен от този на шийката на матката, как да се наблюдаваме?

преди 3887 дни, 9 часа и 12 мин.

Поддържане на хигиена в устната кухина - онлайн консултация

преди 4024 дни, 14 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival