Контузия на клепача и околоочната област МКБ S00.1
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Контузия на очите е синина около окото. Тя може да включва окото, клепача, орбитата и околоочната област и обикновено е в резултат тъпа травма в очна област.
В рамките на 24 часа след травмата, независимо от типа нараняване, кръвта се просмуква в околните тъкани от увредените малки кръвоносни съдове (капилярите), образувайки черно-сини зони под кожата (екхимози). Околоочната област е изградена от хлабава съединителна тъкан и подкожна мастна тъкан, и е идеално място за събиране на кръв и образуването на хематоми. Това може да затрудни отварянето на окото. Зрението може временно да се замъгли. Може да има болка около окото и вероятно главоболие. С течение на времето кръвта се разгражда и резорбира, цветът се променя от лилаво, черно и синьо до жълто-зелен.
При контузия на клепача и околоочната област може да се развият зачервяване, подуване и болезненост или болка. Контузия на клепача и околоочната област или по-известно в медицинската литература като черно око е сравнително често срещана травма.
Най-честата причина за черно око е удар. В зависимост от удара могат да се засегнат, едното или двете очи. Всяко кървене около окото се нуждае от медицинска помощ, тъй като може да има увреждане на самото око, което да доведе до проблеми със зрението.
Причини
Основната причина за контузия на клепача и околоочната област е директно травматично увреждане. Травмата се определя като тъпа и може да бъде причинена от директен удар в областта или от различни предмети.
Хората, занимаващи се с контактни спортове (бокс, смесени бойни изкуства, американски футбол и други) са изложени на повишен риск от такъв вид травматично увреждане.
Хематом в тази област може да се появи и след някои видове стоматологични или козметични операции (ринопластика). Синините се резорбират и възстановяват обикновено в рамките на няколко дни.
Черното око само по себе си не е опасно и промяната в цвета обикновено се дължи на синина около окото. Понякога обаче може да е признак на по-сериозно заболяване.
Синините около двете очи, могат да показват фрактура на черепа или друг вид нараняване на главата. Това изисква спешна медицинска помощ.
Симптоми
Болка и оток са най-честите признаци и симптоми при контузия на клепача и околоочната област. Първоначално, отока и промяна на цвета могат да бъдат леки. Увреждането често започва с леко зачервена кожа, а след това прогресира до по-тъмен нюанс. В крайна сметка, кожата около очите става виолетово, жълт, зелен или черен цвят. Промяната в цвета се дължи на окислението хемоглобина в кръвта. В рамките на няколко дни отокът намалява.
По-сериозни зрителни проблеми не са толкова чести, въпреки това може да има замъглено виждане и затруднено отваряне на очите поради отока. Главоболието също е често съпровождащо, поради директната тъпа травма в областта на главата.
Признаци на по-сериозни наранявания са: двойно виждане, загуба на зрението, загуба на съзнание, невъзможност за движение на окото, изтичане на кръв или бистра течност от носа или ушите, кръв по повърхността на око, постоянно главоболие.
При някои пациенти самото око също може да бъде засегнато. Наблюдават се червени петна по окото. Това е субконюнктивален кръвоизлив. Обикновено пациентите се възстановяват в рамките на 2 до 3 седмици.
Диагноза
След физикално изследване, задължителен е както неврологичен, така и офталмологичен преглед на пострадалия, първоначална консултация с невролог, както и периодични прегледи в продължение на 1 до 2 седмици.
Скринингови неврологични изследвания може да се направят за много леки наранявания. Сърдечната честота трябва да е над 50 удара в минута при възрастни, папилите еднакви по размер и да реагират еднакво на светлина. Пациентът трябва да бъде напълно ориентиран за място, време и собствена личност, но може да има и леко главоболие, виене на свят или замаяност. Обстоен неврологичен преглед трябва да се направи, ако има някакви съмнения за неврологични отклонения.
Обикновено всичките пациенти, претърпели травма на главата и потърсили лекарска помощ, се прави образно изследване. Най-честото образно изследване е рентгенография на глава и шия. При него могат да се визуализират новообразували се субдурални и епидурални хематоми. Важно е да се отбележи, че повърхностните травми на глава рядко се съпътстват от хематоми, но е важно те да бъдат изключени.
Друго по-детайлно изследване, което се назначава при евентуално отклонение в неврологичния статус на пациента, е компютърната томография на глава (скенер).
Лечение
По-леки наранявания, могат да се лекуват у дома с почивка и защита на контузената област, обезболяващи и поставяне на лед върху окото. Ледът свива кръвоносните съдове (вазоконстрикция), охлажда и обезболява травмираната област, намалява натрупването на течност с това спада и отока. За предотвратяване на студово увреждане на кожата и тъканите, той се увива в кърпа.
Въпреки че лечението се осъществява в домашна обстановка необходим е преглед от офталмолог, за да прецени дали има по-сериозни увреждания.
Незабавно потърсете лекарска помощ при:
- промени или загуба на зрението
- двойно виждане
- продължителна силна болка
- признаци на инфекция
- поведенчески промени
- разсеяност или летаргия
- гадене и повръщане
- световъртеж
Невъзможност за движение на окото, деформация на окото или изтичане на течност или кръв от очната ябълка, счупване на костите, счупване на зъби и други по-тревожни симптоми също говорят за спешна нужда от медицинска помощ.
При по-сложни контузии на клепачите и околоочната област може да изискват специализирано лечение от неврохирург за наранявания на черепа или мозъка, офталмолог за наранявания на самото око, пластичен хирург, за възстановяване на сериозни увреждания на лицето.
Усложнения
Обикновено усложненията при контузия на клепача и околоочната област са изключително редки. Заболяването е с благоприятна прогноза и при повечето пациенти се наблюдава пълно възстановяване в рамките на 2 седмици. Въпреки това, при някои от пациентите се наблюдават следните усложнения:
- Образуване на хематом - хематом представлява събиране и излизане на кръв извън кръвоносните съдове.
- Фрактура на очна орбита - рядко при контузия на клепача и околоочната област се наблюдава фрактура на очната орбита, но тя трябва да се изключи чрез рентгенографско изследване. Именно затова то се прилага при всички пациенти с данни за травматично нараняване на главата.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Контузия на клепача и околоочната област МКБ S00.1
Лечение на Контузия на клепача и околоочната област МКБ S00.1
Библиография
https://www.fairview.org/patient-education/511891EN
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6697479/
https://www.mayoclinic.org/medical-professionals/trauma/news/a-blow-to-the-eye-ocular-and-orbital-trauma/mac-20429287
https://www.msdmanuals.com/professional/injuries-poisoning/eye-trauma/eye-contusions-and-lacerations
https://en.wikipedia.org/wiki/Black_eye
https://www.medicalnewstoday.com/articles/249231#causes
Коментари към Контузия на клепача и околоочната област МКБ S00.1