Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Други вирусни болести Инфекциозна мононуклеоза Цитомегалвирусна мононуклеоза

Цитомегалвирусна мононуклеоза МКБ B27.1

от 27 март 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Цитомегалвирусна мононуклеоза МКБ B27.1 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

Инфекциозната мононуклеоза, известна още като жлезна треска, болест на целувките и болест на Pfeiffer, в малък процент от случаите се причинява от human cytomegalovirus (CMV), представител на семейството на херпесните вируси, като се развива цитомегалвирусна мононуклеоза.

Макар и срещана относително рядко в клиничната практика, тази форма на инфекциозна мононуклеоза има своето място и значение, като познаването на особеностите в протичането, диагностицирането и лечението е ключово за благоприятния изход от болестта.

Болестта представлява остра вирусна инфекция, с разнообразни клинични прояви и характерни лабораторни находки.

Много голям процент от човешката популация се заразява с този вирус до достигане на зряла възраст, като само малка част от засегнатите лица развиват видими клинични прояви.

Вирусът се съдържа в сълзите, слюнката, кръвта, урината, като показва относително слаба устойчивост във външната среда и нисък контагиозен индекс.

За заразяване е необходим тесен контакт с болен човек (наименованието болест на целувките произлиза от най-честия механизъм на предаване на болестта).

Възможно е развитие на инфекцията по вертикален механизъм, след заразяване на плода вътреутробно от инфектирана майка.

Инфекцията принадлежи към антропонозите (заболявания, при които единствен източник на заразяване са здравите хора или безсимптомните носители на вируса).

Боледуват представителите на всички възрасти, без съществени различия по отношение на раса, етнос и пол. Засягат се предимно младите хора, най-често войници, ученици, студенти, а при малките деца болестта обикновено протича леко, с грипоподобни прояви.

Продължителността на инкубационния период (необходимото време от проникването на етиологичните причинители в организма до развитието на първите забележими клинични прояви) варира в рамките на една до две седмици (обикновено между 5 и 15 дни), като при някои пациенти се наблюдава по-продължителен инкубационен период (до 30 дни).

Предразполагащи фактори, улесняващи развитието на инфекцията, са наличието на имунен дефицит (независимо от етиологията, но най-често при болни от СПИН), след трансплантация на органи, след продължителна терапия с кортикостероиди, антибиотици или химиотерапевтици.

Симптоми при цитомегаловирусна мононуклеоза

Инфекцията при една част от засегнатите пациенти започва с така наречените продромални прояви, които предшестват клиничните признаци и включват умерено повишение на телесната температура, общо неразположение, слабост и повишена уморяемост, главоболие, грипоподобна симптоматика.

Инфекциозната мононуклеоза, причинена от цитомегалвирус, протича с развитие на характерна триада от симптоми в комбинация с различни полиморфни промени, засягащи различни органи и системи.

При почти всички пациенти е налице изразен фебрилно-интоксикационен синдром, ангина и уголемяване на лимфните възли в областта на шията.

Гърлото обикновено е болезнено, зачервено, с увеличени тонизли, покрити с белезникав налеп. При наличие на обширни налепи по тонзилите е възможно затрудняване на дишането (особено при малки деца), промяна в говора, който става назален и гъгнив.

Ангинозната симптоматика се предшества от лимфонодулопатия, като се засягат главно шийните, тилните и подчелюстните лимфни възли, като големината им варира, консистенцията им е мека и липсва болезненост.

При разпространение на процеса се развива генерализирана лимфонодулопатия с обхващане на множество групи лимфни възли.

Често се засягат черният дроб и слезката с развитие на хепатомегалия и спленомегалия (увеличаване на размерите им), като при една част от болните се наблюдава иктер (жълтеница).

Рядко се наблюдават кожни промени, най-често под формата на скарлатиноподобен или морбилоподобен обрив.

