Хифема МКБ H21.0
Хифема е наличието на кръв в предната очна камера (пространството между роговицата и ириса).
Спонтанната хифема възниква вторично при неоваскуларизация, неоплазми на окото, увеит, съдови аномалии. Идиопатична хифема възниква рядко, обикновено отзвучава спонтанно и причината в повечето случаи не може да се открие. Хифема може да се появи и при хирургически интервенции интраоперативно и постоперативно - иридектомия, отстраняване на катаракта и др.
Хифемата обикновено се придружава от повишено вътреочно налягане. При мониторирането му се установява първоначален период на повишено налягане (поради запушване на трабекулите от еритроцити и фибрин), който се последва от период на нормално дори понижено налягане (дължи се на понижената продукция на вътреочна течност и увеит). След този хипотоничен период следва отново повишение на вътреочното налягане, което съвпада с възстановяването на цилиарното тяло.
При всички случаи се наблюдава намалено зрение, чиято степен зависи от количеството на кръвта в предната очна камера. Нараненото око е болезнено и при оглед се установява ниво на кръв в предната камера. При някои пациенти състоянието се свързва с повишени стойности на вътреочното налягане. Характерни усложнения са възникването на задна синехия (в резултат на иридоциклит), периферна предна синехия (когато хифемата се е задържала повече от девет дни), кръвенисто оцветяване на роговицата, глаукома.
Диагнозата се подпомага от измерване на зрителната острота, вътреочното налягане, офталмоскопия. Може да се направи компютърна томография, с цел да се изключат тумори или чужди тела.
Диференциална диагноза се прави с херпес симплекс и зостер, увеит, кератоконюнктивит, тумори на окото - меланома на ириса или хориоидеята, ретинобластома и др.
Успехът от лечението на хифемата се преценява по възстановяването на зрителната острота. В леките случаи не се налага лечение - кръвта се резорбира след няколко дни. При тежките случаи се налага хоспитализация и поставяне на превръзка на нараненото око. Приемат се обезболяващи - избягва се аспирина, който може да доведе до увеличаване на кървенето. Оперативно лечение се предприема след четвъртия ден от началото на хифемата при наличие на тотална хифема с повишено вътреочно налягане над 50 mmHg в продължение на четири дни, или при тотални или хифеми с над 75 % изпълване на предната камера в продължение на шест дни при вътреочно налягане 25 mmHg или повече.
Симптоми и признаци при Хифема МКБ H21.0
- Зачервяване на очите
- Замъглено зрение
- Повишена чувствителност към светлина
- Болка в окото
- Загуба на зрение
- Кръвоизлив в окото
Коментари към Хифема МКБ H21.0