Вторично злокачествено новообразувание на други и неуточнени храносмилателни органи МКБ C78.8
Към рубриката вторично злокачествено новообразувание, засягащо дихателната и храносмилателната система, се включва и вторичното злокачествено новообразувание на други и неуточнени храносмилателни органи.
Вторичното засягане на други органи и системи се означава като метастази. Състои се в разпространение на първичното огнище към близки и далечни структури и тъкани на организма, основно чрез лимфната и кръвоносната система и по-рядко чрез прорастване и директна инвазия.
Към тази група заболявания се отнасят метастазите в хранопровода, жлъчния мехур, панкреаса, слезката, стомаха.
Подробна информация за анатомичното устройство на тези органи може да прочетете на:
Вторичните метастази в хранопровода обикновено се асоциират с крацином на млечната жлеза и белия дроб. Тази област от гастроинтестиналния тракт бива засегната в много малък процент от случаите.
Някои от характерните прояви включват трудности при преглъщане, болка в гърдите, дрезгав глас, хронична кашлица, хълцане.
За поставяне на диагнозата се прилагат редица инструментални изследвания, като рентгенография с контраст, гастроскопия, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс. С най-голяма диагностична стойност е провеждането на гастроскопия с извършване на биопсия и хистологично изследване на получената тъкан.
Радикалното лечение се състои в локализиране и определяне на вида на първичния карцином, провеждане на лъчетерапия и химиотерапия.
Вторичното засягане на стомаха се дължи най-често на първичен тумор в гастроинтестиналния тракт.
Клиничната симптоматика е разнообразна и може да включва някои от следните прояви:
- гадене
- повръщане
- загуба на апетит
- стомашни киселини
- болка в корема
- кръв в изпражненията
- метеоризъм
- пожълтяване на очите и кожата
- запек или диария
- необяснима бърза редукция на теглото
- интоксикиран вид
За поставяне на диагнозата се провеждат редица изследвания, като с най-голяма стойност са резултатите от компютърната томография и горната ендоскопия с биопсия и изследване на материала.
Лечението е комплексно и се състои в хирургично отстраняване на засегнатата част, лъчелечение и химиотерапия.
Метастазите в жлъчния мехур най-често се свързват с първичен карцином на млечната жлеза и засягане на гастроинтестиналния тракт, особено чернодробен карцином.
Откриват се късно, при авансирал първичен тумор и обикновено се проявяват с жълтеница, болка в корема, гадене, повръщане, висока температура.
За поставяне на диагнозата се провеждат лапароскопия, ендоскопична ретроградна холангиопанкреатография, компютърна томография. Лечението е комплексно и включва холецистектомия, лъчелечение и химиотерапия.
Ангажирането на задстомашната жлеза от вторичен неопластичен процес е със сравнително ниска честота и обикновено се предизвиква от карцином на млечната жлеза, черния дроб, стомаха.
Има богата клинична симптоматика, която при различните пациенти може да варира от съвсем леки прояви до тежки, животозастрашаващи състояния. Често се наблюдават:
- редукция на теглото
- жълтеница
- потъмняване на урината
- сърбеж
- гадене
- повръщане
- коремна болка
- увеличени лимфни възли
Диагнозата се базира на информацията от проведените лабораторни и инструментални изследвания.
Лечението и прогнозата зависят от редица фактори, като първичното огнище на тумора, степента на обхващане на задстомашната жлеза, терапевтичните възможности и състоянието на пациента.
Обикновено се извършва хирургична резекция на засегнатата част, лъчелечение и химиотерапия с подходящи средства и дозов режим.
Коментари към Вторично злокачествено новообразувание на други и неуточнени храносмилателни органи МКБ C78.8