Централна ретинална артериална оклузия МКБ H34.1
Централната ретинална артериална оклузия е описана за пръв път от Ван Грефе през 1859. Характеризира се с настъпване на емболия на централната ретинална артерия, съпроводена с внезапна, тежка и безболезнена загуба на зрението.
Патофизиология- загубата на зрението при централната ретинална артериална оклузия се дължи на загубата на притока на кръв към вътрешния слой на ретината. Това води до оток на този слой и пикноза на ядрата на ганглийните клетки. Исхемията води до некроза на ретината, която придобива жълто-белезникав цвят с матов оттенък.
Причините за възникване на оклузия на централната ретинална артерия варират в зависимост от възрастта на пациента. Те биват: артериална хипертония, захарен диабет, сърдечно клапно заболяване, сърдечни аномалии, коагулопатии, атеросклероза, артериити, колагенози, полицитемия, сифилис, сърповидно-клетъчна анемия.
Клинически, централната ретинална артериална оклузия се изявява с остра, неболезнена загуба на зрението, както и със симптоми от заболяването довело до нейното възникване. Диагнозата се поставя при анамнеза за остра загуба на зрението, предразполагащо заболяване и щателен очен преглед. Изследва се степента на загуба на зрението и изследване на очни дъна. Лабораторните изследвания са особено полезни при определяне етиологията на оклузията. Образните изследвания допълват диагнозата- доплер на сънната артерия, магнитен резонанс, ангиограма с контраст.
Лечението трябва да започне веднага след поставяне на диагнозата. Цели се незабавно повишаване на вътреочното налягане, с прилагането на ацетазоламид или дорзоламид (инхибитори на карбоанхидразата). Може да се приложат със същата цел и хиперосмотични диуретици (манитол), глицерил, апраклонидин, дипивефрин, или тимолол. При автоимунни артериити се прилагат кортикостероидни препарати.
Усложненията на централната ретинална артериална оклузия се изразяват в развитието на по-късен етап емболии на другото око или мозъчните артерии. При повечето пациенти, загубата на зрение почти не се възстановява.
Коментари към Централна ретинална артериална оклузия МКБ H34.1