Вторично злокачествено новообразувание на дихателната и храносмилателната системи МКБ C78
Групата на вторично злокачествено новообразувание на дихателната и храносмилателната системи включва засягане на органите от тези области от метастази на различни първични огнища.
Метастазите се разпространяват чрез кръвообращението и лимфната система или чрез пряко притискане и прорастване към съседните структури.
Вторичното злокачествено новообразувание на белия дроб най-често се дължи на метастази от рак на млечната жлеза, тестиса, бъбречен карцином, меланом. Протича с неспецифични симптоми, като суха кашлица, задух, плеврален излив, кръвохрак, редукция на тегло. Възможно е и безсимптомно протичане.
С най-голяма диагностична стойност при съмнения за метастази в тази област са инструменталните изследвания, особено рентгенографията на белия дроб и компютърната томография.
Лечението е комплексно и включва хиргично отстраняване на засегнатата част, лъчелечение и химиотерапия.
Вторичното злокачествено новообразувание на медиастинума се асоциира обикновено с рак на белия дроб. Протича с болки в гърдите, задух, дрезгав глас, подути лимфни възли.
Диагнозата се базира на клинични, лабораторни и инструментални изследвания. Лечението е хирургично, с провеждане след това на лъчелечение и химиотерапия.
Вторичното злокачествено новообразувание на плеврата се среща рядко. В две трети от случаите се дължат на белодробен карцином, а в останалите случаи се свързват с карцином на млечната жлеза, на яйчниците, на стомаха и лимфоми.
Характеризира се с проява на плеврален излив и системни неопластични признаци. Лечението е симптоматично.
Вторичното злокачествено новообразувание на други и неуточнени дихателни органи се характеризира със засягане на дихателната тръба и бронхите от карцином на белия дроб. Симптоматиката е разнообразна и включва суха дразнеща кашлица, задух, дрезгав глас, хемоптое, интоксикиран вид.
Извършването на бронхоскопия, компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс дава подробна информация за степента на засягане на трахеята, както и за локализацията на първичния карцином. Лечението е неспецифично и зависи основно от вида на първичната неоплазма.
Вторичното злокачествено новообразувание на тънките черва се среща почти три пъти по-често от първичните карциноми в тази област. Сред най-честите неоплазми, които засягат вторично тънките черва са меланомът, карциномът на тестиса, на белия дроб, млечната жлеза и този на яйчниците.
Характерно за клиничната картина е кървене от гастроинтестиналния тракт, малабсорбция, обструкция, перфорация, абдоминален дискомфорт.
За поставяне на диагнозата е важно да се извърши биопсия и материалът да се изследва хистологично и имунохистохимично. Лечението включва хирургична резекция, лъчелечение и химиотерапия.
Вторичното злокачествено новообразувание на дебелото черво и ректума се дължи на гастроинтестинални карциноми и рак на пикочния мехур. Проявите са неспецифични и включват редукция на тегло, болка в корема, метеоризъм, интоксикиран вид.
Голяма диагностична стойност има провеждането на колоноскопия с биопсия и компютърната томография. Радикалното лечение се състои в изясняване на вида и локализацията на първичното огнище и отстраняването му.
Вторичното злокачествено новообразувание на ретроперитонеума и перитонеума се характеризира с лоша прогноза и малки терапевтични възможности.
Асоциира се с колоректален карцином, рак на млечната жлеза, рак на белия дроб и други. В сравнително късен етап се изявяват злокачествен асцит, гадене, повръщане, обструкция на червата.
Прилагат се палиативни грижи и симптоматично лечение.
Вторичното злокачествено новообразувание на черния дроб, което се включва в групата вторично злокачествено новообразувание на дихателната и храносмилателната системи се наблюдава приблизително 20 пъти по-често в сравнение с първичния чернодробен карцином. В черния дроб метастазират тумори с различни първични локализации.
Характерни клинични признаци са хепатомегалия, асцит, жълтеница, фебрилитет. Ехография, проведена по друг повод или профилактично, може да насочи към метастази в черния дроб.
Прилага се индивидуален подход и комплексна терапия, включваща хирургично отстраняване на метастазите, химиотерапия и лъчелечение.
Вторичното злокачествено новообразувание на други и неуточнени храносмилателни органи включва засягане на хранопровода, стомаха, задстомашната жлеза и жлъчния мехур. Клиничната картина се определя в зависимост от локализацията на метастазите, броят им и степента на засяганена съответния орган.
Диагнозата се основава на клинични, лабораторни и инструментални изследвания. Лечението е комплексно и съчетава хирургично лечение и химиотерапия.
Коментари към Вторично злокачествено новообразувание на дихателната и храносмилателната системи МКБ C78