В зависимост от локализацията на процеса и преобладаващите клинични прояви се различават следните форми на болестта:

  • ангинозна: доминират ангинозните промени
  • гландуларна: с развитие на локализирана или генерализирана лимфонодулопатия
  • субклинична: с леки общи прояви
  • хепатална: налице е картина на остър вирусен хепатит
  • пулмонална: доминират белодробните промени, включително бронхит, пневмония, ателектаза
  • неврологична: засяга се в различна степен централната или периферната нервна система, с развитие на полиневрит, менингит, енцефалит, парези, миелит
  • кардиална: при засягане на сърдечно-съдовата система се развива обикновено миокардит с характерните за него симптоми
Усложненията в резултат от инфекцията настъпват при относително малък процент от заболелите, но крият потенциален риск от развитие на сериозни и дългосрочни последици, поради кеото следва да се имат предвид, особено при рисковите групи пациенти.

Диагностициране на цитомегаловирусна мононуклеоза

Клиничният полиморфизъм, характерен за инфекциозната мононуклеоза, много често затруднява поставянето на диагнозата.

Разпитът (епидемиологична анамнеза за контакт с болен от мононуклеоза, данни за субективните оплаквания и тяхната давност) и физикалният преглед на пациента (установяване на лимфонодулопатия, ангина, повишена телесна температура) в някои случаи са достатъчно информативни и насочват към инфекцията, но често се твърде общи и неспецифични.

ДиагнозаХарактерни са лабораторните находки, като след настъпването на седмия ден от заболяването настъпва лимфомоноцитоза и наличие на плазматизирани моноядрени клетки, като техният брой достига до 50 % от общия брой клетки.

Този признак се счита за отличителен за жлезната треска.

Възможно е наличие на тромбоцитопения, увеличаване на серумните трансаминази.

Потвърждаване на диагнозата се извършва след доказване на причинителя, което се осъществява с помощта на различни серологични и имунологични тестове.

Необходимо е различаване на инфекцията от много други идентично протичащи заболявания, като най-често диференциалната диагноза включва:

  • дифтерия
  • морбили
  • токсоплазмоза
  • вирусен хепатит
  • ангина с различна етиология (бактерии, вируси)
  • левкемия
  • сепсис
Отдиференцирането на мононуклеозата от другите идентично протичащи в даден етап от своята прогресия заболявнаия има важно значение при отпимизирането на лечебния курс.

Лечение на цитомегаловирусна мононуклеоза

Лечението при цитомегаловирсна мононуклеоза е предимно симптоматично и патогенетично.

Противовирусните средства (ацикловир, валацикловир) са ефективни само при някои форми на болестта (менингит, полиневрит, хепатит, хематологични усложнения).

Използват се нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди, в някои случаи и антибиотици (за профилактика при висок риск от вторични бактериални инфекции).

Симптоматично се назначават различни видове аналгетици и антипиретици, по преценка на лекуващия лекар и подходящи витаминни добавки, билки, лечебни растения и други.

При всички пациенти е необходим постелен режим, подходяща диета (прием на пълноценни храни, богати на минерали, витмаини, аминокиселини и есенциални нутриенти), адекватна рехидратация на организма.

Прогнозата при цитомегаловирусна мононуклеоза обикновено е благоприятна, като при по-малко от 5 % от всички случаи се развиват тежки усложнения, каквито са руптурата на слезката, неврологични, хематологични, стомашно-чревни усложнения.

При голям процент от пациентите болестта преминава леко, без необходимост от хоспитализация и в рамките на няколко дни до няколко седмици.

4.6/5 9 оценки

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/222040-overview
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-mononucleosis-causes#1
https://www.msdmanuals.com/professional/infectious-diseases/herpesviruses/infectious-mononucleosis
https://www.cdc.gov/epstein-barr/about-mono.html
https://medlineplus.gov/infectiousmononucleosis.html
https://www.uptodate.com/contents/infectious-mononucleosis

Коментари към Цитомегалвирусна мононуклеоза МКБ B27.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Цитомегалвирусна мононуклеоза МКБ B27.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:03
    Коментирайте "Цитомегалвирусна мононуклеоза МКБ B27.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Инфекциозна мононуклеоза - мнения и въпроси

преди 2320 дни, 5 часа и 43 мин.

Инфекциозна мононуклеоза със засегнат черен дроб

преди 2719 дни, 20 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 8 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival