Атипична нервна булимия МКБ F50.3
Разстройствата на храненето се срещат във всякакви форми, често се отклоняват от идеята, която хората имат в съзнанието си за това как трябва да изглежда хранително разстройство. Условията, които не отговарят на критериите за диагностика на традиционна диагноза, са обозначени като нетипични, въпреки че може да са налице много от класическите симптоми за даденото хранително разстройство.
Булимията се характеризира с цикъл на преяждане, което е последвано от някакъв вид компенсаторно действие, за да се избегне наддаване на тегло. Диагнозата атипична нервна булимия се поставя, когато дадено разстройство на човек най-точно съответства на булимия, но не отговаря на всички посочени критерии за типичната.
Честотата на нервната булимия като общо е около 12 случая на 100 000 души годишно. Разпространението й по сегашните критерии е между 2% и 4,5% от момичетата в училищна възраст и ранна зрялост. До 70-те години на миналия век нервната булимия се е смятала за подвид на анорексията.
Проучванията на семейство и близнаци показват, че булимията в около 55% от случаите е наследствена, което означава, че вродената генетична уязвимост носи малко по-голям риск от отключената в околната среда.
Личният психологически профил също допринася. Както при нервната анорексия, момичетата, които са най-уязвими от развитието на булимия, са склонни към перфекционизъм, но въпреки това имат занижено самочувствие и представа за себе си (особено за теглото си). Възможно е да имат проблеми с контролирането на настроенията или поведението си. Пациентите, които са били физически малтретирани в миналото, или чиито членове на семейството често се критикуват един друг, също са с по-висок риск от хранителни разстройства.
Признаците на атипичната форма са подобни на тези на нервна булимия, въпреки че тяхната честота и тежест може да варира. Сред признаците се включват:
- харчене на необичайна сума пари за хранителни стоки
- укриване или прибиране на храна
- наличие на празни опаковки от храна и приемане на големи количества посред нощ
- предизвикано повръщане след обилно хранене
Ефектите от повръщането и очистването на храносмилателния тракт включват:
Характерното поведение на болните, а именно принудително повръщане и злоупотреба с лаксативни средства, също така могат да доведат до опасна дехидратация и електролитен дисбаланс. Може да започне един порочен цикъл на преяждане и лишаване, при който пациентите се хранят до точката на физическа болка, след което се компенсират с толкова драматично повръщане, че се чувстват изключително гладни.
Атипичната нервна булимия може да причини увреждане на репродуктивната система с промяна на хормоналния статус. При жените това се изразява като спиране на менструацията и безплодие.
Непрекъснатите вманиачени мисли за хранене, броене на калории, чувство на вина и поведение, свързани с атипична нервна булимия, също могат да допринесат за развитието на други състояния на психичното здраве или да изострят тези, които са съществували преди. Това увеличава риска от злоупотреба с вещества, самонараняване и самоубийствени опити.
Някои хора неправилно приемат, че думата „атипична“ означава по-лека форма на разстройството. Това категорично не може да се тълкува по този начин, понякога дори е допринася за грешно разбиране от страна на болния, че неговото разстройство е несъществено и не изисква лечение или професионална помощ.
Лечението обикновено е мултимодално и включва няколко вида специалисти. Целта е не само да се възстанови нормалното хранително поведение, но и да се лекуват медицински усложнения и да се диагностицират всички основни психологически проблеми.
Въпреки че точната стратегия на лечение зависи от индивидуалните нужди на пациента, насоките на психиатрични асоциации препоръчват да се започне с комбинация от консултации по хранене и диетика и психотерапия, за предпочитане когнитивно-поведенческа терапия.
- Хранителни консултации. За да прекъснат цикъла на преяждане и последващо повръщане, пациентите се научават да контролират темпото на хранене и да коригират дневния прием на калории към количеството, необходимо за поддържане на нормално телесно теглото.
- Когнитивно-поведенческа терапия. Тя е най-ефективният вид психотерапия за възрастни с булимия. Тази терапия помага на пациентите да идентифицират и променят изкривените представи за себе си и храната, които са в основата на тяхното натрапчиво поведение и да намерят по-добри начини за справяне с житейските стресови ситуации.
На практика повечето лекари установяват, че комбинирането на когнитивно-поведенческата терапия с медикаменти или с друга психотерапия често работи най-добре. Въпреки че когнитивно-поведенческата терапия може бързо да прекъсне цикъла на преяждане и прочистване, комбинирането му с лекарства или добавяне на други видове психотерапия, повишава успеваемостта на пациентите да се справят с основните психологически симптоми и да избегнат рецидив. Установено е, че Fluoxetine в дози, по-високи (60 - 80 mg / ден) от тези, използвани за депресия, е по-ефективен при булимични симптоми. Проучванията постоянно отчитат, че селективните инхибитори на обратното захващане на серотонин бързо намаляват честотата на цикъла преяждане – очистване, както и подобряват цялостното настроение на болния.
Библиография
https://www.eatingdisorderhope.com/blog/atypical-bulimia-nervosa-signs-and-symptoms
https://pdfs.semanticscholar.org/4b30/9b0f8e9bf671806f7215195fb1c6661e6902.pdf
https://neupsykey.com/eating-disorders-13/
http://www.thejhs.org/article.asp?issn=2468-6360;year=2014;volume=2;issue=1;spage=34;epage=36;aulast=Makhal;type=3
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/Treating-bulimia-nervosa
Коментари към Атипична нервна булимия МКБ F50.3