Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Повишено отделяне на слюнка

Повишено отделяне на слюнка

от 18 окт 2011г., обновено на 21 дек 2022г.
Автор: д-р Галина Станева
Повишено отделяне на слюнка - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

Повишеното отделяне на слюнка е състояние, при което се наблюдава отделяне на по-голямо количество слюнка от нормалното. Медицинският термин за този симптом е хиперсаливация или сиалорея.  

На какво може да се дължи повишеното отделяне на слюнка?

 Повишеното отделяне на слюнка може да се дължи на:

  • Болести на храносмилателната система - никнене на млечни зъби, стоматит, хроничен гастрит, гастроезофагеална рефлуксна болест, панкреатит. 
  • Болести на нервната система - парализа на Бел (Bell's palsy), болест на Паркинсон (Parkinson's disease), фамилна дизавтономия, амиотрофична латерална склероза, синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barre syndrome), болест на Алцхаймер (Alzheimer disease), епилепсия, церебрална парализа, мускулна дистрофия, миастения гравис, увреждания на лицевия нерв.
  • Болести на дихателната система - инфекция на горните дихателни пътища, ретрофарингеален абсцес, перитонзиларен абсцес, алергичен ринит, възпаление на сливиците (тонзилит), епиглотит.
  • Болести на органите на кръвообращението - инсулт.
  • Инфекциозни и паразитни болести - бяс, тетанус, полиомиелит, ботулизъм, болест ръка-крак-уста.
  • Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хомоцистинурия, болест на Уилсън (Wilson's disease).
  • Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - морска болест (прилошаване при пътуване), отравяне с пестициди, травма на главата, химическо отравяне (амитън, амоняк, карбофуран, бутарбар, декарбофуран), растително отравяне.
  • Психични и поведенчески разстройства - мания.
  • Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - синдром на Сьогрен (Sjogren's syndrome).
  • Новообразувания - мозъчен тумор.
  • Страничен ефект от прием на медикаменти - леводопа.
  • Външни причини за заболеваемост и смъртност - контакт с отровни змии (ухапване от кобра).
  • Бременност - ptyalismus gravidarum.
  • Други - поставяне на зъбни протези, спиране приема на наркотици.

От къде се отделя слюнката и каква е нейната функция?

слюнчени жлезиСлюнката е секрет, който се произвежда от слюнчените жлези. Те са няколко вида – големи чифтни слюнчени жлези и малки жлези разположени по лигавицата на устната кухина. За 24 часа се отделят от 500 мл до 1000 милилитра слюнка. В нея се съдържат вода, амилаза, липаза, лактоферин, имуноглобулин А, пептиди, мукус, глюкоза, урея, амоняк, креатинин, пикочна киселина. Слюнката притежава разнообразни функции – механична функция, храносмилателна функция, защитна функция, екскреторна функция, терморегулаторна функция.

Повече информация прочетете на:

» Слюноотделяне

» Функции на слюнката

Изображение: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014". WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436., CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

По-чести причини за повишено отделяне на слюнка

Никнене на зъби

хиперсаливацияВсички родители знаят, че в ранната детска възраст основният белег за начало на никненето на зъбките при бебетата е повишеното слюноотделяне. Изтичането на лиги от устата е изключително характерно за никненето на зъбките. Освен това детето започва да лапа ръцете си по-често, да слага различни неща в устата си и да плаче от дразненето от никнещите зъби. Повишеното отделяне на слюнка в този случай не е причина за тревога. То е нормална част от процеса на зъбна ерупция и изчезва когато израстат млечните зъбки.

Изображение: freepik.com

Гастро-езофагеален рефлукс (ГЕР) и гастроезофагеална-рефлуксна болест (ГЕРБ)

Гастроезофагеалният рефлукс е честа причина за повишено отделяне на слюнка. Това състояние се дължи на слабост на долния езофагеален сфинктер и връщане стомашно съдържими към хранопровода и устната кухина. При увреждане на лигавицата на хранопровода поради гастроезофагеланият рефлукс, заболяването се означава като гастроезофагелана рефлуксна болест. Симптомите и включват киселини, болка е гърдите, затруднено преглъщане, повръщане, възпалено гърло, повишено отделяне на слюнка, гадене. Лечението на гастроезофагеланата рефлуксна болест включва диета, намаляване на телесното тегло, ранна вечеря и приложение на антиацидни медикаменти.

Повече за състоянието прочетете тук:

» Гастроезофагеална рефлуксна болест МКБ K21

Болести на нервната система

Регулацията на слюноотделянето е подчинена на нервните импулси. По тази причина болестите на нервната система оказват влияние върху количеството отделена слюнка. Сиалореята (повишеното отделяне на слюнка) се наблюдава при различни заболявания като болест на Паркинсон, церебрална парализа, инсулт и други. Този симптом увеличава общата тежест на заболяването на пациента, като въздейства както психически така и психосоциални. Лечението варира от начина на живот и насоките на поведение с прием на лекарства и хирургични методи. Нефармакологичните съвети за пациенти със силно изразена хиперсаливация включват стойка, контрол на преглъщането, промени в диетата и различни техники на хранене и пиене. 

болести на нервната система

Болестт на Паркинсон: Представлява невродегенеративно заболяване, което се дължи на недостик на допамин. Допаминът е невромедиатор, който предава импулсите за осигуряване на координацията на движенията и баланса на човешкото тяло. Симптомите включват скованост на мускулите, забавяне на движенията, промяна в походката,  влошено обоняние, тремор, изчезване на автоматизма на движенията. Хиперсаливацията е ранно оплакване при хората заболели от болест на Паркинсон. Механизмът на този симптом е много факторен и включва намалено преглъщане на слюнката и лицева хипомимия.

Прочетете повече за заболяването тук: 

» Болест на Паркинсон

Детска церебрална парализа: Заболяване, което се проявява в ранната детска възраст. То се характеризира с различни непрогресиращи двигателни промени като парези, неволеви движения, координационни нарушения, промени в мускулния тонус, повишено отделяне на слюнка.

Мозъчен инсулт: Представлява състояние на нарушаване на мозъчното кръвообращение, което води до нарушение в мозъчната функция. Той може да се дължи на исхемия (нарушен приток на кръв към мозъка) и хеморагия (мозъчен кръвоизлив). Симптомите могат да включват изтръпване на ръката, на лицето, хемипареза, главоболие, световъртеж, нарушено зрение. Мозъчният инсултът е причина и за повишено отделяне на слюнка, затруднения при преглъщане и аспирационна пневмония. Лечението задължително се осъществява в болнична среда.

Прочетете повече на: 

» Инсулт

Прекомерно слюноотделяне по време на бременност (Рtyalismus gravidarum)

бременностПри нормалма бременност слюнчената секреция относително намалява. Ацидитетът е значително по-висок отколкото при небременна жена. Тези промени се дължат на настъпващите по време на бременността промени в храненето, обмяната на веществата и невроендокринния статус. Бременността може да се приджужава от хиперсаливация, но тя не се приема като болестен признак. Ако секрецията на слюнчените жлези постоянно пълни устата или изтича извън нея, това е единствения симптом на заболяването ptyalismus gravidarum. Смята се, че това състояние се дължи най-вече на емоционални фактори. Лечението е симптоматично. 

Изображение: freepik.com

Прочетет повече на:

» Промени в организма на майката по време на бременността

Кога да потърсите лекар?

Продължителната хиперсаливация може да влоши качеството на живот и да  бъде симптом на сериозно заболяване. По тази причина трябва да се консултирате с лекар с цел изясняване на причината. За оценка на повишено отделяне на слюнка е необходимо да се направи внимателен анализ на медицинската история, преглед на лекарства, добавки и билкови терапии, които приема пациента, фокусиран физикален преглед, ендоскопска оценка на слюнчените канали (сиалендоскопия) и обективно измерване на потока на слюнката (сиалометрия).

Лечението на хиперсаливацията е силно зависимо от етиологията на състоянието и от допринасящите фактори. Планът за лечение трябва да бъде персонализиран. Той може да включва избягване на провокиращите фактори, лечение на основното медицинско състояние, управление на симптомите с поставяне на ботокс или поведенческа модификация, минималноинвазивни хирургични интервенции. Прекомерната или нелекувана хиперсаливация може да доведе до различни усложнения като белодробна аспирация, задавяне, психо-социална изолация.

Заглавно изображение: freepik.com

3.2/5 19 оценки

Заболявания при симптом Повишено отделяне на слюнка

  • Grand mal припадъци (с малки припадъци [petit mal] или без тях), неуточнени
  • Болест на Parkinson
  • Болест на двигателния неврон
  • Бяс
  • В друго(-и) изядено(-и) растение(-я)
  • Вродени аномалии на нервната система
Всички

Библиография

https://www.healthline.com/health/water-brash#treatment
Morgante F, Bavikatte G, Anwar F, Mohamed B. The burden of sialorrhoea in chronic neurological conditions: current treatment options and the role of incobotulinumtoxinA (Xeomin®). Ther Adv Neurol Disord. 2019;12:1756286419888601. Published 2019 Nov 28. doi:10.1177/1756286419888601
https://parotid.net/hypersalivation-treatment/#:~:text=Hypersalivation%20is%20the%20excess%20production,impaired%20clearance%20or%20swallowing%20capacity.
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/hypersalivation
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318728

Коментари към Повишено отделяне на слюнка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Повишено отделяне на слюнка
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:36
    Коментирайте "Повишено отделяне на слюнка"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хиперотделяне на слюнка и високи нива на Хеликобактер

преди 1123 дни, 35 мин.

Повишено окосмяване - онлайн консултация с кожен лекар

преди 4069 дни, 7 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival