Плевра МКБ C38.4
Туморите на плеврата биват първични и метастатични. Етиопатогенезата им е свързана с азбестова експозиция, което обяснява увеличението на тяхната честота през последните години. Злокачествените първични тумори на плевра произлизат от покривния епител на плеврата и се наричат ендотелиоми, както и от подплевралния слой - саркоми. Освен първичният карцином на плеврата в нея дават метастази (туморни разсейки) и ракът на белия дроб, на млечната жлеза и др.
Основни, клинично значими симптоми на злокачествено новообразувание на плевра са гръдната болка и задухът с различна степен на изразност. Болката има плеврален характер, постоянна, усилваща се при кашлица и се локализира в съответната гръдна половина. Болката може да стане нетърпима, много силна, поради изобилието на болеви рецептори в париеталната плевра и инвазия на тумора в гръдната стена. Задухът е от рестриктивен тип, поради притискане и обхващане на белия дроб. Плеврален излив е налице при над 95% от пациентите в момента на поставяне на диагноза. Нерядко началните симптоми се дължат на масивен плеврален излив. Често срещани симптоми са: кашлица, която обикновено е болезнена, непродуктивна, повишена температура и отслабването на тегло. В напредналите стадии на туморния растеж се появяват симптоми от компресия (притискане) и прорастване в медиастинални органи и структури, симптоми, на които са: дисфагия; пареза на диафрагмата; синдром на горна празна вена; перикарден излив; ритъмни и проводни нарушения.
Диагностичният алгоритъм при злокачествено новообразувание на плевра включва следните параклинични изследвания:
- рентгенография във фас и профил;
- КАТ (компютърна аксиална томография) на гръден кош;
- Ядрено-магнитен резонанс (носи допълнителна
информация в случаите на прорастване на съдови
структури и сърце); - ЕКГ и ехография (при прорастване на тумора в перикард и
сърце); - плеврална пункция за евакуиране на излива (пунктатът се изследва цитологично и биохимично);
- иглена плеврална биопсия;
- биопсия на плевралния тумор и видео-асистирана торакоскопия;
- медиастиноскопията и лапароскопията (за изключване на метастази в медиастиналните лимфни възли и на директното ангажиране на абдоминалната част на диафрагмата) се препоръчват от някои автори при стриктния подбор на пациенти за оперативно лечение;
- диагнозата на злокачествен плеврален тумор се потвърждава след електронно-микроскопско и/или имунохистохимично изследване за доказване на хистологичния тип.
Лечението на злокачествено новообразувание на плевра е оперативно - премахване в здраво. Ако туморът е метастатичен, операцията е безрезултатна.
Симптоми и признаци при Плевра МКБ C38.4
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Загуба на тегло
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Болка в гръдната област
Коментари към Плевра МКБ C38.4