Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Вирусен хепатит Остър хепатит В Остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома

Остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома МКБ B16.2

от 03 апр 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома МКБ B16.2 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

При остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома се наблюдава развитие на тежка инфекция, водеща до чернодробна некроза, чернодробна кома, характеризираща се с малки терапевтични възможности и неблагоприятна прогноза.

Заболяването се причинява от хепатитен вирус тип В (HBV) от семейство Hepadnaviridae. Представлява ДНК вирус, отличаващ се с характерен антигенен строеж и морфологични особености.

Хепатитният В вирус се отличава с изключително висока устойчивост спрямо външните въздействия (топлина, студ) и висока резистентност към действието на дезинфектантите.

Болестта представлява антропоноза (засяга само хората), като източници на заразата са болните лица и здравите (безсимптомните) носители на вируса, като в зависимост от еволюцията на болестта се различават инкубационно, реконвалесцентно и здраво вирусоносителство.

Възприемчивостта на населението към инфекцията е голяма, като контагиозният индекс достига високи стойности. Най-често се поразява активната възраст (между 20 и 45 години), но също така и кърмаческата възраст (при липса на имунизация).

Заразяването се осъществява по различни механизми, включващи:

  • полов път: при незащитен сексуален контакт (липса на презервативи)
  • трансмисивен, кръвен: при преливане на контаминирана кръв, извършване на медицински или козметични манипулации с контаминирани инструменти, акупунктура, татуиране и други
  • вертикален: заразяване на плода от инфектираната майка, като е възможно интранатално заразяване (вирусът преминава трансплацентарната бариера) или постнатално (вирусите се излъчват във високи концентрации и в майчиното мляко)
  • пряк контакт: представлява риск при малките деца, в чиито семейства има болен от хепатит В
  • професионален път: заразяване на медицински работници при тесен контакт с кръв и кръвни продукти

Увреждане на черния дроб от HBV

Входна врата се явява директният контакт на вируса с кръвта, като след проникването вирусите се локализират в черния дроб.

В зависимост от интензивността на имунния отговор в резултат от вирусната атака, както и от силата на вируса, се различават различни по тежест вариации в протичането (класическо остро протичане, фулминантна форма, хронифициране).

При остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома се наблюдава изключително тежко, фулминантно протичане, като отделните фази (стадии) на болестта са представени в по-силна степен.

Инкубационният период (необходимото време от заразяването с хепатитния вирус до първите клинични признаци) е от порядъка на 45 до 180 дни.

Заболяването започва с така наречения предиктерен стадий, през който доминират грипоподобни нарушения и оплаквания, диспептичен синдром, тежка адинамия, умора, отпадналост, обривни изменения по кожата.

Следва иктерният стадий, през който е налице пожълтяване на кожата, лигавиците, склерите на очите, потъмняване на урината, изсветляване на фекалните маси. Налице е тежка интоксикация на организма, главоболие, сънливост, граничеща с летаргия, пълна загуба на апетит, раздразнителност.

При всички пациенти се наблюдава увеличение на размерите на черния дроб (хепатомегалия), по-рядко и на слезката (спленомегалия).

При настъпване на остра чернодробна некроза и хепатална кома размерите на черния дроб бързо намаляват (в резултат от некротичните процеси), интезивността на иктера се усилва (въпреки че е възможно развитие на хепатална кома и без наличието на иктер), налице е тежка интоксикация.

Наблюдава се нарушение в ориентацията на болния (за време и място), тремор, нарушения в координацията, забавени мисловни процеси, промени в говора и почерка, наличие на патологични рефлекси. Възможна е загуба на съзнание.

Тежките увреждания в черния дроб водят до промени в алкално-киселинния статус, нарушения в хемопоезата, значителен риск от усложнения, засягащи най-често стомашно-чревния тракт, отделителната система, централната нервна система.

Поставяне на диагнозатаФулминантната форма на острия хепатит В се среща рядко в клиничната практика, но се отличава със сериозна прогноза.

Своевременното поставяне на диагнозата и стартиране на подходяща терапия е решаващо за благоприятния изход от болестта.

Развитието на инфекцията по време на бременност застрашава живота както на бременната, така и на плода, като е налице повишен риск от аборт, преждевременно раждане, фетопатия.

Поставянето на диагнозата при HBV инфекцията се основава на следните методи на изследване:

  • анамнеза: принадлежност към рискова група, субективни оплаквания
  • физикални находки: характерна клинична симптоматика, с развитие на иктер и хепатомегалия
  • неврологичен статус: промени в нормалните рефлекси, наличие на патологични рефлекси, промяна в психичния статус
  • лабораторни изследвания: промени в хемограмата, уробилиногенурия
  • серологични и вирусологични изследвания: доказване на антитела към хепатит В антигените, тест за хепатит В
  • образни изследвания: ултразвуково изследване на корем, компютърна томография (при необходимост)

Диференциална диагноза при остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома се осъществява с други вирусни хепатити, включително и автоимунни хепатити, болест на Wilson, остър синдром на Budd-Chiari, HELLP синдром и остра мастна дистрофия на черния дроб при бременни.

Лечението включва своевременно овладяване на клиничните прояви и прогресия на болестта. Прилагат се различни медикаменти, като при фулминантната форма е показана употребата на интерферони, антивирусни медикаменти (например ламивудин), кортикостероиди (поради изразения им противовъзпалителен, противоалергичен и имуносупресивен ефект), вливания на инсулин, витаминни добавки (витамин К, витамин Е, витамини от група В, витамин С), хепатопротективни препарати.

Симптоматично се прилагат аналгетици, противовъзпалителни средства, препарати за корекция на хемопоетичните нарушения и диспептичните прояви.

При развитие на хепатална кома се налага парентерално хранене със стомашна сонда и вливане на необходимите хранителни нутриенти.

Прогнозата е сериозна, поради бързия ход на болестта и тежките увреждания.

Профилактиката бива обща (хигиенни мерки, повишаване на здравната култура и информираност, използване на презервативи при полов акт) и специфична (ваксина против хепатит В). Ваксината се прилага на всички новородени деца в първите 24 часа, като втората и третата доза се прилагат съответно през втория и третия месец.

Полезна и подробна информация по темата може да намерите в раздел Здравни проблеми:

  • Хепатит
4.3/5 10 оценки

Библиография

http://www.healthline.com
http://emedicine.medscape.com
http://www.mayoclinic.org
http://www.who.int
http://www.webmd.com

Коментари към Остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома МКБ B16.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома МКБ B16.2
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:32
    Коментирайте "Остър хепатит В без делта-агент с хепатална кома МКБ B16.2"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Черен дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остър сърбеж при кожата около ануса и перинеума

преди 4014 дни, 1 час и 2 мин.

Лечение с Карсил при хроничен хепатит - невирусен

преди 4867 дни, 4 часа и 46 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 37 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival