Вторично злокачествено новообразувание на медиастинума МКБ C78.1
В групата на вторичните злокачествени новообразувания на дихателната и храносмилателната система се включва и вторичното злокачествено новообразувание на медиастинума.
Медиастинумът заема пространството в гръдния кош, ограничено от гръдната кост, телата на гръдните прешлени, диафрагмата, левия и десния бял дроб.
Подробна информация за анатомичното устройство на медиастинума може да прочетете при:
Вторичните неоплазми представляват метастази на първичното огнище, които се разпространяват чрез директно прорастване в съседни органи и структури или чрез лимфната система и кръвообращението.
Възможно е наличие на единични или множество на брой лезии.
Метастазите в тази област се срещат с ниска честота и обикновено се асоциират с карцином на белия дроб, на млечната жлеза, на черния дроб, меланом и други.
При наличие на вторични медиастинални тумори обикновено става въпрос за твърде авансирал първичен карцином и наличие на метастази в други части на организма.
Клиничната картина на тези неопластични заболявания не е типична. Обикновено се характеризират с безсимптомно протичане.
Симптомите се дължат на притискане на важни структури, разположени в медиастинума, или на първичния карцином. Възможна е изява на някои от следните симптоми:
- суха дрезгава кашлица
- задух
- болки в гърдите
- кръвохрак
- дрезгав глас
- подути лимфни възли
- редукция на тегло
- интоксикиран вид
Диагнозата се базира на данните от проведените редица тестове. Физикалният преглед и лабораторните изследвания може да насочат към първичната локализация на тумора.
С голяма стойност при поставяне на диагнозата са инструменталните изследвания, главно компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс. Медиастиноскопия с биопсия се извършва за доказване на произхода на тъканта.
Лечението на вторичното злокачествено новообразувание на медиастинума не е специфично и включва различни подходи.
Хирургично отстраняване на лезията, с последваща лъчетерапия показва различни резултати при отделните пациенти. Химиотерапията в подходящ дозов режим и с индивидуално съобразени цитостатици и имуносупресори може да забави прогресирането на туморния растеж.
Радикалното лечение се състои в идентифициране и отстраняване на първичното огнище.
За прогнозата са от значение редица фактори, като вида на първичния карцином и състоянието на пациента.
Коментари към Вторично злокачествено новообразувание на медиастинума МКБ C78.1