Оклузия на съдовете на ретината МКБ H34
Остра непроходимост (оклузия) на централната ретинна артерия (occlusio a. centralis retinae) се причинява от спазъм, емболия или тромбоза. Спазъм се наблюдава при болни от хипертонична болест, артериосклероза, хиперхолестеринемия и др. Емболия настъпва при млади хора, страдащи от ендокардит и хронични инфекциозни заболявания. Тромбозата се получава при увреждане на съдовата стена вследствие на склероза, хиалиноза и при наличие на хемодинамични промени. Спазъмът, като самостоятелна проява, протича с кратковременна загуба на зрение. Той винаги придружава състоянията на емболия и тромбооза на централната ретинна артерия.
Остра оклузия на ствола на a. centralis retinae е драматично състояние и се характеризира с внезапна загуба на зрението. При офталмоскопия се наблюдава прекъсване на кръвната колона в артериалните съдове. Артериите и вените са тънки и празни. До един час след запушването се открива исхемичен оток. Прогнозата зависи от времето на оклузията. Ако не настъпи възстановяване на циркулацията до 30-40 мин, се получават необратими промени - трайна загуба на зрението. При емболия може да се получи периферно изтласкване на ембола, което води до подобрение на зрението. По-благоприятно протича краткотрайният спазъм. Най-лоша е прогнозата при тромбоза. При нея рядко може да настъпи реканализация. Постепенно папилата на зрителния нерв атрофира. Отокът на ретината изчезва и се наблюдава реканализация на артериите, които са с много тесен лумен. Централното зрение се запазва само ако има наличие на цилиоретинна артерия.
При остра оклузия на клон на a. centralis retinae се получава внезапно отпадане на част от зрителното поле, като в зависимост от това, каква е локализацията на запушения съд, зрителната острота е в по-малка или в по-голяма степен нарушена. Периметрията показва секторно отпадане на зрителното поле. Офталмоскопската картина показва липсващ или сегментиран кръвен ток на артериалните съдове.
Остра оклузия на цилиоретинната артерия се характеризира с изчезване на централното зрение. Офталмоскопски се открива отсъствие на кръвен ток в артерията и млечнобял, исхемичен оток на ретината. Появява се центро-цекален скотом.
Оклузия на съдовете на ретината изисква бърза лекарска намеса, тъй като ретината не може да остане некръвоснабдена по-дълго от 15-30 мин. Ако оклузията се дължи на ембол, прави се всичко възможно, за да се предизвика изтласкването му в по-периферните съдове. С оглед да се предизвика хипотония, се извършава масаж върху очната ябълка, прави се пункция на предната очна камера и се дават дехидратиращи средства. Прилагат се вазодилататори и други съдоразширяващи средства подкожно или ретробулбарно. При съмнение за тромбоза на артериален съд на ретината трябва да се проведе терапия с тромболитични, антиагрегантни и антикоагулантни препарати. Антикоагулантите се прилагат, за да се избегне образуването на нови тромби.
Видове Оклузия на съдовете на ретината МКБ H34
Симптоми и признаци при Оклузия на съдовете на ретината МКБ H34
- Замъглено зрение
- Загуба на зрението
- Виждане на светкавици
- Кръвоизлив в окото
- Плаващи петна в зрителното поле
- Едностранна загуба на зрение без болка
Коментари към Оклузия на съдовете на ретината МКБ H34