Ерозия на зъбите МКБ K03.2
Патологичното състояние на зъбите, при което настъпват структурни промени на емайла и морфологични дефекти се нарича ерозия на зъбите. Много често заедно с увреждането на емайла се уврежда и дентина.
Ерозия на зъбите включва:
- Ерозия на зъбите дължаща се на диета;
- Ерозия на зъбите дължаща се на лекарствени средства и медикаменти;
- Ерозия на зъбите дължаща се на персистиращо повръщане;
- Идиопатична ерозия на зъбите;
- Професионална ерозия на зъбите.
Характерно за ерозията на зъбите е симетричността, което е особено характерно за зъбите на горната челюст. Външният слой на зъбите се състои от емайл, вещество, което предпазва от физически и химически повреди. Зъбният емайл е най-твърдата тъкан в човешкото тяло - дори по-твърда от костта.
Емайлът е първата защита на зъбите срещу много различни химикали, към които са изложени. В резултат на това, емайлът е склонен към износване и това се нарича ерозия.
Ерозията на емайла може да причини симптоми като петна по зъбите и повишена чувствителност. Зъбният емайл не може да бъде възстановен, но може да се предотврати влошаване на ерозията чрез правилно дентално лечение и грижа за зъбите.
Причини за ерозия на зъбите
Неподходящи храни и напитки
Кисели храни като домати и цитрусови плодове могат да имат киселинно въздействие върху зъбния емайл, затова е важно да се включват като част от балансираното хранене, а да не се консумират самостоятелно. Сушените плодове, включително стафидите, също могат да доведат до проблеми, тъй като са лепкави и прилепват към зъбите, така че киселините, произвеждани от бактериите в устната кухина, продължават да вредят на зъбите дълго след като храненето приключи.
Основният виновник за ерозията са безалкохолните напитки. Дори да са без захар, е по-вероятно да са с киселинно въздействие благодарение на карбонизацията. Киселината в напитките може да идва и от цитрусови аромати като лимон, лайм и портокал.
Дори изцяло натурални напитки като портокалов сок или прясно изцедена лимонада са с по-високо съдържание на киселина от обикновената вода. Някои бонбони и сладкиши използват лимонена киселина, за да постигнат желания вкус, затова се препоръчва да се ограничава консумацията им до колкото е възможно.
Храни, които трябва да се избягват
Портокалите, грейпфрутите, лимоните и подобни на тях плодове е важно да се консумират с вода, за да не навредят на емайла. Тези продукти обаче не са единствените храни, известни с киселото си pH. Други включват:
- кисели краставички
- червени боровинки
- домати
- кафе
- алкохол
Ерозия, предизвикана от медикаменти
Някои лекарства също могат да доведат до ерозия на зъбите. Медикаментите могат да причинят проблеми с венците като възпаление, кървене или образуване на язви. Проблеми с венците могат да доведат до други състояния, включително загуба на зъби.
Някои от лекарствата, които могат да увредят зъбите и венците, включват:
антидепресанти - това голямо семейство лекарства, които могат да предизвикат сухота в устата и да увеличи риска от поява на кариес
- антихистамини - могат да причинят сухота в устата и повишен риск от проблеми с венците
- антихипертензивни средства - съществува риск от подуване на венците и свръхрастеж
- аспирин - дъвченето на аспирин може директно да повреди зъбния емайл, тъй като аспиринът е кисел. Винаги трябва да се приема според указанията. Таблетките трябва да се поглъщат цели с вода, да не се поставят до зъб или в близост до венците
- лекарства за астма - някои лекарства за астма са силно киселинни и могат да разградят зъбния емайл, ако се използват редовно за дълъг период от време
- лекарства за химиотерапия - могат да причинят сухота в устата и да доведат до повишен риск от проблеми с венците и възпаление на устната кухина
- имуносупресивни лекарства - водят до повишен риск от проблеми с венците и инфекции в устата
- орални контрацептиви - повишен риск от проблеми с венците
- сиропи - медикаментозни сиропи, които съдържат захар, могат да увеличат риска от появата на кариес, ако зъбите не се мият след приема на тези сиропи
- бисфосфонати (за остеопороза) и моноклонални антитела (при проблеми с костите) - могат да причинят тежки проблеми в челюстните кости, като трудно лечими болезнени язви
Медикаментите също могат да променят вкуса в устата
Някои лекарства могат да накарат тъканта на венците да се сгъсти и да расте над зъбите. Това състояние се нарича „гингивална хиперплазия“. Медикаментите, свързани с повишен риск от хиперплазия на венците, включват лекарства за епилепсия, циклоспорин (лекарство за отхвърляне на трансплантация на органи), някои лекарства за кръвно налягане и блокери на калциевите канали.
Повръщане, като причина за ерозия
Многократното повръщане може да причини сериозно увреждане на зъбите. Повръщането е особено токсично, тъй като съдържа стомашни киселини. Тези киселини разграждат храната в стомаха, за да може тялото да я усвои.
В устата тези киселини са разяждащи за емайла, който покрива и защитава зъбите. Миенето на зъбите твърде силно, след повръщане, също може да допринесе за зъбната ерозия.
Киселините от често повръщане могат да износят толкова много зъбен емайл, че да оставят дупка или кухина. При влошаване на ерозията, може да се установи промяна в цвета и текстурата на зъбите. Те ще станат по-крехки и чувствителни от обичайното.
Понякога придобиват жълтеникав цвят или стъклен вид. Повръщане, заради булимия, също може да промени формата и дължината на зъбите.
Киселините, които се повръщат, могат да раздразнят жлезите отстрани на бузите. Тези жлези произвеждат слюнка, течността. Слюнката предпазва зъбите от гниене. Около челюстта ще се наблюдава подуване, ако са засегнати слюнчените жлези.
Въпреки че повечето промени в зъбите от булимия не са обратими, подуването на слюнчените жлези трябва да намалее, при правилно лечение.
Точно както стомашната киселина износва емайла на зъбите, така се износва и лигавицата в устата ви. Може да повреди и гърлото. Това може да остави болезнени рани в устата и гърлото. Раните могат да се надуят и дори да се инфектират. Някои хора се оплакват от постоянни болки в гърлото.
Някои хора имат болка и чувствителност винаги, когато ядат топла или студена храна. Увреждането на венците и мекото небце може да причини допълнителна болка при дъвчене или преглъщане.
Не е изяснена причината за идиопатичната ерозия, но се предполага, че се дължи на генетична предиспозиция.
Ерозия, дължаща се на работната среда
В някои работни среди, служителите са изложени на по-голям риск от развитие на ерозия на зъбите. Обикновено, това са такива, работещи в заводи за химическа промишленост, производство на батерии и други. Установено е, че значителна чест се оплакват от сухота в устата, повишена чувствителност на зъбите и болка.
Лечение и превенция
Лечението на ерозия на зъбите, причинена от професионално увреждане, трябва да бъде максимално щадяща към тъканите и насочена към възстановяване на понижените защитни и възстановителни механизми. Прилага се обща и локална детоксикираща терапия, витамини, калциеви препарати, туширане с багрила, гаргари с меки дезинфектанти. Показано е и прекъсване на експозицията.
Превенцията се състои в избягване консумация на кисели и газирани напитки, редовни прегледи при стоматолог. Последиците от киселинната ерозия трудно могат да бъдат възстановени. В краен случай може да се стигне до изваждане на засегнатите зъби.
Библиография
https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/e/dietary-acids-and-your-teeth
https://www.healthline.com/health/enamel-erosion
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/life-stages/adult-oral-care/how-acidic-foods-affect-teeth-and-which-to-avoid-1215
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/Teeth-and-medication
https://www.healthline.com/health/bulimia-teeth#damage-to-teeth-and-mouth
http://www.drjjournal.net/article.asp?issn=1735-3327;year=2019;volume=16;issue=1;spage=12;epage=17;aulast=Kumar
https://pixabay.com/
Коментари към Ерозия на зъбите МКБ K03.2