С преобладаване на компулсивни действия [натрапливи ритуали] МКБ F42.1
Обсесивно-компулсивно разстройство е психично заболяване, което засяга хора от всички възрасти и сфери на живота. Появява се, когато човек страда от цикъл на обсесии и принуди. Обсесиите са нежелани, натрапчиви мисли, образи или подтиквания, които предизвикват силни чувства. Принудите са представени от поведения, в които човек се ангажира, за да опита да се освободи от манията или да намали страданието си.
Повечето хора имат обсесивни мисли или натрапчиво поведение в даден момент от живота си, но това не означава, че всички те страдат от обсесивно-компулсивно разстройство. То засяга еднакво мъже, жени и деца от всички раси, етноси и произход. Изследванията показват, че заболяването се развива в семейства и че вероятно има генетична обусловеност. Може да започне по всяко време от предучилищна възраст до зряла възраст. Въпреки това, обикновено има два възрастови интервала, когато тенденцията да се появи за първи път е по-висока:
- На възраст между 8 и 12 години.
- Между късните тийнейджърски години и ранната зряла възраст.
Въпреки че все още не се знае точната причина за поява на обсесивно-компулсивно разстройство с преобладаване на компулсивни действия [натрапливи ритуали], изследванията предполагат, че различията в мозъка и гените на засегнатите могат да вземат участие. Изследванията сочат, че в основата на заболяването се включват проблеми в комуникацията между предната част на мозъка и по-дълбоките му структури. Те използват невротрансмитер (в основата си химическа съставка), наречен серотонин.
Обсесиите са мисли, образи или импулси, които се появяват отново и отново и са извън контрола на болния. Хората с обсесивно-компулсивно разстройство не желаят да имат тези мисли и ги намират за смущаващи. В повечето случаи болните осъзнават, че тези мисли нямат никакъв смисъл. Обсебванията обикновено са придружени от интензивни и неприятни чувства като страх, отвращение, съмнение или усещане, че нещата трябва да се правят по начин, който е точно определен. В контекста на обсесивно-компулсивно разстройство, обсесиите отнемат много време и влизат в ежедневието като важни дейности, които човекът цени.
„Обсебване“ е често използван термин в настоящето. Тази по-небрежна употреби на думата означава, че някой е зает с тема или идея. „Обсебен“ в този ежедневен смисъл не включва проблеми в нормалния живот. Всеки човек може да бъде „обсебен“ от нова песен, която чува по радиото, но все пак да се срещне с приятели за вечеря, да се приготви своевременно за лягане, сутрин да отиде навреме на работа, въпреки тази мания.
Компулсивните действия са втората част от обсесивно-компулсивното разстройство. Представляват повтарящи се поведения или мисли, които човек използва с намерението да неутрализира, противодейства или да накара манията си да изчезне. Хората с обсесивно-компулсивно разстройство осъзнават, че това е само временно решение, но нямат по-добро решение как да се справят, разчитат на принудата като временно лечение. Компулсивните действия могат да включват и избягване на ситуации, които предизвикват мании. Натрапливите ритуали отнемат много време и пречат на важните дейности, които човек цени в ежедневието си.
Подобно на манията, не всички повтарящи се поведения или ритуали са по принуда. Трябва да се оцени функцията и контекста на поведението. Например, рутините преди лягане, религиозните практики и изучаването на ново умение включват някакво ниво на повтаряне на дейност отново и отново, но обикновено са положителна и функционална част от ежедневието. Подреждането и поръчката на книги по 8 часа на ден не е принуда, ако човекът работи в библиотека.
В повечето случаи хората с обсесивно-компулсивно разстройство се чувстват принудени да изявяват натрапчиво поведение и по-скоро не би трябвало да извършват тези отнемащи време и повторения, мъчителни действия. В този случай, натрапчивото поведение се прави с намерението болният да избяга или да намали безпокойството и наличието на мании.
При обсесивно-компулсивно разстройство с преобладаване на компулсивни действия [натрапливи ритуали] се наблюдават дейности в следните области:
Измиване и почистване
- измиване на ръцете многократно или по определен начин
- прекомерно къпане, миене на зъби, подстригване или козметични ритуали
- прекомерно почистване на домакинските уреди или други предмети
- правят друг вид ритуали с почистване, за да предотвратят или изолират контакт със замърсители
Проверка
- проверка, че болният няма да навреди на другите или на себе си
- проверка, че не се е случило нищо страшно
- проверка, че болният не е сгрешил
- проверка на някои части от тяло или цялостно физическо състояние
Повтаряне
- препрочитане или пренаписване на едно и също
- повтаряне на рутинни дейности като влизане или излизане през врати, качване или слизане от столове
- повтарящи се движения на тялото като почукване, докосване, мигане
- повтаряне на дейности в „множества“, например да се изпълнява задача 3 пъти, защото 3 е „добро“, „правилно“, „безопасно“ число
Умствени принуди
- преглед на събитията за предотвратяване на вреда (за себе си, за предотвратяване на страшни последици)
- молят се да предотвратят нараняване (на себе си, да предотвратят ужасни последици)
- преброяване по време на изпълнение на задача, за да завърши "добре", "правилно" или "безопасно"
Други компулсивни действия
- привеждане на ред или подреждане на нещата, докато болният „се почувства правилно“
- разказване на история или друг вид признание, за да получи успокоение
Само обучени терапевти могат да поставят диагноза обсесивно-компулсивно разстройство. Терапевтите ще търсят 3 основни неща:
- Болният да има мании.
