Злокачествено новообразувание на сърцето, медиастинума и плеврата МКБ C38
Медиастинумът (средостението) е пространство в гръдния кош, което се загражда странично от двете плеврални кухини, респ. техните медиални стени, представени от медиастиналните плеври, отпред - от гръдната кост, отзад - от гръдния отдел на гръбначния стълб, отдолу от диафрагмата. Той се дели на най-общо на предна и задна част, предно и задно средостение, като за граница между тях служи фронталната равнина, преминаваща през трахеята и корените на двата бели дроба. В средостението се поместват сърцето, хранопровода, трахеята, тимуса и аортата.
Подробна информация относно анатомия на сърце, медиастинум и плевра може да прочетете при:
Туморите на сърцето са изключително редки във всички възрасти. По-голяма част от тях са доброкачествени, т.е. развиват се без метастази. Около 20 процента от първичните тумори на сърцето са със злокачествен характер. Злокачествените тумори на сърцето включват следните хистологични форми: рабдомиосаркоми, ангиосаркоми, миксосаркоми, фибросаркоми, лейомиосаркоми, ретикулно-клетъчни саркоми, дезмопластичен дребноклетъчен тумор и липосарком. Сърдечните саркоми засягат всички възрасти, но се среща по-често във възрастта между 20 и 40 години.
Подробна информация за злокачествено новообразувание на сърце може да прочетете при:
Злокачествените тумори на медиастинума изхождат от различни органи или тъкани в медиастинума. Характерно за тях е, че растат инфилтративно, обхващат средостението двустранно и често дават метастази в белия дроб и плеврата.
Основните клинични прояви на злокачествените медиастинални тумори се обуславят от компресията на органите в средостението. Когато туморът е разположен в задния медиастинум, налице са силни болки от рода на интеркосталните невралгии. За туморите в предния медиастинум е характерен т. нар. синдром на горната празна вена, изразяващ се в пелериноподобен оток, цианоза и кашлица.
Подробна информация за злокачествените тумори на преден и заден медиастинум може да прочетете при:
Злокачествените новообразувания на плеврата изхождат от покривния епител (ендотела) и се наричат ендотелиоми. Известни са като рак на плеврата, тъй като основно се състоят от плеврални епителни клетки. Освен първичния карцином на плеврата в нея дават метастази и ракът на белия дроб, на млечната жлеза и др. В тези случаи се говори за метастатични злокачествени процеси.
Подробна информация за злокачествено новообразувание на плевра може да прочетете при:
За туморите на сърцето, средостението и плеврата, възникващи в гранични области може да прочетете при:
Коментари към Злокачествено новообразувание на сърцето, медиастинума и плеврата МКБ C38