Повишена сънливост [хиперсомния] МКБ G47.1
Повишена сънливост [хиперсомния] е състояние, което се характеризира с продължителен и дълбок сън, трудно и бавно събуждане и липса на бодрост при събуждане.
Причините за хиперсомнията включват:
- метаболитни и интоксикационни състояния
- възпаление на главния мозък (енцефалити)
- алкохолна и друга зависимост
- повишена секреция на щитовидната жлеза
При хиперсомнията настъпва разтройства в ретикуларната формация (мрежесто образувание от неврони, разположено в мозъчния ствол от продълговатия мозък до хипоталамуса), като по този начин се повлиява тонуса на кората и състоянието бодрост-сън.
Хиперсомниите биват: идиопатични (нарколепсия), вторични (сънна апнея) и периодични.
При нарколепсията се наблюдават пристъпи на дневна сънливост, катаплексия (мускулна атония), халюцинации по време на сън, парализа по време на сън, разстроен нощен сън. Нарколепсията е генетично обусловено заболяване. Дневната сънливост при нарколепсия е придружена от пристъпи на заспиване с продължителност 10-15 минути, които се повтарят няколко пъти дневно.
Катаплексията е внезапен пристъп на мускулна атония. Наблюдават се увисване на главата и ръцете, изпускане на предмети, затруднения в говора, без загуба на съзнание. Пристъпите са от няколко секунди до минути.
Сънната апнея е спиране на дишането по време на сън и се наблюдава по-често при мъже с наднормено тегло. Сънната апнея зачестява след 50 - 60-годишна възраст. Редица фактори като: затлъстяването, употребата на алкохол, умора и медикаменти засилват проявата на апнея. Наблюдаваните симптоми са пристъпи на прекомерна дневна сънливост, нарушения на концентрацията, вниманието и паметта, намалено либидо, импотентност, сутрешно главоболие, раздразнителност. Прогнозата е неблагоприятна. Голям е рискът от възникване на сърдечен инфаркт и мозъчносъдов инсулт, както и от внезапна смърт по време на сън.
Диагнозата повишена сънливост [хиперсомния] се поставя след щателна анамнеза на пациента. Необходимо е да се направи обща, неврологична и психиатрична оценка на пациента. Ако е необходимо, трябва да се извършат допълнителни изследвания като компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс. Полигтрафичен запис на съня обикновено не са необходими, освен ако няма съмнение за сънна апнея или нарколепсия.
Няма специфично лечение за повишена сънливост [хиперсомния]. Състоянието може да се подобри при спазване на следните поведенчески стратегии:
- няколко часа повече сън през нощта, за да се избегне прекомерната сънливост през деня
- физически упражнения сутрин или в ранния следобед
- заспиване и събуждане по едно и също време всеки ден
- избягване на храни, които повишават сънливостта
- избягване на алкохола и кофеина
Симптоми и признаци при Повишена сънливост [хиперсомния] МКБ G47.1
ВсичкиЛечение на Повишена сънливост [хиперсомния] МКБ G47.1
- Антидепресанти
- Здравословен хранителен режим
- Кофеин
- Лайфстайл лечение
- Намаляване на приема на алкохол
- Отказ от тютюнопушене за подобряване на здравословното състояние
Коментари към Повишена сънливост [хиперсомния] МКБ G47.1