Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на дихателната система Други болести на горните дихателни пътища Болести на гласните връзки и ларинкса, некласифицирани другаде Възли на гласните връзки

Възли на гласните връзки МКБ J38.2

от 23 окт 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Деян Маринов
Възли на гласните връзки МКБ J38.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

Лезиите на ларинкса или по-конкретно лезиите на гласните връзки, са разнородна група доброкачествени (неракови) новообразувания, които произлизат от самия ларинкс. Сред тях се включват:

  • възли (нодули)
  • полипи
  • кисти

Всички те могат да причинят разнообразни симптоми от страна на гласните връзки и ларинкса, като оплакванията зависят най-вече от тяхната големина и локализация. Възли на гласните връзки най-често са резултат от повтаряща се прекомерна употреба на гласа. Обикновено представляват безболезнени новообразувания, които най-често са локализирани в средата на гласните струни. Могат да засегнат както едната, така и двете гласни връзки, като при двустранна локализация, клиничното протичане е по-тежко. Нодулите могат да се срещнат при хора на всяка възраст, при някои дори се диагностицират съвсем случайно по повод на друго основно заболяване. Въпреки това, най-уязвими към тяхното образуване са жените на възраст между 20 и 50 години.

Възлите могат да останат недиагностицирани за дълъг период от време поради липсата, на каквото и да е симптоматика. Самите нодули с тяхното разположение върху самите гласни връзки, пречат на вибрационните им трептения, като променят тяхната конфигурация и тяхното правилно затваряне. Поради тези промени качеството на гласа може да бъде засегнато, което е свързано и клиничната изява на заболяването.

Честота

Възлите на гласните връзки са една не толкова често срещана патология, тъй като в повечето случаи остава недиагностицирана. Заболяването може да обхване хора на всяка възраст, но както вече споменахме най-засегнати са жените на възраст между 20 и 50 години.

Според направени епидемиологични проучвания на възлите на гласните връзки показват, че при деца засягат два пъти по-често момчетата, отколкото момичетата. А в зряла възраст се наблюдава точно обратната тенденция, като при жените разпространението се свързва с много по-честото използване на гласа. Точната честота на заболяването не е установена, но се съобщава, че около 23% от хората с дрезгав глас, потърсили лекарска помощ при УНГ-специалист, са с възли на гласните връзки и ларинкса.

Причини

Причини за образуване на гласните връзки

Смята се, че възлите на гласните връзки основно са резултат от травма на тъканите, причинена от прекомерен механичен стрес. По време на фонацията гласовите връзки претърпяват много форми на механичен стрес. Един такъв пример е ударният стрес, причинен от сблъсъка между лявата и дясната повърхност на гласните връзки по време на вибрация. Смята се, че този стрес достига своя максимум в средната мембранна област на гласовите струни, което е и най-честото място за образуване на възли. Прекомерната употреба на гласа (говорене за дълъг период от време) или неправилна употреба (хиперфункция, крещене) води до прекомерно механично напрежение чрез увеличаване на скоростта и силата, с които се сблъскват и трептят самите гласни връзки. Това може да доведе до травма, след която да се образува възел. Смята се, че повтарящият се или хроничен механичен стрес води до ремоделиране на повърхностния слой на ларингеалната лигавица. Именно този процес на ремоделиране води до образуването на доброкачествени лезии на гласните връзки като полипи, нодули и кисти.

Има няколко фактора, които могат да предразположат индивида към образуване на възли на гласните връзки. Сред тях най-често са различни професии, при които се наблюдава прекомерна употреба на гласа:

  • Учители (учителски възли)
  • Кол-центрове
  • Певци (певчески възли)
  • Мажоретки
  • Треньори
  • Радиоводещи

Освен това, като предразполагащи фактори се посочват и:

  • Дехидратация
  • Остра или хронична респираторна инфекция
  • Възпалителни процеси на ларинкса
  • Тютюнопушене
  • Прекомерна употреба на алкохол и кофеин
  • Гастроезофагеален рефлукс (ГЕР)
  • Алергии
  • Хипотиреодизъм

Патофизиология

Анатомия и патофизиология на ларинкса

Възлите често променят механичните свойства на гласните връзки, което може да повлияе на техните вибрационни характеристики. Нодулите увеличават масата на самите връзки, особено по медиалния ръб, където обикновено се намират. Тази увеличена маса води до периодични или неправилни вибрации, възприемане на по-големи смущения на височината и силата на звука и до дрезгавост на самия глас. Възлите (фиброзен, възлест и туберозен хордит) също могат да повлияят конфигурацията на модела на затваряне на самите гласни връзки. Те често водят до непълното им затваряне, което в медицинската практика е известно като конфигурация на пясъчен часовник. Именно тези патологични промени могат да доведат до поява на симптоми като задух.

Симптоми

Болка в гърлото

Симптомите при възли на гласните връзки и ларинкса мога да бъдат разнообразни, като основно зависят от тежестта на заболяването. В началните стадии на образуването на нодули почти при всички пациенти не се проявяват никакви симптоми, като този период може да продължи дълго време. Дори при някои пациенти заболяването може да бъде диагностицирано случайно, по повод на друго основно заболяване, поради което пациентът е потърсил лекарска помощ. Основните симптоми на възлите на ларинкса са свързани с гласовите промени от засягането на гласните връзки. Сред най-характерните симптоми за заболяването са:

  • Дрезгав глас
  • Болка при говорене, преглъщане
  • Чувство на бучка в гърлото
  • Постоянна умора
  • Непродуктивна кашлица
  • Постоянна нужда от прочистване на гърлото
  • Чувство на задух

Диагноза

Диагностицирането на възлите на гласните връзки обикновено включва цялостен анализ на мединската история на пациента, подробна анамнеза, физикален преглед на главата и шията, както и оценка на гласа и визуализация на гласните връзки. Визуализацията се счита за основен диагностичен метод при съмнение за лезии на ларинкса. Оценката на гласа и физикалния преглед обикновено са достатъчни за поставянето на диагнозата, тъй като симптомите са характерни за състоянието. Въпреки това, за диагностично потвърждаване се използват следните методи:

  • Ларингоскопия - основен метод за диагностициране на ларингеални лезии. Представлява миниинвазивно изследване, при което през устната или носната кухина се въвежда тънка тръба (ендоскоп), на върха, на който има източник на светлина и камера. Ендоскопът се въвежда внимателно, като се стига до ларинкса и неговите структури. Единствено с ларингоскопията могат ясно да се визуализират патологичните състояния на ларинкса, както и да се направи диференциална диагноза между тях.
  • Образни изследвания - обикновено при съмнение за ларингеални лезии, се започва от изследвания с минимална инвазивност и увреждане, като се стига до изследвания с различна степен на облъчване и инвазивност. При образните изследвания обикновено рутинно се започва с рентгенография на шия, като при нея не могат да се визуализират мекотъканни лезии. Затова, лекарските специалисти могат да назначат КТ на шия (компютърна томография) или ЯМР (ядрено-магнитен резонанс).

Диагностициране на възел на гласните връзки

Диференциална диагноза

Диференциалната диагноза на възли на гласните връзк включва различни заболявания, които основно засягат самия ларинкс. Сред най-често срещаните са:

  • Остър и хроничен ларингит
  • Парализа на гласните връзки
  • Киста на гласните връзки
  • Полип на гласните връзки

Лечение

Лечението на възли на гласните връзки и ларинкса започва основно с уточняване на самата причина за тяхното образуване. Избягването на самите причини в повечето случаи води до подобряване на състоянието. Първата стъпка в лечението на ларингеалните лезии е почивката. Избягва се пеенето, говоренето на висок глас, като по този начин се цели намаляване на отока в ларингеалната лигавица.

От голямо значение е гласовата терапия, която включва различни рехабилитационни методи. Тя има за цел да научи пациентите на правилно използване на гласа, като се свежда до минимум увреждането на гласните връзки.
Ако, причината за появата на възлите е съпътстващо заболяване, то първоначално трябва да се повлияе именно то. Като такива най-често се посочват:

  • Рефлукс на стомашно съдържимо
  • Алергии
  • Синузит
  • Проблеми с щитовидната жлеза

Ако оплакванията от страна на гласните връзки и ларинкса не изчезнат след рехабилитация и почивка, и те водят до нарушаване качеството на живот на пациентите, се препоръчва пристъпването към хирургично лечение. То се състои в оперативното отстраняване на самите лезии, независимо от техния вид. Фономикрохирургичта е дял от хирургията, която се занимава с лечение на лезии на гласните връзки. Цели се отстраняване на самите нодули, без да се увреждат самите гласни връзки.

Прогноза

Прогнозата при възли на гласните връзки е благоприятна при повечето пациенти. Въпреки това, лечението, рехабилитацията и възстановяването са продължителни и при някои пациенти може да отнеме месеци.

Изображения: freepik.com

3.6/5 14 оценки

Симптоми и признаци при Възли на гласните връзки МКБ J38.2

  • Дразнене в гърлото
  • Дрезгав глас
  • Болка във врата
  • Промени в гласа
  • Уголемен тестис
  • Тестикуларна болка
Всички

Библиография

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15424-vocal-cord-lesions-nodules-polyps-and-cysts
https://www.healthline.com/health/vocal-nodules
https://en.wikipedia.org/wiki/Vocal_cord_nodule
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/vocal-cord-disorders-a-to-z
https://emedicine.medscape.com/article/866019-overview

Коментари към Възли на гласните връзки МКБ J38.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възли на гласните връзки МКБ J38.2
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 14:57
    Коментирайте "Възли на гласните връзки МКБ J38.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Тя няма нищо против да имам други връзки - нормално ли е или е тест?!

преди 2212 дни, 2 часа и 13 мин.

Увреждане на кръстни връзки и менискус - въпроси и мнения

преди 2329 дни, 3 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 3 часа и 1 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 18 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 18 часа и 13 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 18 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АГИВА ПРОТЕКТ СПРЕЙ ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ ЗА ДЕЦА 75 мл

АКАЙ РИЧ капсули 500 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС

СКОТИШ ФАЙН КОМПЛЕКТ ЗА ПЪТ ЗА МЪЖЕ БЯЛ ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР

СКОТИШ ФАЙН КОМПЛЕКТ ЗА БРАДА И ЛИЦЕ БЯЛ ТРЪН И ЧЕРЕН ПИПЕР САПУН 40 г + ОЛИО ЗА БРАДА 20 мл + ХИДРАТИРАЩ КРЕМ 75 мл + ДЪРВЕН ГРЕБЕН

ЕНГИЛЕН капсули * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival