Разстройства на обмяната на калция МКБ E83.5
Разстройства на обмяната на калция включва фамилната хипокалциурична хиперкалциемия и идиопатичната хиперкалциурия.
Към разстройства на обмяната на калция принадлежи фамилната хипокалциурична хиперкалциемия.
Фамилната хипокалциурична хиперкалциемия е известна още като фамилна доброкачествена хиперкалциемия, тъй като принципно е асимптоматична и не изисква лечение. Често се обърква с първичен хиперпаратиреоидизъм, при който се предприема отстраняване на паращитовидните жлези.
Състоянието се дължи на мутация на ген, кодиращ синтезата на калций- зависим рецептор, експресиран в паращитовидните жлези и бъбреците.
В паращитовидните жлези този рецептор потиска освобождаването на паратиреоидния хормон в отговор на повишената концентрация на калций в кръвта. В случая по - високи от нормалните нива на калций в кръвта са необходими, за да се потисне освобождаването на паратхормона, поради което се получава хиперкалциемия. Нейната степен зависи от това колко тежко генната мутация засяга функцията на рецептора.
В бъбреците, калций - зависимия рецептор потиска паратхормон зависимата калциева реабсорбция. Тъй като калция продължава да се реабсорбира ефикасно въпреки хиперкалциемията, калциевата концентрация в урината е относително ниска в сравнение с концентрацията в кръвта.
Клинична картина на заболяването е много характерна.
Фамилната хипокалциурична хиперкалциемия се характеризира с хиперкалциемия, относителна хипокалциурия, лека хипермагнезиемия и неприемливо нормални до високи нива на паратиреоиден хормон.
Въпреки че хиперкалциемията е налична още при раждането, често се открива по - късно при рутинно изследване. В повечето случаи състоянието е асимптоматично и не води до усложнения. В малка част от случаите може да се открият панкреатит, камъни в жлъчния мехур и бъбреците, хондрокалциноза.
Към разстройства на обмяната на калция принадлежи идиопатичната хиперкалциурия.
Идиопатичната хиперкалциурия е най - често срещаното метаболитно нарушение при пациенти с калциеви бъбречни камъни.
При болните се установява увеличена чревна абсорбция на калций, намалена реабсорбция в бъбреците и тенденция за загуба на калций от костите. Състоянието може да възникне във всяка възраст, включително при новородените. Основният възрастов пик е при деца между 4 - 8 години.
Идиопатичната хиперкалциурия се дефинира като увеличена екскреция на калций чрез урината без видима причина. Калциевата хомеостаза е под строг контрол и дори леките нарушения в транспорта на калций на ниво черва, кости или бъбреци могат да доведат до увеличена екскреция на калций и да предразположат към образуване на камъни. В този смисъл при идиопатичната хиперкалциурия се нарушава калциевия транспорт между отделните регулаторни органи.
Целта на лечението е да се предотврати образуването на камъни.
Промените в диетата включват увеличен прием на течности, ограничен прием на сол и протеини от животински произход и нормален внос на калций. Тиазидните диуретици се оказват ефективни медикаменти, тъй като предпазват от образуване на калциеви камъни чрез намалената уринна екскреция на калций.
Коментари към Разстройства на обмяната на калция МКБ E83.5