Конюнктивална хеморагия МКБ H11.3
Конюнктивата е тънка, влажна, прозрачна мембрана, която покрива бялата част на окото (наречена склера) и вътрешната страна на клепачите. Конюнктивата съдържа нерви и много малки кръвоносни съдове. Тези кръвоносни съдове обикновено са едва видими, но могат да се уголемят и да станат по-видими при възпаление на окото. Освен това кръвоносните съдове на конюнктивата са изключително крехки и стените им могат лесно да се разкъсат, в резултат на което да се получи кръвоизлив.
Повечето конюнктивални кръвоизливи са спонтанни, без очевидна причина. Често човек може да забележи кръвоизлива след ставане от сън и поглеждане в огледалото. Повечето спонтанни кръвоизливи на конюнктивата се забелязват за пръв път от друго лице, което съобщава на болния за червено петно на окото си.
Етиологични фактори за възникването конюнктивална хеморагия са:
-кихане;
-кашляне;
-повръщане;
-триене на окото;
-травма;
-хипертония (високо кръвно налягане);
-нарушено кръвосъсирване.
Клинически, конюнктивалната хеморагия може да се изяви само с появата на червено петно върху склерата (бялата част на окото). Много рядко болният може да изпитва полка, чувство за пълнота или напрегнатост под клепача. Самият кръвоизлив е с рязко очертани граници и има склонност да се резорбира самостоятелно. При избърсване на окото с кърпичка, не трябва да има следи от кръв по последната.
Диагнозата се поставя чрез оглед на засегнатото око.
Лечението на конюнктивалната хеморагия включва поставяне на изкуствени сълзи за облекчаване симптомите на дразнене. Самият кръвоизлив не изисква лечение. Лекува се основната причина довела до кръвоизлива.
Симптоми и признаци при Конюнктивална хеморагия МКБ H11.3
- Зачервяване на очите
- Замъглено зрение
- Повишена чувствителност към светлина
- Болка в окото
- Кръвоизлив в окото
- Нарушено зрение или слепота при по-тежки случаи на заболявания
Коментари към Конюнктивална хеморагия МКБ H11.3