Имунодефицит с преобладаващ недостиг на антитела МКБ D80
Специфичният хуморален имунитет се осъществява от антитела (Ab), известни също като имуноглобулин (Ig), представляващи голям Y-образен протеин. Синтезират се от B-клетки, които се идентифицира и неутрализира чужди за организма агенти като бактерии и вируси. B-клетките се трансформират в плазматични клетки, синтезиращи специфични антитела, след антигенна стимулация и в кооперация с Т-клетките. Антитялото разпознава уникална част от чуждия агент, наречена антиген. Повърхността на B-лимфоцитите е покрита с огромно количество имуноглобулинови рецептори, способни да се свържат със специфични антигенни детерминанти.
В-лимфоцитите имат клонална структура и всеки клетъчен клон притежава специфични рецептори за един или няколко родствени антигени. Открити са пет основни класа имуноглобулини - IgA, IgG, IgM, IgD и IgE.
Имуноглобулините са протеини, съставени от 4 полипептидни вериги - две леки (L) и две тежки (H). Молекулата на имуноглобулина има една константна област - Fc и една променлива - Fab. Fab участъкът формира антиген-свързваща структура на молекулата.
Имунодефицитните заболявания са резултат на нарушение в зреенето и диференциацията на стволовата клетка в Т- и В-лимфоцити, фагоцитозата и системата на комплемента. Те биват първични (вродени) и вторични (придобити). Първичните са генетично обусловени и се дължат на блок в матурационния процес, докато вторичните са резултата на действието на различни фактори на средата, които могат да потисна нормалното протичане на имунните процес и реакции.
В зависимост от нивото на засягане на зреенето и диференциацията на B-клетъчните линии, имунодефицитните състояния могат да бъдат с тотално или избирателно смутен хуморален имунитет. Повече от половината имунодефицитни състояния са свързани с нарушена функция на В-клетките. Голяма част от състоянията с първичен имунодефицит имат редица общи симптоми, най-често срещаните са:
- ранни хронични, рецидивиращи и тежко протичащи инфекции;
- инфекции, които са причинени от опортюнистични микроорганизми (CMV, Pneumocystis Carinii);
- продължителна гъбична инфекция на устната кухина, кожата и гастроинтестиналния тракт;
- хронична диария;
- кожни обриви, екзема;
- интерстицална пневмония;
- изоставане в растежа и развитието;
- лимфопения и др.
Подробна информация за заболявания включени в имунодефицит с преобладаващ недостиг на антитела може да прочетете при:
Коментари към Имунодефицит с преобладаващ недостиг на антитела МКБ D80