Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на настроението [афективни разстройства] Рецидивиращо депресивно разстройство Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък

Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък МКБ F33.1

от 02 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иванина Вълчева
Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък МКБ F33.1 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

Всеки човек изпитва тъга от време на време. Това може да се случи след загубата на любим човек, или някой е наранил чувствата му. Независимо от това, тази тъга е просто временно явление и не пречи на болния да изпълнява нормалните си ежедневни функции. След което, настроението се подобрява.

При хората с депресия, чувството им на тъга започва да пречи на ежедневното им функциониране, работа и дори личните взаимоотношения. Те не виждат решение на проблема и смятат, че тъгата им никога няма да приключи.

Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък, се характеризира с повтарящи се депресивни епизоди, като сегашният епизод е умерено тежък и няма анамнеза за предишни манийни епизоди.

Изчислено е, че през всяка година около 19 милиона американци страдат от депресия. Жените са два пъти по-склонни, спрямо мъжете. Около 80% от хората съобщават, че изпитват някакво функционално увреждане поради своята депресия.

Депресията има две основни характеристики:

  • постоянно чувство на тъга или гняв, които продължават през по-голямата част от деня
  • намален интерес или удоволствие от повечето дейности

Рецидивиращото депресивно разстройство описва склонността на човек да страда от повтарящи се епизоди на депресивно настроение. Депресията може да бъде лека, умерена или тежка в зависимост от тежестта на симптомите. Те включват:

  1. чувства за винаПотиснато настроение или раздразнителност, което продължава по-голямата част от деня, всеки ден.
  2. Намален интерес или удоволствие към повечето дейности.
  3. Значителна загуба или наддаване на тегло.
  4. Проблеми със съня (безсъние или хиперсомния).
  5. Промяна в двигателната активност.
  6. Умора или липса на енергия.
  7. Настойчиви чувства на тъга.

Умерената депресия може да доведе до реални затруднения със социалните и работни ангажименти или семейни задължения. С течение на времето, намаленият интерес към обичайно приятните дейности се губи изцяло - истинска липса на интерес и мотивация. Прости задачи започват да изискват огромни усили, за да бъдат изпълнени.

При умерена депресия обикновено се забелязва намаляване на самоувереността и самочувствието, което може да има ефект „снежна топка“, тъй като болният все по-слабо се мотивира и следователно е по-слабо продуктивен. Често започват да се притесняват ненужно неща като това как се справят на работното място, дори ако успяват да поддържаме предишните си стандарти. Други са по-чувствителни и податливи на обиди, нараняват се лесно.

Съществуват различни възможности за лечение, а времето, необходимо за възстановяване от умерена депресия, ще бъде по-кратко, отколкото ако не се лекува и прерасне в тежка депресия.

Ако се налага лечение с лекарства, дозите за умерена депресия са по-ниски, отколкото за тежката. Някои промени в начина на живот винаги имат положително въздействие, но отнема повече усилия, тъй като депресията става все по-тежка.

Депресията се счита за лечимо състояние, като лечението често включва комбинация от лекарства и психотерапия. Понякога могат да се предложат и допълнителни промени в начина на живот. Лечебната програма ще бъде съобразена с тежестта на депресивния епизод, както и с медицинската история и личните предпочитания на болния.

Психотерапията е вид терапия чрез разговори. Има няколко различни типа, които могат да бъдат ефективни за хора с лек или умерен депресивен епизод. Те могат да помогнат на човек да развие по-ползотворен начин на мислене и действие. Включват се:

  • консултиране
  • терапия за решаване на проблеми
  • междуличностна терапия
  • групова терапия
  • когнитивно-поведенческа терапия

когнитивно-поведенческа терапия

Когнитивно-поведенческата терапия е много ефективна. За някои хора обаче, комбинацията от психотерапия и медикаменти може да бъде по-ефективна от метода с прилагането им по отделно.

Медикаментите се изписват в случаите рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък, често в комбинация с курс на психотерапия. Въпреки че начинът им на действие все още не е напълно изяснен, антидепресантите могат да променят нивата на невротрансмитерите в мозъка с положително въздействие върху настроението.

Предлагат се няколко различни вида антидепресанти. Основните категории включват:

  1. Селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин (SSRIs). Обикновено са първа линия на лечение, склонни са да причиняват по-малко странични ефекти в сравнение с други антидепресанти. Примерите за SSRI включват Fluoxetine, Paroxetine и Sertraline.
  2. Трициклични антидепресанти. По-стар тип лекарства, които могат да причинят повече странични ефекти. Обикновено се предписват само ако другите, изпробвани до момента, не дават резултат. Примери са Amitriptyline и Imipramine.
  3. Инхибитори на моноаминооксидазата. Този вид антидепресанти обикновено се изписва, когато други лечения не са работили или са причинили непоносими странични ефекти, както и в случаи на атипична депресия, която има различни характеристики спрямо другите видове депресия. Примерите включват Phenelzine и Isocarboxazid. Тъй като могат да взаимодействат с определени храни и лекарства, трябва да се внимава специално с този антидепресант.

Може да отнеме няколко седмици, докато антидепресантите започнат да действат и облекчат симптомите на депресивен епизод.

Лекарят ще даде напътствия колко дълго трябва да се приема лекарството и как да подходи, ако човек желае да спре приема. Въпреки че антидепресантите не се считат за пристрастяващи, спирането им внезапно може да доведе до симптоми на абстиненция, така че процесът трябва да бъде контролиран от лекар.

Някои хора могат да изпитат странични ефекти, докато приемат антидепресанти, такива са:

  • гадене и повръщане
  • качване на тегло
  • диария или запек
  • сънливост
  • сексуални проблеми

употреба на алкохол

Въпреки че няма известен начин за предотвратяване на рецидивираща депресия, някои определени типове поведение могат да бъдат полезни. Те включват:

  • говорене за чувствата, когато човек се разстройва
  • активност, например физически упражнения и излизане на разходки
  • хранене с балансирана диета
  • избягване на алкохол и наркотици

Стресът подхранва появата на рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък, така че техниките за успокояване на ума и тялото могат да помогнат за нейния контрол. Тези методи също обучават хората да толерират болезнени емоции, а не да реагират по първични начини, които могат да засилят стреса им. Медитацията и йогата са примерни техники, които подобряват вниманието, контролират стреса.

2.9/5 10 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30
6.26лв.

АНАФРАНИЛ таблетки 25 мг * 30

ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА
14.72лв.

ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА

КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100
15.13лв.

КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100

Зелена рецепта
БИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА
9.16лв.

БИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА

ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60
45.11лв.

ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60

КСАНАКС таблетки 0.5  мг *  30
4.02лв.

КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 30

Зелена рецепта
КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30
14.60лв.

КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30

КСАНАКС таблетки 0.5  мг * 100
14.00лв.

КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100

Зелена рецепта
ЛАРОКСИН SR табл. 75 мг. * 30
17.21лв.

ЛАРОКСИН SR табл. 75 мг. * 30

Библиография

https://www.gpnotebook.co.uk/simplepage.cfm?ID=1074135115
https://dnet.org.au/types-of-depression/
https://ada.com/conditions/depressive-episode/
https://study.com/academy/lesson/what-is-moderate-depression-definition-symptoms-treatment.html
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/options-for-mild-or-moderate-depression

Коментари към Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък МКБ F33.1

От сайта (5)
Напиши коментар 5 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 23 February 2014 в 14:28

    Dobrinka

    zdr te iskam da vi pipitam maikami e bolna ot Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък мкб F33.1" moje li da se pensionira s tazi bolest,za6toto e mn.zle i nqma kak da xodi na rabota,molq ako nqkoi znae da mi otgovori.....blagodarq predvaritelno

    Попитайте личния лекар. Той ще е най-добре запознат.

  2. Dobrinka 
    на 23 February 2014 в 10:27

    zdr te iskam da vi pipitam maikami e bolna ot Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - умерено тежък мкб F33.1" moje li da se pensionira s tazi bolest,za6toto e mn.zle i nqma kak da xodi na rabota,molq ako nqkoi znae da mi otgovori.....blagodarq predvaritelno

  3. Rumqna 
    на 01 July 2013 в 11:10
    Zdraveite,imam recidivirashto depresivno razstroistvo,segashen epizod-umereno tejak mkb F33.1 ot 8 godini bihteli mi kazalai dali imam pravo na pensiq i kakvo trqbva da se napravi blagodarq vi predvaritelno..
  4. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 14 March 2013 в 09:36

    liliana

    Здравейте моля ви кажте ми нещо за алкохолизъм,може ли някое лекарство за депресия и агресивно поведение да се взма с алкохол.мъжа ми е алкохолик и на моменти има агресивно поведение и мисли за самоубиство.

    Консултирайте се с психиатър!

  5. liliana 
    на 14 March 2013 в 09:19

    Здравейте моля ви кажте ми нещо за алкохолизъм,може ли някое лекарство за депресия и агресивно поведение да се взма с алкохол.мъжа ми е алкохолик и на моменти има агресивно поведение и мисли за самоубиство.

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 150 дни, 3 часа и 8 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2313 дни, 16 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 56 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival