Имунодефицит с преобладаващ дефект на антитела, неуточнен МКБ D80.9
Имунен дефицит или имунна недостатъчност е състоянието, при което способността на имунната система да се бори с инфекциозни заболявания е нарушена или изцяло липсва, повишен е рискът от възникване на злокачествен процес. Повечето случаи на имунен дефицит са придобити (вторични) - резултат на увреждане на имунната система от друга основно заболяване или патологичен процес.
Друга част от имунодефицитните състояния са вродени (наследствени), касае се за първична имунна недостатъчност. Пациентите с имунен дефицит са предразположени към опортюнистични инфекции, които нормално не предизвикват заболяване при хора с интактна имунна система.
Специфичната имунна защита се осъществява от специализирани Т- и В-лимфоцити, реализиращи клетъчния и хуморалния имунитет. Специфичният хуморален имунитет се осъществява от антитела, които се синтезират от В-лимфоцити след стимулация от различни антигени с участието на Т-лимфоцити. Антителата (имуноглобулини) са обединени в пет класа - IgA, IgD, IgE, IgG и IgM.
Хуморалният имунен дефицит, с признаци или симптоми, в зависимост от причината, обикновено, включва: хипогамаглобулинемия (намаляване нивото на един или повече класове антитела), характеризираща се с многократни, леко протичащи респираторни инфекции и агамаглобулинемия (липса на всички или повечето имуноглобулинемии), която води до чести, тежко протичащи инфекции, в много случаи завършващи с летален изход.
Етиологичните фактори, причиняващи имунодефицит с преобладаващ дефект на антитела, неуточнен и патогенезата му не са установени.
Основните патогени причиняващи инфекции при хуморален имунен дефицит са:
- Streptococcus pneumoniae;
- Hemophilus influenzae;
- Pneumocystis jirovecii;
- Giardia intestinalis;
- Cryptosporidium parvum.
Клиничната картина при имунодефицит с преобладаващ дефект на антитела, неуточнен, независимо от причината и малки различия в клиничната изява, се характеризира със следните симптоми:
- пролонгирани, хронични инфекции с различна тежест на протичане, като при първичните имунодефицитни състояния, често, клиничното протичане е по-драматично;
- инфекции, причинени от опортюнистични микроорганизми;
- хронична диария;
- кожни обриви;
- невиреене при децата - изоставане в растежа и физическото развитие;
- поява на автоимунни, хронични възпалителни и злокачествени заболявания.
За диагностициране и доказване на хуморален имунен дефицит и неговия характер се провеждат следните изследвания:
- количество на имуноглобулините;
- титър на изоаглутини;
- количество на В-клетките;
- типизация на В-клетките;
- субкласове на имуноглобулин G (IgG);
- отговор на ваксина (антитела);
- стимулация с митогени.
Коментари към Имунодефицит с преобладаващ дефект на антитела, неуточнен МКБ D80.9