Вторично злокачествено новообразувание на тънките черва МКБ C78.4
В рубриката вторично злокачествено новообразувание на дихателната и храносмилателната система се включва и вторичното злокачествено новообразувание на тънките черва.
Това са неоплазми, които произхождат от първични тумори с различна локализация в организма. Изследванията показват, че този тип неопластични заболявания са почти три пъти по-чести от първичните тумори на тънките черва.
Подробна информация за анатомичното устройство на тънките черва може да може да прочетете при:
Метастатичните разсейки в тази област от интра- и екстраабдоминални първични огнища са по-често срещани от всички останали области на гастроинтестиналния тракт.
Развиват се в резултат на интраперитонеално разпространение, по лимфен път и чрез кръвоносната система.
Сред най-честите неоплазми, които засягат вторично тънките черва са меланомът, карциномът на тестиса, на белия дроб, млечната жлеза и този на яйчниците. Този тип тумори метастазират в тънкото черво много по-често отколкото в стомаха или колоректалната област. Първичните меланоми на тънките черва са изключително редки.
Клиничната картина включва следните симптоми:
- обструкция
- перфорация
- малабсорбция
- кървене от гастроинтестиналния тракт
- абдоминален дискомфорт
- диария
- метеоризъм
Типичната макроскопска характеристика на тези неоплазми включва изтъняване на интестиналната стена, разпространение в субмукозата и образуване на язви. Меланомите и саркомите може да се проявят като възловидни образувания или полипи.
Хистологичната и имунохистохимичната информация за лезията може да послужи за идентифициране или разграничаване на първичните тумори на тънките черва от вторичните метастази. Първичните тънкочревни неоплазми са позитивни за кератин 20 и CDX 2, метастатичният меланом е позитивен за мелан А и протеина S 100, докато карциномът на белия дроб е позитивен за кератин 7.
Разграничаването между множествените първични карциноиди на тънките черва и техните метастази невинаги е възможно. Това се отнася и за лейомиосаркомите и другите мезенхимни неоплазми на тънките черва.
Вторичното злокачествено новообразувание на тънките черва обикновено се изявява в късните стадии на заболяването, когато са налице и други далечни метастази. С най-голяма диагностична стойност при доказването му са компютърната томография, ядрено-магнитният резонанс и биопасията.
Лечението включва хирургична резекция, лъчелечение и химиотерапия.
Прогнозата варира в широки граници и зависи от типа на първичния тумор и състоянието на пациента. Метастатичните меланоми и бъбречните карциноми с изолирани метастази в тънките черва се асоциират с по-добра прогноза и по-висока преживяемост.
Коментари към Вторично злокачествено новообразувание на тънките черва МКБ C78.4