Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене МКБ K13.6
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Хиперплазията на лигавицата представлява контролирана пролиферация и разрастване на клетки без придружаващи аномалии на последните. Хиперплазията сама по себе си е умножаване броя на клетките, за разлика от хипертрофията, при която се увеличава техния обем, но не и броя на клетките.
Етиология
Причините, поради които възниква хипертрофия на устната лигавица, причинена от дразнене, са разнообразни. За такива се считат следните:
- Остри ръбове на кариесни, абразирани и фрактурирани зъби
- Зъбен камък
- Отстоящи обтурации
- Неудобни коронки и мостове
- Незагладени подвижни протези
- Травматични увреждания по време на хранене, говор, епилептичен гърч, коклюш и др.
- Лоша устна хигиена
- Ятрогенна увреда при неправилно провеждане на някои стоматологични интервенции със сепаратори, при екстракция на зъби, въвеждане на локална анестезия и др.
- Лекарство-индуцирана хиперплазия на устната лигавица
В патогенезата на състоянието стои острото или хронично нарушаване целостта на макро- и/или микроскопския строеж на тъканите. Настъпилият възпалителен процес допълнително може да увреди оралната микрофлора. Травматичните увреждания на устната лигавица в зависимост от етиологичните фактори и продължителността на тяхното действие могат да протичат остро и хронично.
Хроничният травматичен стоматит по-често води до хиперплазия на устната лигавица, отколкото острия травматичен стоматит. Хроничният травматичен стоматит се среща по-често. Причинява се от многократно повтаряща се механична травма при неудобни протези, коронки и др.
Клинична картина
Клиничната картина при хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене, е разнообразна. Тя може да се манифестира със следната симптоматика:
- Кератоза
- Хиперкератоза
- Папиломатоза
- Оток
- Зачервяване
- Разязвявания
- Болка
- Чувство на парене и смъдене
Хроничната механична травма се съчетава винаги с вторична инфекция. При възрастни хора със забавени и понижени регенераторни възможности на устната лигавица заболяването протича много по-тежко и възстановяването е по-продължително. При повечето възрастни пациенти се наблюдава сухота в устата поради атрофичните възрастови изменения на епитела от малките слюнчени жлези.
Често хиперплазията на устната лигавица, причинена от дразнене, се съчетава с алергична реакция на устната лигавица към даден материал – пластмасови протези, медикаменти, биологични алергени и др., което се установява с имунологични методи.
Хроничните травматични увреждания на устната лигавица, протичащи продължително, винаги крият опасност от малигнено израждане. Острите ръбове на кариесни или абразирани зъби, зъбният камък, липсата на единични зъби, наличност на диастеми и треми могат да предизвикат оплаквания(парене, смъдене до болка, локализирана най-често на върха на езика, без видими или трудно забележими изменения). Тези оплаквания обикновено се причиняват от травматичното въздействие на посочените фактори, но се диагностицират като глосалгии(болки в езика). Изчезват бързо след отстраняване на травматизиращите причини.
Много често листовидните папили, разположени по страничните ръбове на езика, се травматизират от изострени ръбове на абразирани долни молари, от незагладени ръбове на подвижни протези и др., което предизвиква парене и болки на езика в тези области. В някои случаи тези състояния довеждат до канцерофобия(страх от ракови заболявания) у болните.
Диагноза
Огледът е основен метод за поставяне на диагнозата "Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене", както и от анамнестичните данни от пациента за наличие на протези, коронки, кариозни зъби и пр. Установяват се локализирано или дифузно задебеление на устната лигавица, с или без улцерации и разязвявания.
Лечение
Лечението на хиперплазията на устната лигавица, причинена от дразнене, е изцяло етиологично. То се насочва към отстраняване на дразнещите етиологични фактори, борба с вторичната инфекция и мероприятия за репариране на увредените тъкани. Назначават се изплаквания на устата със слаби антисептични разтвори, противовъзпалителни средства, туширане с прополис или намазване 2 до 3 пъти дневно с епителотонични витамини от група А, B, C, E и др. Приемането на мултивитамини, както и на други укрепващи имунната система средства, действат благоприятно в процеса на репарация на устната лигавица.
Изображение: freepik.com
Библиография
ntp.niehs.nih.gov/nnl/alimentary/oral_mucosa/hypsq/index.htm
dermnetnz.org/topics/focal-epithelial-hyperplasia
Коментари към Хиперплазия на устната лигавица, причинена от дразнене МКБ K13.6