Език, неуточнена част МКБ C02.9
Езикът представлява мускулест орган, локализиран в устната кухина с основна роля в осъществяването на звукоизвличането при говор, в смилането, размесването и преглъщането на храната в устната кухина. Езикът се разделя на две функционално различни части - предни две-трети (подвижна част) и основа на езика или задна трета (неподвижна част).
Злокачествените новообразувания на езика могат да засегнат всяка негова част. 85% от лезиите възникват по страничните ръбове на езика, 10 до 15% се локализират по вентралната/долна (facies inferior) повърхност, по-малко от 5% се откриват по горната повърхност (dorsum linguae) и значително по-рядко се засяга езиковата сливица.
Заболяването засяга предимно хора в напреднала възраст - между 50-70 години, но данни от последните години посочват увеличаване на случаите в по-млада възраст.
Етиологията на злокачествено новообразувани на езика, неуточнена част е многофакторна. Доказано е неблагоприятното влияние на редица рискови фактори, от които основна роля имат:
- тютюнопушене и употребата на други тютюневи изделия;
- злоупотреба с алкохол;
- едновременната употреба на алкохол и тютюн увеличава значително риска;
- хронично възпаление;
- лоша хигиена на устната кухина;
- прекомерна употреба на вода за уста, съдържаща алкохол;
- инфекции с човешки папиломен вирус (Human Papiloma virus - HPV) в резултат на оро-генителен контакт;
- състояния на потисната имунна система (ХИВ, СПИН, имуносупресивна терапия);
- атрофични изменения на езика.
Най-честата патоморфологична форма на рак на езика (над 90% от случаите) е сквамозноклетъчен карцином, произлизащ от сквамозните клетки на лигавицата на устната кухина. Други по-редки форми са: лимфоепителиом, атипични и типични карциноидни туморни формации, аденокарцином.
В началото на заболяването, при голяма част от случаите, субективни оплаквания и обективни симптоми липсват.
Клиничните форми биват екзофитна и инфилтративна (ендофитна). Екзофитната форма има две подформи - язвена и папиларна. Често тумора се развива от участъци на еритро- или левкоплакия (яркочервени или бели петна по езика), които са ясно очертани с надигнати ръбове.
През периода на клинично проявен злокачествен процес се откриват следните симптоми:
- болка с различно изразен интензитет, но може да липсва дори и при по-големи туморни формации;
- кървене от лезията при минимална травма;
- разязвяване;
- увеличено слюноотделяне (хиперсаливация);
- лош дъх (foetor ех ore);
- затруднен говор и преглъщане;
- при метастазиране (разпространение в регионалните лимфните възли) на злокачествения процес се открива лимфаденопатия на лимфните възли в горната част на шията, подчелюстните и субменталните лимфни възли.
Диагнозата на злокачествено новообразувани на езика, неуточнена част се основава на данни от анамнеза, физикален преглед на макроскопския вид на туморната формация, биопсично изследване с хистологична диагноза. От образните диагностични методи, в зависимост от конкретния случай, се използва компютърна аксиална томография, ядрено-магнитен резонанс, сцинтиграфия.
Лечението е комплексно и включва оперативна интервенция, лъчетерапия (телетерапия или брахитерапия) и химиотерапия.
Симптоми и признаци при Език, неуточнена част МКБ C02.9
- Симптоми, свързани с кървене
- Дразнене в гърлото
- Дисфагия
- Възпален език
- Болка в гърлото
- Болка в ушите
Коментари към Език, неуточнена част МКБ C02.9