Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Регулирането на обменните процеси в съединителната тъкан в устната кухина се извършва от редица хормони(растежен, тироксин, андрогени, естрогени и кортикостероиди), витамини и микроелементи. Кортикостероидите потискат усиления синтез на съединителната тъкан, образуването на хиалуроновата киселина и колагена. Смущенията в съединителната тъкан при скорбут се обясняват с участието на витамин С в ензимното хидроксилиране на пролина и лизина(аминокиселини). Има експериментални доказателства, че недоимъкът на мед нарушава синтезата на еластина и колагена.
Смутената регулация, довела до отклонения в отлагането или разграждането на глюкозаминогликаните, които имат голямо значение за водната обмяна, е причина за някои наследствени заболявания и има голямо значение за патогенезата на субмукозна фиброза на устната кухина, която е и преканцероза.
Оралната субмукозна фиброза(Atrophica idiopathica mucosa oris, oral submucous fibrosis, OSL) е хронично заболяване на устната кухина, характеризиращо се с прогресивна фиброза в lamina propria и по-дълбоките слоеве. За предилекционно място се счита букалната лигавица, но всяка част от устната кухина може да бъде засегната, вкл. фаринкс.
Етиология и патогенеза
Субмукозна фиброза на устната кухина настъпва при смущения в обмяната на веществата в клетките и тъканите на устната лигавица. В клетките и междуклетъчното вещество на съединителната тъкан се натрупват разпадни или новообразувани продукти в резултат на дезорганизация на колагенните и ретикуларните влакна.
Най-често субмукозната фиброза на устната кухина е диспротеиназа с мукоидно и фибриноидно набъбване и хиалиноза. Настъпва разрастване на съединителната тъкан. Смущенията в кръвообращението на устната лигавица се манифестират с артериална и венозна хиперемия, анемия, хеморагия, телеангиектазии и оток.
Артериалната хиперемия най-често е възпалителна. Лигавицата е с ясночервен цвят, сочна, с повишена температура. Застойната хиперемия се наблюдава при венозен застой, най-често при сърдечно – съдова недостатъчност. Лигавицата е със синкав цвят и оточна. Съдовият пермеабилитет е повишен и се наблюдават кръвоизливи. При продължителна застойна хиперемия съединителната тъкан разраства и лигавицата се уплътнява. При съдов спазъм може да настъпи локална исхемия и хипоксемия на устната лигавица със съответните биохимични процеси. Исхемията и хипоксемията водят до субмукозна фиброза на устната лигавица.
В патогенезата на субмукозна фиброза на устната кухина се включва и системната консумация на чили, пипер и продължителен дефицит на желязо и цинк, което причинява свръхчувствителност към тези дразнители и водят до промяна в устната кухина. Тези реакции на свръхчувствителност водят до възпалителни реакции близо до епитела, което води до увеличаване на фибробластната активност и образуване на колагенови влакна в lamina propria. Тези колагенови влакна не се разграждат и фагоцитарната активност е сведена до минимум.
Клинична картина
В ранния стадий на заболяването лигавицата е все още еластична с изразени фиброзни ленти. С напредването на процеса лигавицата губи своята еластичност. Смята се, че заболяването започва от задната част на устната кухина и постепенно се разпространява напред.
Клиничната картина на орална субмукозна фиброза се манифестира с:
- Тризмус(прогресивна невъзможност за отваряне на устата), възникващ поради оралната фиброза и белези
- Дисгеузия(извратено възприятие на вкусовете)
- Дисфагия(при засягане на хранопровода)
- Орална болка
- Промяна в говора – наблюдава се носна интонация
- Парене в устната кухина при консумация на пикантни храни
- Промяна в слюноотделянето – повишена саливация или ксеростомия(сухота в устата)
- Нарушени движения на устата – свирене, смучене, издухване, хранене
- Загуба на слуха поради стеноза на Евстахиевите тръби
Оралната субмукозна фиброза се разделя клинично на три стадия:
- Стадий I – стоматит с еритематозна лигавица, везикули, язви, меланотична пигментация на лигавицата и петехии
- Стадий II – фиброза, появява се при разязвяване на язвите
- Стадий III – левкоплакия, среща се при повече от 25% от хората с орална субмукозна фиброза
При засягане на езика се наблюдава субмукозна фиброза на езика. Макроскопски представлява кълбообразна формация с плътна консистенция, рязко ограничена от околната тъкан. Най-често фиброзата се локализира медиално или в корена на езика. Субмукозната фиброза на езика не причинява особени оплаквания на болния. Оплакванията идват с увеличаването на фиброзата, или при неволно прехапване в областта на субмукозната фиброза, което може да доведе до разязвяване на повърхността на езика, рядко до кръвоизливи.
Най-сериозните усложнения, които могат да настъпят при оралната субмукозна фиброза, са развитието на орална дисплазия и плоскоклетъчен карцином. При OSL рискът от развитие на перорален плоскоклетъчен карцином е 7,6% за 10 годишен период.
Диагноза
Диагнозата „орална субмукозна фиброза“ се поставя въз основа на клиничните признаци и симптоми, характерни за заболяването като парещо усещане в устната кухина, болка, наличие на язви, депапилация на езика и загуба на пигментация. Няма специфични лабораторни методи, доказващи наличието на OSL, но някои проучвания съобщават за следните патологични находки:
- Понижени нива на хемоглобин
- Понижени нива на желязо
- Понижени нива на протеини
- Понижени нива на витамини от група В
- Повишено СУЕ
Поради потенциалния риск от малигнизация на процеса оралната биопсия с последващо оцветяване с хематоксилин еозин е от решаващо значение за отграничаване между OSL и оралния плоскоклетъчен карцином. Хистологичните промени зависят пряко от стадия на заболяването, като във всеки такъв се откриват различни патологични находки. Така в ранният етап на орална субмукозна фиброза се откриват възпалителни инфилтрати с оток, фин фибрилерен колаген и наличие на фибробласти, докато умерено напредналите и напреднали стадии се характеризират с дифузна хиалинизация на субепителната строма с пигментна инконтиненция от надлежащия епителен меланин, оток с или без хиперкератоза, хронично възпаление с фиброза на малките кръвоносни съдове.
Диференциална диагноза може да се направи с:
Лечение
Лечението на оралната субмукозна фиброза е консервативно и хирургично. Предложена е следната групова класификационна система за хирургично лечение на тризмус, който е и основният проблем, настъпващ с напредването на заболяването:
- Група I - при отваряне на устата, разстоянието между резците е по-голямо от 35 мм
- Група II - при отваряне на устата, разстоянието между резците е 26-35 мм
- Група III - умерено напреднало състояние, разстоянието между резците е 15-26 мм., фиброзните ленти са видими по мекото небце
- Група IVA - тризмусът е тежък, разстоянието между резците е по-малко от 15 мм и има обширна фиброза по цялата орална лигавица
- Група IVB – наблюдават се преканцерозни и злокачествени промени по лигавицата
Лечението на пациенти със субмукозна фиброза зависи от степента на клинично участие. Ако заболяването се открие в много ранен етап, елиминиране на етиологичния фактор(дъвчене на тютюн, ядки, пикантни храни) е достатъчен. Повечето пациенти с орална субмукозна фиброза са с умерено до тежко засягане. Умерената до тежка орална субмукозна фиброза е необратима.
Медицинско лечение е симптоматично и предимно насочени към подобряване на движението на устата. Лечението се състои в субмукозно инжектиране на кортизон. Хирургично лечение се препоръчва в случаите на прогресивна фиброза, при която разстоянието между резците при отворена уста са по-малко от 2 см. Пентоксифилин като съдоразширяващо средство за подобряване на кръвоснабдяването на лигавицата също се препоръчва като съпътстваща терапия. Лечението на субмукозната фиброза на езика е хирургично.
Изображения: Coronation Dental Specialty Group, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons;
Симптоми и признаци при Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5
- Симптоми на речта
- Сухота в устата
- Увреждане (нарушение) на слуха
- Симптоми на букалната област
- Болка в устата
- Повишено слюноотделяне
Библиография
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2486725/pdf/bullwho00417-0150.pdf
emedicine.medscape.com/article/1077241-workup#c7
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6627879/
Коментари към Субмукозна фиброза на устната кухина МКБ K13.5