Медиастинум, неуточнена част МКБ C38.3
Малигнените тумори на медиастинума (средостение) произхождат от различни органи или тъкани в медиастинума. Характерно за тях е, че растат инфилтративно, обхващат средостението и често дават метастази (разсейки) в белия дроб и плеврата.
При голяма част от пациентите със злокачествено новообразувание на медиастинум, неуточнена част изходното начало са лимфните възли. Най-често се среща лимфогрануломатозата. Клинично често се установяват увеличени лимфни възли и на други места по тялото, от които се взима тъканен материал за хистологично изследване и за уточняване естеството на заболяването. Друг злокачествен тумор на средостението е лимфосаркомът, изхождащ също от лимфната тъкан и развиващ се на различни места в медиастинума.
Основните клинични прояви на злокачествените медиастинални бластоми с обуславят от компресията на органите в средостението. При наличие на тумор в задния медиастинум са налице болки със значителен интензитет от рода на интеркосталните невралгии. Когато туморите се локализират в предния медиастинум, чест се установява синдрома на горната празна вена, които се изразява в периорбитален оток, цианоза и кашлица. Пациентите не мога да легнат, защото описаните по-горе симптоми се засилват. Също така се установява хипо- или афония, която се дължи на парализа на рекурентните нерви, дължаща се на притискане или директна инфилтрация от тумора.
От параклиничните изследвания, в диагностиката на злокачествено новообразувание на медиастинум, неуточнена част, се използва рентгеново изследване и най-вече томографията, особено посредством томография при условия на пневмомедиастинум (вкарване на въздух в медиастинума). КАТ (компютърна аксиална томография) подпомага в най-голяма степен диагностиката на този вид патология. Ултразвуковото изследване е безвредно за болните и с него се диференцират със сигурност кистозни образувания от солитарните тумори. Ценен диагностичен метод е медиастиноскопията. Друг диагностичен и първи терапевтичен метод е торакотомията.
Лечението се определя от хистологичния строеж и местоположението на тумора. При всички случаи, при които е възможно техническото отстраняване на тумора, се предприема хирургично лечение. В случаите, когато това е невъзможно, се използват други терапевтични подходи - лъчева терапия, химиотерапия, имунотерапия.
Симптоми и признаци при Медиастинум, неуточнена част МКБ C38.3
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Повишена телесна температура
- Недостиг на въздух
- Загуба на тегло
- Болка в гръдната област
- Втрисане
Коментари към Медиастинум, неуточнена част МКБ C38.3