Маниен епизод, неуточнен МКБ F30.9
Биполярното разстройство е психично заболяване, което причинява драматични промени в настроението, енергията и способността на човека да мисли ясно. Хората с биполярно настроение се отличават с редуване на настроения, известни като мания и депресия. Маниен епизод, неуточнен, представлява състояние, което е част от биполярното афективно разстройство. Изявява се с продължително повишено настроение и грандиозни мисли.
Средната възраст, при която се появява е около 25 години, но може да се случи при тийнейджъри или по-рядко в детска възраст. Състоянието засяга мъжете и жените еднакво. От психиатрична гледна точка, неуточненият маниен епизод се възприема също толкова сериозно, колкото всяка друга форма на мания.
При неуточнените манийни епизоди етиологията не е изяснена. Понастоящем се смята, че за тях могат да допринесат няколко фактора, включително:
- Генетични — шансовете за развитие на маниен епизод се увеличават, ако родители, братя или сестри на засегнатия имат биполярно разстройство. Но ролята на генетиката не е категорична. Дете от семейство с анамнеза за биполярно разстройство може никога да не развие манийни епизоди. Проучвания на близнаци са установили, че дори ако един близнак отключи разстройството, при другия може да не се случи.
- Стрес — стресово събитие като смърт в семейството, болест, трудна връзка, развод или финансови проблеми могат да предизвикат маниакален епизод. По този начин лошото контролиране на стреса от страна на човека също да играе роля в развитието на заболяването.
- Структура и функция на мозъка — сканирането на мозъка чрез ядрено-магнитен резонанс или компютърна томография не може да диагностицира маниен епизод, но изследователите са идентифицирали фини разлики в средния размер или активиране на някои мозъчни структури при хора с биполярно разстройство.
Симптомите и тяхната тежест могат да варират. Често промените в настроението са бързи, настъпващи в рамките на няколко дни един от друг. Човек с биполярно разстройство проявява различни манийни състояния, но може също така да има продължителни периоди — понякога години — без симптоми.
Обичайните признаци на мания включват:
- Чувство за необичайно приповдигнато и оптимистично поведение.
- Нереалистични, грандиозни убеждения за способностите или правомощията на болния.
- Спят много малко, но се чувстват изключително енергични.
- Говорят много бързо, искат да изкажат всичко, което е в главата им.
- Състезателни мисли, бърз скок от една идея към друга.
- Силно разсейващи се, неспособни да се концентрират.
- Нарушена преценка и импулсивност.
- Действат безразсъдно, без да си дават сметка за последствията.
- Заблуди и халюцинации.
Тежките епизоди могат да включват психотични симптоми като халюцинации или заблуди. Обикновено тези психотични симптоми отразяват екстремното настроение на човека. Хората с биполярно разстройство, които имат психотични симптоми, могат да бъдат погрешно диагностицирани като болни от шизофрения.
Хипоманията е по-лека форма на мания, която не включва психотични епизоди. Хората с хипомания често могат да функционират добре в социални ситуации или на работа. Някои болни с биполярно разстройство имат епизоди на мания или хипомания много пъти през целия си живот, други обаче се сблъскват рядко с тях.
При маниен епизод, неуточнен настроенията могат бързо да станат по-раздразнителни, поведението е по-непредсказуемо и преценката е силно влошена. По време на мания хората често се държат импулсивно, вземат безразсъдни решения и поемат необичайни рискове.
По-голямата част от времето болните не са наясно с негативните последици от техните действия. Сериозен риск е самоубийството, защото някои хора проявяват суицидни мисли и поведение в маниакални състояния. По време на маниакален епизод, болния може да предприеме действия като импулсивно напускане на работата си, плащане на огромни суми с кредитни карти или се чувстват отпочинали след 2 часа.
За да се диагностицира биполярно разстройство, лекарят може да извърши:
- физически преглед
- анамнеза на болния
- лабораторни изследвания
Докато биполярното разстройство не може да се докаже на кръвен тест или образни изследвания на тялото, тези тестове могат да помогнат за изключване на други заболявания, които да причиняват сходни симптоми, например хипертиреоидизъм.
Маниен епизод, неуточнен се лекува, но първо трябва да се уточни и постави ясна диагноза. Общото лечение може да бъде извършено по няколко начина:
- Психотерапия, като когнитивно-поведенческа терапия и семейна терапия в подкрепа на болния.
- Медикаменти като:
- стабилизатори на настроението
- антипсихотични лекарства
- в по-малка степен антидепресанти
Обучаване на стратегии и подходи за самостоятелност на болния, като начини на разпознаване на ранните симптоми. Ако не се лекуват, съществува вероятност маниакалните епизоди да се влошат — да продължат по-дълго и да бъдат по-мощни. В съвременния свят е леснодостъпна помощта при маниакални епизоди и всички свързани с тях нарушения на настроението.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.nami.org/learn-more/mental-health-conditions/bipolar-disorder
https://www.verywellmind.com/diagnosing-bipolar-disorder-not-otherwise-specified-379952
https://www.gomentor.com/articles/manic-episode
https://www.helpguide.org/articles/bipolar-disorder/bipolar-disorder-signs-and-symptoms.htm
Коментари към Маниен епизод, неуточнен МКБ F30.9