Карцином in situ на други части на шийката на матката МКБ D06.7
Цервиксът (маточната шийка) има формата на цилиндър и е свързващата част между матката и вагиналния канал. Цервиксът има централен канал, както и външен и вътрешен отвор, а дължината му е около 3-4 см.
Подробна информация за анатомичното устройство на матка ще намерите при:
Основните анатомични области на маточната шийка са:
- екзоцервикс - това е частта от цервикса, която може да бъде видяна през влагалището по време на гинекологичен преглед. Екзоцервиксът е покрит с многослоен плосък невроговяващ епител, който е хормон чувствителен;
Повече информация за карцинома in situ на екзоцервикс може да намерите в МКБ D06.1 Карцином in situ на екзоцервикс.
- ендоцервикс - нарича се още ендоцервикален канал и представлява свързващ канал между маточната кухина и влагалището. Вътрешната повърхност на ендоцервикса е покрита от цилиндрични клетки, секретиращи мукус. Клетките са разположени в гънки и образуват сложни жлези или крипти в подлежащата строма (опорната структура на даден орган);
Подробно описание на ендоцервикалния карцином in situ ще намерите в съответното МКБ D06.0 Карцином in situ на ендоцервикс.
В МКБ D06.7 Карцином in situ на други части на шийката на матката се разглеждат преканцерозните промени в другите две части на шийката:
- сквамозно (плоскоклетъчна)-цилиндрична граница - това е точката, където цилиндричен и плоскоклетъчен епител се срещат. Разположението й варира през целия живот като резултат от метапластични (метаплазия - способност на някои тъкани да се превръщат в друг вид тъкани, сходни на изходните) промени в цилиндричния епител на маточната шийка. Преди пубертета границата обикновено се разполага на външния отвор на матката, при раждали жени може да бъде разположен на ендоцервикса, а при менопауза обикновено се намира в рамките на ендоцервикалния канал;
- зона на трансформация - тази зона включва района на метапластични промени в шийката на матката. Това е важно с оглед на факта, че клетките от зоната на трансформация са изключително чувствителни към различни канцерогенни фактори и повечето ракови заболявания възникват в тази зона;
Сквамозно-цилиндричната граница на шийката на матката е област на активна плоскоклетъчна пролиферация (увеличаване на броя клетки в дадена тъкан чрез тяхното размножаване).
Патогенеза
В пубертета, поради хормонални промени и вероятно поради промени в pH на влагалището, плоскоклетъчната граница започва да навлиза в единичен слой от слуз-секретиращи клетки, създавайки област на метаплазия (зоната на трансформация).
С течение на времето могат да настъпят атипични клетъчни промени, изразени в различна степен и свързани с плоскоклетъчна дисплазия или карцином.
Злокачественият потенциал на дадена лезия не може да бъде предсказан, така че всички видове дисплазия трябва да се наблюдават и лекуват, ако се запазят или се усложнят.
Карциномът in situ на други части на шийката на матката се означава още като стадий 0 на рака на маточната шийка. Той е неинвазивен, което означава, че раковите клетки се ограничават до повърхността на маточната шийка и не проникват по-дълбоко в тъканите.
Хистологична находка
Недиференцираният карцином in situ, който обикновено възниква на мястото на среща на плосък и цилиндричен епител и който се простира в ендоцервикалния канал, има хомогенен вид и винаги се характеризира с непрекъсната и ясно очертана базална мембрана, която е успоредна на базалния слой.
Хемидесмозомите (епително-съединителнотъканни свързващи елементи), прикрепени към lamina propria (подлсой, изграден от хлабава съединителна тъкан и разграничаващ епителната тъкан от подлежащата й съединителна тъкан), са напълно нормални и няма издатини от базалните клетки към ламина проприя.
Диференцираният карцином in situ, който произхожда от плоскоклетъчния епител, може да се разпространи или в посока на вагината, или към цервикалния канал. Той винаги е разположен върху базална мембрана, изградена от неправилно разположени фрагментирани ретикуларни влакна и често губи хомогенния си външен вид.
Базалните клетки изпращат надолу малки нишковидни разширения към lamina propria.
Тези хистологични модели носят със себе си много важна морфологична характеристика, а именно клетъчната диференциация (клетъчно обособяване) на карцинома.
Рискови фактори
Основният рисков фактор за развитие на карцином in situ на шийката на матката е човешкият папилома вирус (HPV). Той често се предава по полов път, но може да се разпространи и при контакт тип кожа-до-кожа. Високорисковите HPV щамове предизвикват анормалните клетъчни изменения в шийката на матката, които могат да доведат до рак.
Други рискови фактори, които също могат да изиграят роля в развитието на карцином in situ, са:
- множество сексуални партньори;
- тютюнопушене;
- увредена имунна система;
- първо полово сношение в ранна възраст;
- диета с ниско съдържание на плодове и зеленчуци;
- употреба на орални контрацептиви за продължителен период от време;
- инфекция с хламидии;
Клинична картина
Карциномът на маточната шийка обикновено не показва симптоми до по-късните етапи на заболяването, затова карциномът in situ на други части на шийката на матката може да бъде асимптоматичен.
Диагноза
Диагнозата се поставя чрез цитонамазка (ПАП-тест), след което събраните клетки се изследват в лаборатория.
В помощ на диагнозата се прави колпоскопия, а също и биопсия, с помощта на която се поставя окончателна диагноза.
Ако биопсията покаже карцином in situ, необходимо е премахване на полето с изменени клетки, заедно с околната зона от здрави тъкани.
Лечение
Най-драстичното лечение при карцином in situ на други части на шийката на матката е хистеректомията. Тя може да се приложи при жени, които няма да запазват фертилитета си.
Криохирургията (замразяване на анормалните клетки) е друг вид лечение.
Лазерна хирургия или LEEP-процедура са хирургически опции, които също могат да се използват, а конизацията се използва малко по-често. LEEP-процедура (Loop Electrosurgical Excision Procedure) е специална метална бримка, по която протича електрически ток. Металната бримка служи като нож, с който се премахват анормалните цервикални клетки.
След излекуване са необходими редовни последващи посещения при лекар, както и цитонамазки на всеки три до шест месеца, за да се хване рано евентуален рецидив.
Заглавно изображение: mypathologyreport.ca
Коментари към Карцином in situ на други части на шийката на матката МКБ D06.7