- Да изявява натрапчиво поведение.
- Манията и ритуалите отнемат много време и пречат на важните дейности, които човек цени, като например работа, ходене на училище или прекарване на време с приятели.
Лечението на обсесивно-компулсивно разстройство може да не доведе до излекуване, но да постави под контрол симптомите, така че да не пречат на ежедневието. Някои хора се нуждаят от лечение до края на живота си. Двата основни метода за лечение са психотерапия и медикаменти. Често най-ефективна е комбинация от тях.
Когнитивно-поведенческата терапия вид психотерапия, която дава добри ефекти за много хора с това заболяване. Прилага се така наречената експозиция и получаване на отговор. Това е вид терапия, която включва постепенно излагане на болния на обект или мания, които го притесняват. Например мръсотия. По този начин те се научават на здравословни начини да се справят с безпокойството си. Изисква усилия и постоянство, но болният може да се радва на по-добро качество на живот, след като се научи да управлява своите мании и принуди. Терапията може да се провежда в индивидуални, семейни или групови сесии.
Определени психиатрични лекарства могат да помогнат за контрол на обсесиите и компулсивните действия. Най-често антидепресантите се избор от първа линия. Сред тях са включени:
- Clomipramine — за възрастни и деца на 10 и повече години
- Fluoxetine — за възрастни и деца на 7 години и повече
- Fluvoxamine — за възрастни и деца на 8 и повече години
- Paroxetine — само за възрастни
- Sertraline — за възрастни и деца на 6 и повече години
Болният и лекарят трябва да обсъдят подробно следните точки при лечение на обсесивно-компулсивно разстройство с преобладаване на компулсивни действия [натрапливи ритуали]:
- Избор на лекарство. По принцип целта е ефективно да се контролират симптомите при възможно най-ниската дозировка. Не е необичайно да бъдат изпробвани няколко вида медикаменти, преди да се открие конкретното, което действа добре. Лекарят може да препоръча повече от едно лекарство за ефективно управление на симптомите. Може да отнеме седмици до месеци след започване на лечението, за да се забележи подобрение на симптомите.
- Странични ефекти. Всички психиатрични лекарства имат потенциални странични ефекти. Лекарят ще съобщи възможните нежелани реакции и ще наблюдава състоянието на болния, докато приема психиатрични лекарства.
- Риск от самоубийство. Повечето антидепресанти са като цяло безопасни. В някои случаи децата, тийнейджърите и младите възрастни под 25 години могат да имат повишаване на суицидните мисли или поведение, особено през първите няколко седмици след започване или при промяна на дозата. Ако се появят мисли за самоубийство, болният незабавно трябва да се свърже с лекар или да потърси спешна медицинска помощ. По-вероятно е антидепресантите да намалят риска от самоубийство в дългосрочен план, като подобрят настроението.
- Взаимодействия с други вещества. Когато се назначават антидепресанти, болният трябва да информира лекаря за всякакви други лекарства, които се отпускат без рецепта, билки или други добавки, които приема. Някои антидепресанти могат да причинят опасни реакции, когато се комбинират с определени лекарства или билкови добавки.
- Спиране на антидепресанти. Антидепресантите не е задължително да водят до пристрастяване, но понякога може да се появи физическа зависимост (която е различна от пристрастяването). Така че рязко спиране на лечението или пропускане на няколко дози може да доведе до симптоми на абстиненция, понякога наричани синдром на прекъсване. Приемът на лекарства не се спира без знанието на лекар, дори ако са настъпили подобрения и човек няма симптоми, защото съществува риск от рецидив. Лечението се спира постепенно с намаляване на дозите.
Симптоми и признаци при С преобладаване на компулсивни действия [натрапливи ритуали] МКБ F42.1
Лечение на С преобладаване на компулсивни действия [натрапливи ритуали] МКБ F42.1
- Антидепресанти
- Електроконвулсивна терапия
- Кломипрамин
- Когнитивно-поведенческа терапия
- Лайф коучинг консултиране
- Лечение с циталопрам
Библиография
https://iocdf.org/about-ocd/
https://www.nimh.nih.gov/health/topics/obsessive-compulsive-disorder-ocd/index.shtml
https://en.wikipedia.org/wiki/Obsessive%E2%80%93compulsive_disorder
https://www.psychiatry.org/patients-families/ocd/what-is-obsessive-compulsive-disorder
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obsessive-compulsive-disorder/diagnosis-treatment/drc-20354438
Коментари към С преобладаване на компулсивни действия [натрапливи ритуали] МКБ F42.1