Кръвоизлив в окото
Кръвоизлив в окото: състояние, което се характеризира с нарушена цялост на кръвоносните съдове в окото съпроводено с натрупване на кръв, поради което окото е силно зачервено. Кръвоизливът може да произхожда от предната очна камера (пространството между роговицата и ириса) - нарича се хифема или от пространството между склерата и конюнктивата - субконюнктивален кръвоизлив (получава се при спукването на малки кръвоносни съдове под конюнктивата).
Конюнктивата не може да абсорбира кръвта толкова бързо, в резултат, на което субконюнктивалното пространство (между конюнктивата и склерата) се изпълва с кръв и окото силно се зачервява.
Често това се случва без очевидна причина. Дори силно кихане или кашлица могат да причинят спукването на кръвоносен съд. Признаците не бива да ви притесняват, често не се налага и лечение. Кръвоизливът, обикновено е безвредно състояние, което изчезва до две седмици.
Симптоми
Най-очевидният признак за субконюнктивален кръвоизлив е яркочервеният цвят на склерата (бялата част на окото). Въпреки стряскащия вид на окото състоянието не създава проблеми със зрението и не е придружено от болка. Единственият дискомфорт може да бъде усещането за раздразненост в окото.
Хифемата се проявява с болка в и около окото, особено ако е в съчетание с повишено вътреочно налягане. Зрението може да е замъглено, тъй като светлината проникваща в окото е частично блокирана от наличието на кръв.
Кръвоизливът в окото може да бъде последица от:
- Инфекциозни и паразитни болести – инфекция на окото.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – травма, наличие на чуждо тяло в окото, фрактура на очната орбита, травма с тъп предмет, проникваща контузия.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата – повръщане, кихане, кашлица.
- Болести на окото и придатъците му - оклузия на ретиналната вена, оклузия на ретиналната артерия.
- Болести на органите на кръвообращението – хипертония.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – захарен диабет, дефицит на витамин К.
- Болести на храносмилателната система - запек.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм – нарушения в кръвосъсирването.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност – страничен ефект от прием на някои лекарства (аспирин, варфарин).
- Други – тежко физическо натоварване.
По-чести причини за субконюнктивален кръвоизлив в окото
Повечето кръвоизливи са спонтанни и без видима причина. Но все пак по-чести причини са:
- кихане, кашляне;
- повръщане;
- инфекция на окото;
- травма или грубо търкане на очите;
- тежко физическо натоварване.
По- чести причини за хифема
- травма;
- нарушения в кръвосъсирването.
Кога да потърсите лекар?
Състоянието е безобидно и обикновено не е необходимо посещение при лекар и лечение. Но при необичайно и продължително зачервяване на окото, придружено от внезапна промяна в зрението, болка и силна чувствителност към светлина незабавно се консултирайте с офталмолог.
Ако приемате лекарства разреждащи кръвта обсъдете това с лекуващият ви лекар.
Въпреки че появата на кръвоизлив в окото може да бъде смущаваща, обикновено няма причина за тревога, особено ако няма болка или промени в зрението. Много хора посещават лекар с оплакване за кръвоизлив в окото без спомен за травма, обстоятелство или системен медицински проблем. В много случаи причината за спукването на кръвоносен съд е удар в окото с ръка посред нощ по време на сън.
Въпреки това, ако имате субконюнктивален кръвоизлив повече от два пъти в рамките на една година, това може да е причина за безпокойство и трябва да преминете пълен медицински преглед.
Терапия
Може да използвате изкуствени сълзи за успокояване на очите. Те, обаче няма да помогнат за възстановяването на спуканите кръвоносни съдове.
Не търкайте очите си, тъй като това може да доведе до повторно спукване на кръвоносен съд и отново кръвоизлив.
При лечение на хифема следвайте инструкциите на офталмолога - вероятно ще ви бъдат предписани капки, които понижават вътреочното налягане; в някой случай се използват и противовъзпалителни капки.
Заболявания при симптом Кръвоизлив в окото
Библиография
https://www.allaboutvision.com/conditions/hemorrhage.htm
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/subconjunctival-hemorrhage/symptoms-causes/syc-20353826
https://www.verywellhealth.com/bleeding-eye-3421983
https://www.emedicinehealth.com/hyphema_bleeding_in_eye/article_em.htm
Коментари към Кръвоизлив в окото
Вече имам два дена и не изпитвам болка. Взе да избледнява и изглежда ще отмине скоро. Надявам се да не е нищо сериозно. Може би е от паралелно много работа с компютъра.