Хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален МКБ I88.1
Генерализирано заболяване на лимфните възли в организма с изключение на мезентериалните, протичащо с наличието на възпалителен процес, се нарича хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален. Заболяването се характеризира също и с увеличаване размерите на всички засегнали лимфни възли.
Лимфните възли и лимфните съдове са част от имунната система на организма, като лимфните възли са разпределени по хода на лимфните съдове. Нормалната големина на лимфните възли нормално при липсата на патологичен процес се оприличава с големината на грахово зърно. Основна функция на лимфните съдове и лимните възли е да филтрират микроорганизмите, попаднали в организма от околната среда.
Причини за развитие на хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален, може да бъдат следните:
- инфекциозен процес от бактериален произход - стафилококи и стрептококи;
- инфекциозен процес от вирусен произход - коксаки вируси, EBV - Епщайн-Бар Вирус или аденовируси;
- инфекциозен процес от друг произход.
Клиничната картина при хроничния лимфаденит, с изключение на мезентериален, включва следните основни симптоми и оплаквания:
- подуване на засегнатите лимфни възли;
- болезненост в подутите лимфни възли;
- зачервена и топла кожа в близост до засегнатите лимфни възли;
- повишаване на телесната температура;
- изпотяване;
- влошаване на общото състояние;
- нарушено преглъщане при засягане на лимфните възли в областта на шията.
Диагноза на заболяването хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален, се поставя въз основа на оплакванията на пациента и физикалния преглед - оглед и палпация. Инструменталните изследвания също могат да бъдат полезни за правилното поставяне на диагнозата. Най-информативен от тях е КТ - компютърната томография. Този метод на изследване дава информация за големината на засегнатите лимфни възли и тяхното разположение. Назначават се кръвни изследвания. В някои случаи при съмнение за злокачествено заболяване се налага извършване на биопсия на лимфен възел или екстирпация на лимфен възел.
Лечението на хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален, зависи от неговата причина. При наличие на бактериална инфекция е необходимо назначаване на един курс с антибиотици. Възпалението се облекчава с помощта на противовъзпалителни средства, а болковия синдром - с обезболяващи. Ако в лимфния възел се образува гной, е необходимо тя да се евакуира чрез отцеждане. Навременното и адекватно лечение на заболяването хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален, предотвратява появата на усложнения и влошаване на състоянието.
Симптоми и признаци при Хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален МКБ I88.1
- Повишена телесна температура
- Увеличени лимфни възли
- Намаляване на броя на неутрофилите в кръвта
- Болезнени лимфни възли
- Болезнена шийна лимфаденопатия
- Възпаление в лимфните възли
Коментари към Хроничен лимфаденит, с изключение на мезентериален МКБ I88.1