Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - лек МКБ F33.0
Съществуват много различни видове депресия. Депресивните разстройства се характеризират с тъга, достатъчно тежка или постоянна, за да пречат на функцията и често се съпътства с намален интерес или удоволствие от обичани до момента дейности.
Точната причина е неизвестна, но сред вероятните фактори се включват:
- наследственост и генетика
- промени в нивата на невротрансмитерите
- променена невроендокринна функция
- психосоциални фактори
Леката депресия e трудна за диагностициране, тъй няма сериозни прояви. Много симптоми могат да се почувстват като нормални емоционални реакции. Понякога, когато хората изпитват лека, ниска степен на депресия, те дори не могат да осъзнаят, че са депресирани. Всъщност техните хронични чувства на тъга и липса на настроение са продължили толковаколо толкова дълго, че ги приемат за съвсем нормални.
Въпреки това не е нормално през цялото време човек да живее, чувствайки се нещастен. Всеки изпитва периодични чувства на депресия в отговор на тъжни или много стресиращи житейски събития. Но ако са продължителни усещания, говори за болестно състояние.
Името подсказва, че това не е тежко състояние, но промените в настроението могат да се задълбочат на определен етап от развитието. Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — лек, се характеризира с повтарящи се депресивни епизоди, като сегашния епизод е лек и няма данни за предишни манийни епизоди. Рискът, при болен с рекурентно депресивно разстройство, да се развие и маниен епизод, винаги съществува.
Леката депресия включва повече от това болният да се почувства тъжен временно. Симптомите могат да продължат с дни и правят достатъчно впечатление, за да пречат на обичайните занимания.
Характерни прояви на леката депресия включват:
- раздразнителност или агресивно поведение
- чувства на безнадеждност
- чувство за вина и отчаяние
- омраза към самия себе си
- загуба на интерес към дейности, които някога болният е харесвал
- трудности с концентрацията, било то на работното място или към филм, книга
- недостатъчна мотивация
- внезапно нежелание да се социализира
- необясними болки
- сънливост и умора през деня
- безсъние през нощта
- промени в апетита — липса на апетит
- промени в теглото — отслабване
- безразсъдно поведение, представено като злоупотреба с алкохол, наркотици или хазарт
Промените в поведението също могат да показват депресия. Моделите на съня се изменят, а апетита при някои болни се увеличава, докато при други намалява. Хората с лека депресия могат също да употребяват значително по-често цигари, наркотици и алкохол.
Консултацията с лекар ще постави диагноза и ще назначи подходящо лечение на депресията. Лекарят може да прецени дали действително депресията причинява симптомите и да установи степента на тежест.
Диференциална диагноза на рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — лек се прави с шизоафективно разстройство, шизофрения или органични промени в настроението.
Въпреки предизвикателствата, които се срещат при диагностициране, леката депресия е най-лесна за лечение. Определени промени в начина на живот могат да повишават нивата на серотонин в мозъка, което да помогне за борба с депресивните симптоми.
Полезните промени в начина на живот включват:
- упражнения ежедневно
- спазване на график за сън с осигуряване на достатъчно часове
- хранене с балансирана диета, богата на плодове и зеленчуци
- практикуване на йога или медитация
- извършване на дейности, които намаляват стреса, като четене или слушане на музика
Други лечения за лека депресия включват алтернативни средства, като жълт кантарион и добавки с мелатонин. Въпреки това добавките могат да пречат на действието на определени лекарства, затова лекарят трябва да бъде уведомен за такъв прием.
В някои случаи се използва клас антидепресанти, наречени селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин (SSRIs). Те обаче са по-ефективни при хора с по-тежки форми на депресия. Повтарящата се депресия има тенденция да се повлиява по-добре на промените в начина на живот и формите на психотерапия, отколкото на лекарства.
Въпреки че може да не е необходимо сериозно медицинско лечение за рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод — лек, то няма да отмине от само себе си. Ако бъде оставена без надзор, тя може да премине към по-тежки форми.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100
Зелена рецептаЛАРОКСИН SR табл. 75 мг. * 30
ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА
КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100
Зелена рецептаБИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА
ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 30
Зелена рецептаБиблиография
https://mentalhealth-uk.org/help-and-information/conditions/depression/types-of-depression/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321385.php
https://www.healthline.com/health/depression/mild-depression#mild-depression
https://www.msdmanuals.com/professional/psychiatric-disorders/mood-disorders/depressive-disorders
Коментари към Рецидивиращо депресивно разстройство, сегашен епизод - лек МКБ F33.0