Неорганично разстройство на ритъма сън-бодърстване МКБ F51.2
Разстройствата на съня са чести в психиатричната практика. Нормалният сън е необходим за съществуване на човек. Недостатъчният сън може да причини промени в настроението и хормоналния баланс. Повечето зрели хора има продължителност на съня между 7 и 8 часа. Цикълът сън-бодърстване се контролира от 2 независими системи. Едната е системата на циркадните ритми, а другата е хомеостазата или процесите на възстановяване.
Нарушенията в съня, неорганично разстройство на ритъма сън-бодърстване, са сред най-честите клинични проблеми, срещани в медицината и психиатрията. Недостатъчният или незадоволителен сън може значително да влоши качеството на живот на пациента. Нарушенията в съня могат да бъдат първични или да са резултат от различни психиатрични и медицински състояния.
Първичните нарушения на съня са резултат от ендогенно смущение в механизмите за генериране на сън и събуждане. Важно е да се разграничат първичните нарушения на съня от вторичните. Понякога е трудно да се определи дали тревожността и депресията причиняват проблеми със съня или са последствие.
Първичното безсъние е общият термин за трудност при заспиване или поддържане на съня. Тъй като изискванията за сън варират в зависимост от индивидуалната личност, безсънието се счита за клинично значимо, когато пациентът възприема загубата на сън като проблем.
Сънят е разделен на 2 части, всяка от които е свързана с различни модели на активност на централната нервна система:
- REM сън - той се характеризира с мускулна атония, епизодичен REM и ниско амплитудни бързи вълни при електроенцефалография, сънуването се появява главно по време на REM сън.
- Сън без REM (NREM) - той е допълнително разделен на 4 прогресивни категории, наречени етапи 1–4, прагът на възбуда се повишава с всеки етап, а етап 4 (делта), характеризиращ се с бавни вълни с висока амплитуда, е състоянието на сън, от което събуждането е най-трудно.
Нарушения в модела и периодичността на REM и NREM съня често се откриват, когато хората признаят, че изпитват промени в съня си. Нарушенията в циркадния ритъм са обособен клас. Физиологичните, поведенческите и екологичните фактори влияят върху тежестта на тези нарушения, които могат да се проявят като оплаквания от безсъние и хиперсомния.
Циклите на сън-бодърстване се управляват от сложна група биологични процеси, които служат като вътрешни часовници. Смята се, че множество невротрансмитери играят роля в съня. Те включват серотонин, норепинефрин и ацетилхолин. Допаминът, от друга страна, е свързан с процеса на събуждане. Аномалии в деликатния баланс на всички тези химически системи за връзка могат да нарушат различни физиологични, биологични, поведенчески и електроенцефалографски параметри, отговорни за REM и NREM съня.
Веществата, които могат да доведат до безсъние, включват:
- стимуланти
- опиоиди
- кофеин
- алкохол
Депресията може да причини промени в REM съня. Около 40% от хората с депресия страдат от безсъние. Посттравматичното стресово разстройство може да доведе до ужасяващи кошмари. Тревожните разстройства предразполагат към безсъние. Най-честите от тях са генерализирано тревожно разстройство и паническо разстройство.
Психотропните лекарства, като антидепресанти, могат да повлияят на нормалния режим на REM-съня. Стресови или животозастрашаващи събития могат да причинят безсъние. Работата с нощни дежурства може да наруши цикъла на съня.
Напредването на възрастта предразполага към нарушения на съня (засягат се около 5% от хората на възраст 30-50 години и 30% на възраст 50 и повече години). Хората, които са в напреднала възраст, страдат от намаляване на общото време за сън, с по-чести събуждания през нощта.
Симптомите на неорганично разстройство на ритъма сън-бодърстване включват:
- Проблеми със съня за дълги периоди през нощта.
- Трудност при заспиване вечер.
- Трудност при събуждане сутрин.
- Прекомерна сънливост през деня.
Към тази рубрика спадат психогенна инверсия на циркадния ритъм, на никтохемералния ритъм и на сънния ритъм.
Психогенна инверсия на циркадния ритъм
Хората, които страдат от инверсия на ритъма сън-бодърстване, обменят дневните с нощни навици, което означава, че са активни през нощта и спят през деня. Когато инверсията е неволна, е знак за сериозно разстройство.
Болните често проявяват сънливост във време, в което обичайно трябва да се събудят. Качеството и количество на сън е запазено. След като заспят, те остават поддържат съня за нормален период от време, макар и да започва и спира в необичаен момент от денонощието.
За да се диагностицира нарушение на съня в циркадния ритъм, пациентите обичайно са помолени да запишат времето, което заспиват и се събуждат, за да се определи дали диагнозата е обоснована. За да се определи като неорганично, разстройството на циркадния ритъм не трябва да е причинено от друго заболяване.
Разстройството трябва да се разграничава от нормалните корекции, които човек прави в крак с промяна в графика си. Инверсията на съня трябва да е постоянна, повтаряща се и да води до социални или професионални затруднения.
Лечението на неорганично разстройство на ритъма сън-бодърстване зависи от тежестта на конкретния случая. На по-леките, може да бъде възложено като задача просто да спазват стриктно време за сън и събуждане. Тежките случаи изискват постепенни промени във времето за сън, при които човек спи с 15 до 30 минути по-малко всеки ден, докато се постигне желаното.
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/287104-overview
https://www.tuck.com/sleep-wake-phase-disorders/
https://www.medscape.org/viewarticle/564378
https://en.wikipedia.org/wiki/Sleep_inversion
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3181741/
Коментари към Неорганично разстройство на ритъма сън-бодърстване МКБ F51.2